Lietuvoje gyvena dvi gyvačių šeimos: geltonskruosčiai ir lygiažvyniai žalčiai ir paprastosios angys, kurios vienintelės yra nuodingos.
Geltonskruostį žaltį lengva pažinti iš išvaizdos: jis tamsaus atspalvio, o ant galvos yra geltonos dėmelės, dar vadinamos ausytėmis.
Rečiau sutinkamas lygiažvynis žaltys, įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą, yra pilkai žalsvas.
Angys – tamsaus atspalvio, raštuotos, ant nugaros matyti blizgančios rombo formos dėmės.
Beje, skiriasi ir šių gyvūnų akių vyzdžiai: žalčių – apvalūs, o angies – smailūs.
Tiek žalčiai, tiek angys nėra agresyvūs. Dažniausiai gyvatės įkanda netyčia ant jų užmynus, todėl į miškus rekomenduojama eiti avint aulinius batus, kurie atlaikys gyvūno bandymą įgelti.
Bet jei roplys vis dėlto įkando, o žmogus nespėjo pastebėti, tai angis ar žaltys?
Tai galima suprasti iš žaizdos žymių. Žaltys turi daug smulkių dantų, tad ant pažeistos vietos bus matyti dantų juostelė. O angies įkandimo vietoje bus dvi nedidelės dantų žymės.
Žaltys nuodų neturi: jo įkandimas sausas, bet žmogus jaučia skausmą, gali grėsti infekcija.
Kai savo nuodų įšvirkščia angis, žmogui padažnėja širdies plakimas, jis junta silpnumą. Gali imti pykinti, prasidėti viduriavimas, sugelta vieta gali ištinti.
Gydytojų teigimu, žmogaus būklė pablogėja ne dėl gyvatės įkandimo, bet dėl netinkamai suteiktos pirmosios pagalbos.
Yra manančių, kad būtina kuo greičiau iščiulpti roplio nuodus. Tačiau to padaryti beveik neįmanoma, be to, gelbėtojui taip pat kyla didelis pavojus, jei jo burnoje yra kokių nors žaizdelių.
Specialistai pataria: jei angis įkando į ranką, reikia ją parišti, pavyzdžiui, skarele, neužspaudžiant įkandimo vietos. Jei sužeista koja – ją sutvirtinti, pavyzdžiui, šaka, ir laikyti ištiestą, nejudinti.
Jei po ranka būtų ledo, reikėtų jį pridėti prie žaizdos, nukentėjusiajam duoti atsigerti vandens ir skubėti į medicinos įstaigą.
Yra pasitaikę ir kurioziškų atvejų. Prieš keletą metų į ligoninę Klaipėdoje buvo atvežtas įkaušęs vyras sutinusia burna: paaiškėjo, kad jis tampė angį už uodegos ir net mėgino pabučiuoti. Galiausiai viskas baigėsi gerai – ligonis pasveiko.