Gandras pasistatė įspūdingą „daugiaaukštį“: toks lizdas gali sverti ir 1,5 tonos

2021 m. liepos 21 d. 12:53
Kristina Grigaliūnaitė su naujienų portalu lrytas.lt pasidalijo įspūdingo dydžio gandralizdžiu, pastebėtu Šilalės rajone. 
Daugiau nuotraukų (5)
Ornitologas Gediminas Petkus sako, kad toks gandro lizdas Lietuvoje ne pirmas, tačiau jie nėra dažni, o jo dydis rodo, kad gandras ties statiniu dirbo ne vienus metus.
„Gali būti, kad šis gandras daug metų čia gyvena. Kasmet gandrai lizdą vis papildo, o kartais net ir perint kiaušinius lizdą dar vis suka. Sakoma, kad pagal gandralizdžio dydį galima spręsti, kiek laiko gandrai jame gyvena – iš nuotraukos atrodo, kad tikrai seniai gyvenamas.
Viršutinė dalis, matosi, kad šiais metais sukrauta, o apačioje – jau daug metų krautas lizdas. Nedrįsčiau spėti kiek, bet tikrai daugiau nei 7 ar 8 metus“, – portalui lrytas.lt pasakojo ornitologas.
Tačiau šis gandro „diaugaaukštis“ pasižymi ne tik amžiumi, bet ir svoriu. Pasirodo, kad gandro lizdai gali sverti net daugiau nei 1,5 tonos.
„Gandrai, sukdami lizdus, per daugelį metų gali sukrauti didesnį nei 2 metrų lizdą, kuris gali sverti daugiau nei 1,5 tonos. Jie vis neša ir neša šakeles, o jos prisigeria vandens ir sukrenta. Gandrai prisineša ir daug kitokios lizdinės medžiagos – velėnos, virvių, net mėšlo, o kai visa tai sušlampa lizdas tampa labai sunkus. Prisiartinus nuotrauką matosi, kad ir plėvelės ar maišų likučių yra“, – aiškina G.Petkus.
Nors gandro statinys atrodo tikrai įspūdingai, G.Petkus sako, kad dalį jo, išskridus gandrams, reikėtų nuimti. Stulpas, neatlaikęs svorio, gali nugriūti ir pridaryti žalos ne tik patiems gandrams, tačiau ir aplink esantiems pastatams ar žmonėms.
„Jei gandrai peri kažkur netoli žmonių, ant namų stogų, elektros stulpų, rekomenduojama, kai gandrai išskrenda, dalį lizdo nuimti, kad sumažinti svorį. Didelis svoris gali stogų konstrukcijoms kenkti, gali ir neatlaikyti tokio svorio. Jei įmanoma, ir šio lizdo dalį, kai gandrų nebebus, reikėtų nuimti, kad tiesiog nenugriautų paties stulpo.“
Pasak G.Petkaus, Šilalėje gandrų ir jų lizdų tikrai netrūksta. Ornitologų draugija ir Gamtos tyrimų centras 2009-2013 metais vykdė apskaitas ir kūrė baltųjų gandrų lizdų atlasą.
„Tyrimai senesni, bet tuo metu Šilalės rajone buvo 882 lizdai, užimtų lizdų buvo 93 proc., o viename kvadratiniame kilometre buvo 0,95 lizdo. Galima sakyti, kad kvadratiniame kilometre yra po lizdą. Pagal lizdų kiekį Šilalės rajonas antras, pagal tankį – pirmas. Šilalėje labai gausiai peri gandrai, tas rajonas jų labai pamėgtas“, – sako specialistas.
gandralizdisgandras^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.