Nustebę praeiviai gyvūną ėmė fotografuoti ir dalintis kadrais socialiniuose tinkluose, mat dramblys užfiksuotas einantis palei pat važiuojamąją kelio dalį ir galimai kėlė grėsmę sau bei aplinkiniams.
Tiesa, šalia gatvės stovinčio palaido milžiniško gyvūno nuotrauka feisbuke pasidalijo ir patys cirko atstovai.
Vėliau paaiškėjo, kad dramblys nebuvo pabėgęs. Kaip portalui lrytas.lt atsakė cirko atstovai, gyvūnas buvo „išvestas pasivaikščioti“.
„Dramblys buvo išleistas į lauką pasivaikščioti, jis tikrai nebuvo pabėgęs. Dramblys yra saugus, juo tinkamai pasirūpinta. Jokios rizikos nėra, nes dramblys visuomet buvo prižiūrimas mūsų cirko drabuotojų“, – laiške portalui lrytas.lt teigė cirko atstovai.
Anot jų, dramblys nebuvo pririštas, kad galėtų laisvas ir nesurakintas pasivaikščioti bei pažaisti: „Mes nesame sadistai ir nelaikome jo prirakinto grandinėmis. Dramblys buvo laisvas, nes visuomet buvo stebimas mūsų dresuotojų. Beje, čia mergaitė. Ir ji puikaus charakterio. Labai myli vaikus“.
Pasiteiravus, ar buvo įvertinta rizika, kad palaidas dramblys galėjo išbėgti į gatvę ar į žmonių minią, cirko atstovai teigė: „Visą laiką dramblys buvo stebimas kompetentingų cirko darbuotojų ir dresuotojų“.
Primename, kad prieš dvejus metus „Francesko Praga“ cirku jau buvo susidomėję pareigūnai.
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento (ŠRAAD) gyvosios gamtos apsaugos inspektoriai patikrino, kokiomis sąlygomis laikomi šio cirko gyvūnai. Cirko atstovai aplinkosaugininkams nepateikė visų reikiamų dokumentų, be to, buvo nustatyta, kad afrikinis dramblys laikomas reikalavimų neatitinkančiose sąlygose. Cirko atstovams surašytas privalomas nurodymas. Aplinkosaugininkai domėjosi ne dramblio, bet ir šio cirko liūtų gyvenimo sąlygomis.
Cirko „Francesko Praga“ veikla ŠRAAD darbuotojai domėjosi jau ne pirmą kartą. Dar balandžio pabaigoje aplinkosaugininkai gavo kito cirko atstovų skundą, kad „Francesko Praga“ cirkas, kurio globoje yra egzotinių gyvūnų, numato rengti pasirodymus Mažeikių mieste. Nuvykusiems aplinkosaugininkams, cirko atstovai pateikė Mažeikių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos bei savivaldybės išduotus leidimus rengti pasirodymus.
Taip pat nurodė, kad dėl leidimo yra kreiptasi Aplinkos apsaugos agentūrą. ŠRAAD atstovai apie planuojamus rengti cirko pasirodymus, su egzotiniais gyvūnais, pranešė aplinkos apsaugos agentūrai. Tačiau agentūra neatsakė, dėl kokių priežasčių leidimas neišduotas ir ar jis bus išduodamas. Cirkui persikėlus į Šiaulius ir ėmus rengti pasirodymus, ŠRAAD gavo Aplinkos apsaugos agentūros raštą, kad yra kreiptasi į Lietuvos zoologijos sodą dėl sutikimo mokslo ir (ar) mokymo tikslais priimti ketinamus sulaikyti ir konfiskuoti cirko „Francesko Praga“ gyvūnus: afrikinį dramblį ir du liūtus.
Lietuvos zoologijos sodas nurodė, kad dėl vietos stokos negali priimti ketinamų sulaikyti ir konfiskuoti gyvūnų. Trečiadienį per cirko„Francesko Praga“ patikrinimą ŠRAAD gyvosios gamtos apsaugos inspektoriai nustatė, kad dramblys laikomas vidaus patalpoje, kurios plotas yra 36 kvadratiniai metrai, o lauko gardo plotas yra 225 kvadratiniam metrai.
Konstatuota, kad dramblio laikymo vidaus patalpa neatitinka laukinių gyvūnų naudojimo taisyklių 4 priede nurodyto ploto – 60 m2. Tikrintojams cirko atstovai pateikė teisėtus gyvūnų įsigijimo dokumentus, sertifikatus, gyvūnų pasus ir kitus reikiamus dokumentus, kurie atitinka keliamus reikalavimus. Tačiau atstovai neturėjo reikiamo Aplinkos apsaugos agentūros išduoto leidimo prekiauti gyvūnais, ar gauti pajamų iš jų pasirodymo cirke.
Aplinkosaugininkai surašė patikrinimo aktą ir cirko atstovams įteikė privalomą nurodymą, įrengti laikomam drambliui 60 m2 vidaus patalpą bei Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentui, ne vėliau kaip per 12 dienų pateikti leidimą prekiauti gyvūnais ar gauti pajamų iš jų pasirodymo cirke. Neįvykdžius minėto nurodymo cirko atstovams būtų taikoma administracinė atsakomybė.