Europą užkariauja vėžiai mutantai, gebantys patys save klonuoti

2018 m. birželio 3 d. 10:59
Lrytas.lt
Vėžiai, sugebantys patys save klonuoti užkariauja Europą, pastebėjo mokslininkai.
Daugiau nuotraukų (1)
Marmuriniai vėžiai taip mutavo, kad gali patys save klonuoti, teigė Carlas Zimmeris iš „New York Times“.
C.Zimmeris bendravo su mokslininkais, tiriančiais vėžius, kurie visi yra neįprastai didelės patelės. Ši rūšis tiesiog neegzistavo prieš 25 metus.
Tačiau viena drastiška vieno vėžio mutacija lėmė marmurinio vėžio atsiradimą.
Marmuriniai vėžiai praėjusio amžiaus dešimtojo dešimtmečio pabaigoje išpopuliarėjo tarp akvariumininkų dėl savo dydžio ir gebėjimo vienu metu padėti šimtus kiaušinėlių.
Akvariumininkai pradėjo dovanoti šiuos vėžius savo draugams, o netrukus jų atsirado įvairių šalių gyvūnų parduotuvėse.
Kai vėžiai tapo populiaresni, jie pradėjo vis labiau stebinti savo augintojus. Atrodė, tarsi jie deda kiaušinėlius nesiporuodami. Visos jų atžalos buvo moteriškos lyties ir kiekviena užaugdavo pasiruošusi daugintis.
2003 metais mokslininkai patvirtino, kad marmuriniai vėžiai patys save klonuoja. Jie netruko nustatyti genomo mutaciją, leidusią vėžiams greitai daugintis.
Nors šie vėžiai JAV laisvėje nesutinkami, juos mėgsta akvariumininkai. Šie gyvūnai uždrausti JAV Misūrio ir Tenesio valstijose.
Europos Sąjunga taip pat uždraudė vėžiagyvius veisti, parduoti ar paleisti į laisvę.
O Madagaskare, kur šie vėžiai tiesiog klesti, susirūpinta jų populiacijos dydžiu. Dabar Madagaskare, kuriame šie vėžiai pasirodė maždaug 2007 metais, jų yra milijonai. Dėl to kyla grėsmė vietinėms vėžių rūšims.
“Buvimas klonu turi daug neabejotinų pranašumų, – pastebėjo žurnalistas. – Marmuriniai vėžiai nieko neduoda, tik dauginasi. Tai leidžia jų populiacijai nenumaldomai didėti“.
Daugybė akvariumininkų savo marmurinių vėžių perteklių buvo linkę paleisti į netoli esančius ežerus. Ir paaiškėjo, kad tai – lengvai prisitaikanti rūšis, kuriai nereikia ypatingų sąlygų, kad išgyventų.
Dabar daugėja laisvėje gyvenančių marmurinių vėžių ir jie plinta į kitas šalis: Čekiją, Vengriją, Kroatiją ir net kaimyninę Ukrainą, keldami grėsmę vietinėms rūšims.
Tiesa, neaišku, kiek laiko jų populiacija galės klestėti.
Gamtavėžiaivėžiagyviai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.