Klausimą atidėti pasiūlė naujasis žemės ūkio ministras Andrius Palionis.
„Įvedama, kas yra domestikuotas gyvūnas ir gyvūno apibrėžimas keičiamas, yra išbraukiama „ūkinis gyvūnas“, bet yra daug lydinčiųjų teisės aktų, kurie nėra keičiami kartu su šiuo projektu, plius mes dar turime Ūkinių gyvūnų registrą, kuris irgi nesikeičia. Dar savaitei galime atidėti“, – posėdyje sakė A. Palionis.
Aplinkos ministerijos teigimu, gyvūnų naudojimas cirke nesuderinamas su jų gerovės standartais, nes prieš juos naudojamas smurtas, gyvūnai vežami iš vienos vietos į kitą tūkstančius kilometrų, jie laikomi uždaryti vilkikų priekabose, kur neįmanoma užtikrinti jų poreikių.
Ministerijos teigimu, draudimas neužkirstų kelio gyvūnus naudoti pasirodymams stacionariose vietose, pavyzdžiui, delfinų pasirodymams delfinariumuose.
Jei siūlymui bus pritarta, jis įsigalios nuo 2020 metų lapkričio. Iki tol cirko gyvūnus būtų leidžiama laikyti iki natūralios jų mirties, neleidžiant jiems daugintis.
Gyvūnų išnaudojimą cirke riboja 24 Europos valstybės.
Be kita ko, Aplinkos ministerija siūlo, kad norint iš trečiųjų šalių įvežti į Lietuvą laukinių gyvūnų trofėjus, išskyrus stirnų, briedžių, šernų, elnių ar kitų medžiojamų gyvūnų, reikėtų leidimo.
Taip pat siūloma įpareigoti žemės ar vandens telkinių savininkus naikinti invazines augalų rūšis.
„Dažnai pasitaiko konfliktų tarp žemės sklypų savininkų, kai vienas naikina Sosnovskio barštį, o kitas nesiima jokių priemonių (pirmajam niekada nepavyks jo išnaikinti)“, – nurodo ministerija.
ELTA primena, kad Laukinės gyvūnijos įstatymo pataisas yra pateikęs Seimo narys Linas Balsys. Rugsėjį Aplinkos apsaugos komitetas pritarė projektui, tačiau nutarta jį patikslinti ir sujungti L. Balsio pasiūlymus su Aplinkos ministerijos pasiūlymais.
Projekto autorius pažymi, kad cirkas yra nesuderinamas su gyvūnų gerovės standartais – dresuojant ir juos kontroliuojant prieš gyvūnus yra taikomas smurtas, o juos vežant iš vienos vietos į kitą gyvūnai laikomi vilkikų priekabose, kur neįmanoma užtikrinti jų prigimtinių poreikių. Akcentuojama, kad gyvūnams gyvenant netinkamomis sąlygomis dažnai pasireiškia jų elgsenos sutrikimai, jų elgesys tampa neprognozuojamas.