Gyvūnų apsaugos organizacija tokius tyrimus atlieka jau keturis metus iš eilės ir teigia, kad niekas nesikeičia, o prastas sąlygas pastebi visose fermose. Maisto ir veterinarijos tarnyba jau patikrino keletą fermų ir vienai jų, kur laikoma keli tūkstančiai audinių, skyrė vos penkiolikios eurų baudą. Šiuo metu paruoštas įstatymo projektas, kuriuo norima uždrausti laukinių gyvūnų laikymą ir žudymą dėl kailio, šiuo keliu jau žengė 17 Europos šalių.
Penkiose kailių fermose darytuose įrašuose matyti, kad gyvūnai vienas kitą graužia, tačiau aukai neįmanoma apsiginti, nes mažuose narvuose visai nėra vietos.
„Vaizdai, kuriuos matote šį kartą yra žiauriausi kokius yra tekę kada nors matyti, mes žinome aišku, kad gyvūnai kanibalizuoja vienas kitą kailių fermose. Jau keturis metus iš eilės mes tą patį, bet šį kartą pavyko nufilmuoti kaip tai vyksta, kaip gyvūnui yra išplešiamos žarnos, kaip jis spiegia ir bando pabėgti, o pabėgti aišku nėra kur, nes narvas mažas, motina bando jį apginti, patraukti nuo kitų, tačiau kiti agresyvūs jaunikliai, jie tiesiog suėda gyvūną gyvą. Tai šį kartą žiauriausi vaizdai, kokius esam matę“, – sakė organizacijos „Tušti narvai“ vadovė Gabrielė Vaitkevičiūtė.
Susisiekus su fermų savininkais, visi aiškino, kad toks audinių elgesys jų nestebina. Jei gyvūnai būna sunkiai sužaloti, juos tiesiog užmigdo.
„Matote, 50 tūkstančių žmonių mieste būna ir žmogžudysčių. Dažnai yra vienintelis periodas kol jie yra po motinų atjunkyti, tai būna, kad apsigraužia, nors turi ir pašaro. Veterinarai tikrino ir rodė tuos kadrus, tai kiek žinau, ten naktį įsibrauta. Jie sugalvoja ir vienas kitą apkramto, bet tai yra vienetai“, – aiškinosi Utenos raj. kailių fermos savininkas Tomas Maldauskas.
Anot gyvūnų apsaugos organizacijos, atliekant tyrimą buvo pastebėta, kad sužaloti gyvūnai nėra tinkamai gydomi, yra ir įsisenėjusių žaizdų. Fermų vadovai sako priešingai.
„Mes juos gydom, darom, kodėl jie to neklausia? Tai negi karvidėj ar kiaulidėj to neįvyksta? Žmonės ir tie suserga, nesuprantu to dalyko. Mes turim vaistus, turim nupirkę vaistų, mes viską vykdom. Sakysim, iš po nakties randam susižeidusį žvėrelį, nu atėjo naktį jie nufilmavo. Atsiprašau, aš dabar pas jumis į lįsčiau kažkur į privačią valdą naktį, pradėčiau filmuot, o paskui pradėčiau teigti“, – gynėsi Širvintų raj. esančios kailių fermos savininkas Alvydas Banaitis.
Surinktą tyrimo medžiagą gyvūnų apsaugos organizacija perdavė maisto ir veterinarijos tarnybai. Kol kas patikrintos dvi fermos ir vienai jų skirta vos 15 eurų bauda, nes gyvūnai laikomi per mažuose narvuose.
„Tai yra žvėris, kad ir kaip ten bebūtų, mėsiaėdis gyvūnas. Pasitaiko laikant bet kokius gyvūnus, tiek viščiukus, tiek viškas dedekles, tiek kailinius gyvūnus, tiek kiaules. Apkandžiojimų atvejus mes puikiai tai suprantame ir to netoleruojame, bet jeigu laikytojas nustatęs tokius atvejus gydo, tai nėra priskiriama žiauriam elgesiui su gyvūnais“, – kailių fermų savininkus užstojo Maisto ir veterinarijos tarnyvos atstovas Giedrius Blekaitis.
Gyvūnų globėjai sako, kad laukiniai gyvūnai kaip audinės nėra prisitaikę gyventi narvuose, daugelis jų patiria stresą, todėl pasidaro agresyvūs ir žaloja vienas kitą. Šiuo metu jau yra parengtas įstatymo projektas uždrausti laukinius gyvūnus laikyti ir žudyti dėl kailio.
„Fermų vadovai tai mato kiekvieną dieną ir jie mato tikrai žymiai daugiau nei, kad mums pavyksta nufilmuoti, tai reiškia, kad jie puikiai supranta, kas vyksta. Aš manau, kad jie yra tiesiog nepakaltinami, jie patys nesustos, juos reikia sustabdyti“, – teigė organizacijos „Tušti narvai“ vadovė G. Vaitkevičiūtė.
Laukinių gyvūnų laikymą ir žudymą dėl kailio jau uždraudė arba apribojo 17 Europos šalių.