JAV dėl nežinomos ligos žūva paukščiai: neatmeta galimybės užsikrėsti ir žmonėms

2021 m. liepos 11 d. 18:38
Lrytas.lt
Pasaulyje plinta nauja epidemija, tačiau šį kartą – tarp paukščių. Liga paukščiai užsikrečia JAV sostinėje, tačiau ji plinta. Ekspertai teigia, kad priežastis nežinoma, praneša dw.com
Daugiau nuotraukų (6)
Nors žmonės ir kiti gyvūnai ir toliau grumiasi su COVID-19, panašu, kad nauja epidemija Šiaurės Amerikoje paveikė kelias paukščių rūšis. Visose valstijose žmonės randa negyvų paukščių. Panašu, kad paukščius nuo balandžio pakerta paslaptingos ligos bangos.
Ornitologai teigia, kad žuvusiems ar negaluojantiems paukščiams būna patinusios akys, taip pat dėl neurologinių problemų kai kurie paukščiai netenka pusiausvyros.
„Neįprasta matyti paukščius, turinčius akių problemų“, – sako Jimas Monsma, gyvūnų gelbėjimo centro „City Wildlife“ direktorius Vašingtone.
J.Monsma 25 metus dirbo gyvūnų apsaugos ir reabilitacijos srityse miesto teritorijose, tačiau specialistas ir jo kolegos užtruko, kol suprato, kad tai, ką jie mato, nėra įprasta. „Iš pradžių nežinojome, kad turime epidemiją“, – sako J.Monsma.
Ieško priežasties
Dabar jie mano, kad kelios paukščių rūšys apie du mėnesius sirgo keista liga. Liga išplito mažiausiai 965 kilometrus nuo sostinės, per JAV vidurio vakarų regionus ir Indianos valstiją.
Jungtinių Valstijų geologijos tarnyba (USGS) birželio pradžioje pranešė apie paslaptingas paukščių žūtis. Daugiau detalių nėra, tačiau ekspertai bando atsekti epidemiją iki jos ištakų.
„Pirmasis paukštis, kurį pamatėme, buvo balandžio mėnesį. Birželio pradžioje mes pradėjome siųsti paukščius į gyvūnų centrą, kur jie jau buvo pradėję sunerimti kas kart, kai išgirsdavo mūsų skambutį. Dabar mes turime tik kiek mažiau nei 200 užsikrėtusių paukščių“, – sako J.Monsma.
Vis dar nėra diagnozės
Gyvūnų centrai tyrė paukščius dėl galimos mirties ar ligų priežasties, tačiau iki šiol bandymai buvo nepatikimi.
„Vakarų Nilas (liga) yra atmestas. Viskas buvo atmesta. Iki šiol mes vis dar nežinome, kas tai sukėlė“, – sako J.Monsma, remdamasi laukinės gamtos klinikos direktorės Cheryl Chooljian atliktais tyrimais.
USGS taip pat glumina epidemija.
„Šiuo metu USGS neturi atnaujinimų, išskyrus tarpžinybinį pareiškimą“, – sako Marisa Lubeck, departamento atstovė spaudai.
Ligos teorijos
Ekspertai vis dar turi savo teorijas. Vienas iš jų susieja šią ligą su „Brood-X“ cikadų pasirodymu, kurios pasirodė maždaug balandžio pabaigoje – gegužės pradžioje. Tuo pačiu metu žmonės pradėjo pastebėti negyvus paukščius.
Pasak ornitologų, tai tik teorija, todėl prie jos dar reikia dirbti. Svarbūs ir tolesni tyrimai, nes ši paukščių liga gali pasirodyti labai pavojinga ir žmonėms, rašoma dw.com.
„Mes prarandame paukščių populiaciją nerimą keliančiu greičiu. Maždaug trečdalis rūšių Amerikoje sparčiai mažėja. Epidemija plinta ir kitose rūšyse. Mes tikrai negalime atmesti galimybės, kad tai gali išplisti žmonėms. Kai pamatai protrūkį tarp gyvūnų, tai kelia nerimą. Tai yra dalykas, kurio nenorite pražiopsoti“, – sako J.Monsma.
Nemaitinkite paukščių
Sparnuočiams yra tam tikros vilties – per pastarąsias dvi savaites „City Wildlife“ buvo pranešta apie sergančių paukščių kiekį. Norėdami sustabdyti ligos plitimą tarp įvairių rūšių „City Wildlife“ informavo Merilandą ir Virdžiniją imtis atsargumo priemonių ir nugriauti paukščių lesyklas ar paukščių girdyklas.
Kai kurie gyventojai jau atsikratė lesyklėlių, o kiti pasuko kitu keliu ir pritvirtino prie jų paukščių griaučius, kad išvengtų sparnuočių, kurie reguliariai lankosi.
Jungtinių Valstijų geologijos tarnyba pataria nutraukti paukščių lesinimą tol, kol baigsis epidemija. Jei laikomos lesyklos ir paukščių girdyklos, jas reikia išvalyti 10 proc. baliklio tirpalu. Naminiai gyvūnai turi būti laikomi atokiau nuo sergančių ar negyvų paukščių.
Tačiau net ir mažėjant infekcijų skaičiui, pabaigos dar nėra. Ekspertai teigia, kad visuomenė gali padėti laikydamasi atsargumo priemonių, kad liga būtų sustabdyta, kol dar nevėlu.
epidemijapaukščiai^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.