Kvapą gniaužiantis vaizdas: užfiksavo riaumojančius Lietuvos miškų karalius

2018 m. spalio 12 d. 15:02
Miškuose tauriųjų elnių rujos metas jau baigiasi – jų galingi balsai prikimo, o gamtos mylėtojai, atsiliepę į miškininkų kvietimą atvykti į girininkijas pasiklausyti tauriųjų elnių riaumojimo, džiūgauja: daugeliui pavyko išgirsti įspūdingas Lietuvos miškų karalių rujos „dainas“ ir pamatyti pačius gyvūnus jų natūralioje aplinkoje.
Daugiau nuotraukų (3)
Rugsėjo antroje pusėje Valstybinių miškų urėdijos 14-je regioninių padalinių surengtos išvykos, į kurias pasiklausyti tauriųjų elnių balsų atvyko beveik 400 įvairaus amžiaus dalyvių.
Išvykos į miškus klausytis tauriųjų elnių riaumojimo vyko Valstybinių miškų urėdijos Alytaus, Anykščių, Joniškio, Jurbarko, Kaišiadorių, Kauno, Kretingos, Pakruojo, Panevėžio, Rokiškio, Šiaulių, Šilutės, Trakų, Ukmergės regioninių padalinių girininkijose.
Patyrusių miškininkų – medžiotojų žmonės buvo vedami į tauriųjų elnių buvimo vietas.
Išvykos pranoko lūkesčius: pavyko išgirsti įspūdingą tauriųjų elnių „dainų“ spektaklį ir pasisekė pamatyti ar net nufotografuoti iš miško tankmės išėjusius gyvūnus. Kai kuriems pasitaikė progų stebėti ir kitus miško gyventojus – briedžius, lapes, danielius, šernus.
„Įprastai tauriuosius elnius miške išvysti sudėtinga, nes jie yra baikštūs ir atsargūs. Per rują, elnių patinai išsirenka teritoriją, dažniausiai jaunuolynus, kad patelėms užtektų maisto, tad mes žinome kur jų grupės apsistojusios ir galime tyliai sėlindami, kad nepabaidytume, nuvesti žmones kuo arčiau“, – pasakoja Valstybinių miškų urėdijos Panevėžio regioninio padalinio miško apsaugos inžinierius Kornelijus Alekna, prižiūrintis šio padalinio profesionaliosios medžioklės plotus.
Tauriųjų elnių patinai teritoriją žymi kvapu, laužydami šakas ir medelius ir, aišku, baubimu, kuo galingesniu ir išraiškingesniu – tai ženklas konkurentams atsitraukti arba susiremti, o patelėms šlietis prie stipriausiojo.
Pasak Kaišiadorių regioninio padalinio Žiežmarių girininkijos girininko Prano Vainorio, vyresni stiprūs patinai į savo grupę gali privilioti dešimt ir daugiau patelių, bet būna ir taip, kad du pešasi, trečias laimi – koks jauniklis ima ir nuvilioja patelę iš dominuojančio patino būrio.
„Išrinkę maistu gausias teritorijas patelėms, patys tauriųjų elnių patinai rujos metu nesimaitina. Pasibaigus rujai jie būna praradę beveik trečdalį savo svorio.
Jei teritorijoje yra daug konkurentų, praranda dar ir balsą, norėdami įrodyti, kad jie stipresni, daug baubia ir taip ištampo balso stygas. Būna, stebi galingą žvėrį, jis užverčia galvą ir atrodo tuoj taip užriaumos, kad net miškas sudrebės, o iš nasrų išvirsta tik garų kamuolys ir menkas gergždimas“, – juokiasi girininkas P. Vainoris.
Šis girininkas lankytojų grupę į mišką vedė švintant. Dalyviams vienu metu pavyko pamatyti kelis tauriųjų elnių patinus, kviečiančius vienas kitą į dvikovą.
Kituose Valstybinių miškų urėdijos regioniniuose padaliniuose dalyviai rinkosi dažniausiai vakare, prieš leidžiantis saulei. Taurieji elniai aktyviausi vakare arba ankstų rytą, ypač jei oras vėsesnis ir pakyla rūkas. Lietui lyjant išgirsti elnių baubimą tikimybė menka.
Rujai tauriųjų elnių patinai pradeda ruoštis vasaros pabaigoje, intensyviausiai ji vyksta antroje rugsėjo pusėje, o spalio pradžioje baigiasi ir griaudintys elnių balsai rudenėjančiame miške nutyla iki kitų metų.
Elniaimiškas^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.