Didelio patogeniškumo viruso atvejai nustatyti laukiniams paukščiams Vakarų Europoje

2020 m. lapkričio 4 d. 11:31
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba
Olandijos, Jungtinės Karalystės ir Vokietijos veterinarijos tarnybos praneša apie užregistruotus paukščių gripo atvejus.
Daugiau nuotraukų (6)
Didelio patogeniškumo H5N8 paukščių gripo virusas Olandijoje pasireiškė laukiniams vandens paukščiams: kormoranui, pilkajai žąsiai, baltaskruostei berniklei ir dviems gulbėms – nebylei ir cyplei.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenimis, per pastarąsias 10 dienų tai jau 8 šios ligos atvejis Olandijos laukinėje gamtoje, be to, pavojingas virusas prieš keletą dienų nustatytas ir paukštyne, kuriame teko sunaikinti net 35 750 vištų.
Nors aplink užkrėstą Olandijos ūkį nustatytos 3 km apsaugos ir 10 km stebėsenos zonos, o atrinkus juose mėginius daugiau ligos židinių nenustatyta, labiausiai tikėtina, kad didelio patogeniškumo paukščių gripo virusą atnešė laukiniai vandens paukščiai.
Didelio patogeniškumo H5N8 paukščių gripo virusas patvirtintas ir Vokietijoje, kur 15 naujų atvejų nustatyta gaišusiems laukiniams paukščiams, t. y. baltaskruostėms berniklėms, gulbėms cyplėms ir jūriniam ereliui.
Taip pat pranešama apie du paukščių gripo protrūkius Jungtinės Karalystės paukštininkystės ūkiuose. Didelio patogeniškumo H5N8 paukščių gripo virusas pasireiškė naminių paukščių laikymo vietoje, kurioje laikyta 13 500 paukščių.
Žemo patogeniškumo paukščių gripo protrūkis užregistruotas 350 paukščių ūkyje. Siekdami išvengti tolesnio pavojingo viruso plitimo, Jungtinės Karalystės veterinarijos specialistai atlieka epizootinį tyrimą, aplink ūkius yra nustatytos būtinosios apsaugos ir stebėsenos zonos.
Manoma, kad tiek Olandijoje, tiek ir Vokietijoje bei Jungtinės Karalystėje pasireiškę protrūkiai siejami su užsitęsusia laukinių vandens paukščių migracija, kurios kelias būtent ir eina per minėtas valstybes. Veterinarijos specialistai perspėja, kad apsisaugoti nuo paukščių gripo galima tik griežtai laikantis biologinio saugumo priemonių ūkiuose.
Pagrindiniai šio gripo viruso nešiotojai ir platintojai gamtoje yra migruojantys laukiniai vandens paukščiai. Užsikrėtę naminiai paukščiai nustoja lesti, gerti, sunkiai kvėpuoja, pamėlsta jų skiauterės, barzdelės, patinsta galvos ir kaklo audiniai, atsiranda kraujosruvos odoje ir gleivinėje.
Nuo ligos gali nugaišti iki 100 proc. visų ūkyje laikomų naminių paukščių.
Primenama, kad šiuo metu visi paukščių savininkai ir laikytojai mūsų šalyje, atsižvelgiant į VMVT direktoriaus įsakymą, privalo apriboti naminių paukščių galimybę laisvai vaikščioti lauke ir išleisti juos tik į lauko aikšteles (savo kiemus), kurios yra įrengtos ar aptvertos taip, kad naminiai paukščiai neturėtų tiesioginio kontakto su laukiniais.
Pastebėjus paukščių gripui būdingų požymių naminių paukščių pulke, ėmus gaišti naminiams paukščiams ar aptikus nugaišusį laukinį vandens paukštį būtina apie tai pranešti artimiausiam regioniniam VMVT padaliniui, visą parą veikiančia nemokama telefono linija tel. 8 800 40 403 arba privačiam veterinarijos gydytojui. Tiriami visi gauti pranešimai.
VMVT duomenimis, per šių metų sausio–spalio mėn. atrinkus daugiau kaip 1,2 tūkst. naminių paukščių ir per 170 gaišusių laukinių paukščių mėginių didelio patogeniškumo paukščių gripui nustatyti, visų atliktų tyrimų rezultatai buvo neigiami.
Gamta^InstantLietuva
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.