Sako, kad Lietuvoje užfiksuoti meškiukai: galėtų būti pirmas atvejis po 120 metų, tačiau tiki ne visi

2021 m. birželio 22 d. 18:35
Video
Skaitytoja Alma „Šilokarčemai“ atsiuntė filmuotą medžiagą, kurioje matosi galimai maži meškiukai. Moters pusbrolis juos nufilmavo Šilutės rajone esančiame Meškinės miške.
Daugiau nuotraukų (4)
Gamtininkas Selemonas Paltanavičius naujienų portalui lrytas.lt atskleidė, kad tai gali būti pirmas kartas po 120 metų, kai meškiukai gimė Lietuvoje. 
„Tai turbūt pirmas atvejis po maždaug 120 metų, ar net ilgesnio laikotarpio, kai Lietuvoje rasta meška su galimai čia gimusiais meškiukais. Būdavo metų, kai rytų Lietuvoje, vasaros antroje pusėje, būdavo pastebėtos meškos su jau ūgtelėjusiais meškiukais.
Jos atkeliaudavo iš Baltarusijos. Tokį atstumą joms ateiti nėra sudėtinga, bet yra kitas dalykas – kol kas dar tik birželis, Joninių laikas, tai yra pamarys, kur labai toli iki didžiųjų populiacijų, todėl labai tikėtina, kad ta meška, galbūt besilaukianti, tikriausiai čia kažkur žiemojo.
Meškos paprastai pagimdo gulėdamos guolyje ir meškiukai gimsta labai maži, maždaug 500 g, o iš guolio išeina sverdami apie 5 kg. Žinoma, jie judrūs, bet toli nukeliauti negali, tai matyt, čia toks atvejis, kai gimė Lietuvoje“, – pasakoja gamtininkas.
Lietuvoje gali gyventi ir daugiau meškų
Pirmadienį į naujienų portalą lrytas.lt kreipėsi „Čiobiškio“ medžioklės klubo medžiotojai, kurių kameros taip pat užfiksavo mešką. S.Paltanavičius sako, kad sunku objektyviai įvertinti, ar meškų Lietuvoje iš tiesų daugiau ar jos, dėl vis didėjančio kamerų kiekio, tiesiog dažniau pastebimos.
„Atsirado labai daug žmonių, statančių kameras, ir tiesiog tuos žvėris užfiksuoja. Kol to nebuvo, vienintelis įrodymas buvo surastos pėdos“, – naujienų portalui lrytas.lt sako S.Paltanavičius.
Vis dėlto jis priduria, kad Lietuvoje jau tikrai gali būti ne tik užklystančių, bet ir gyvenančių meškų.
„Lietuvoje turime dar nepatvirtintų, bet jau beveik tikrai čia gyvenančių meškų. Manoma, kad Ukmergės bei Širvintų miškuose bent dvi žiemas pas mus žiemojo meškos, tai jau taip pat sėslumo įrodymas. Po 10 metų, aš tikiu, kad meška bus Lietuvos gyvūnas – besiveisiantis mūsų krašte, ne tik užklystantis“, – priduria jis.
Prašo meškų neieškoti
Norinčių pamatyti retą gyvūną, tikėtina, bus ne vienas, todėl gamtininkas įspėja ir prašo žmonių neieškoti ir tuo labiau nepersekioti meškų bandant jas įamžinti.
„Meška motina, vedžiojanti meškiukus, nėra pikta, bet ji gina savo vaikus. Kiekviena motina gina. Nelįskim, netrukdykim. Žinom, kad gyvena tame miške ir to užtenka.
Manau, kad gamtos apsaugos inspektoriai labai rimtai į tai pažiūrės ir kiekvieną, kuris bandys persekioti, baus, nes tai yra saugomas Lietuvos gyvūnas ir kėsinimasis į jo ramybę ir biologinę erdvę yra ekologinis nusikaltimas. Turime būti supratingesni ir leisti meškoms gyventi“, – naujienų portalui lrytas.lt sako S.Paltanavičius.
Požymiai neprimena meškiukų
Vis dėlto gamtos fotografas ir aplinkos ministro patarėjas Marius Čepulis sako, kad vaizdo įraše užfiksuoti jaunikliai –tikrai ne meškiukai. 
„Šiandien buvo paskelbtos sensacingos naujienos apie tai, kad Šilutės rajone nufilmuoti meškiukai. Labai apsidžiaugiau ta žinia, nes juk ne veltui į RK įrašėm. Deja, atidžiau pasižiūrėjus teko nusivilti.
Video tikrai ne meškiukai, ne lokiukai ir ne grizliukai. Jokie požymiai meškų nė iš tolo neprimena, o ir vienoje vietoje uodega matosi. Iš pradžių galvojau, kad vilkiukai, dabar linkęs galvoti, kad lapiukai ar mangutukai. Tiesiog vėlyva mažylių vada“, – sako M.Čepulis. 
meškameškiukai^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.