Maždaug per penkias valandas ties Lietuvos ir Baltarusijos siena bendrovės „Transdosa“ darbuotojai į Nemuną išpylė 5,5 tūkstančio litrų biologinio preparato „VectoBac 12 AS“, atvežto iš JAV.
Vakare jis jau turėjo pasiekti Druskininkus, o per naktį – ir Merkinę, upėje naikindamas ant vandens augalų prikibusias kraujasiurbių mašalų lervutes.
Įprastai jos būdavo naikinamos antroje gegužės pusėje ar net mėnesio pabaigoje. Šį pavasarį jau gegužės pirmosios savaitės pabaigoje trečdalis lervučių buvo pasiekusios reikiamą dydį.
„Jų populiaciją ir vystymąsi stebintys Gamtos tyrimų centro mokslininkai perspėjo, kad biologinį preparatą upiniams mašalams naikinti privaloma panaudoti šią savaitę, nes kraujasiurbių lervučių ypač gausu ir jos labai greitai auga.
Maždaug po savaitės toje pačioje vietoje bus išpilta dar 2 tūkstančiai litrų, kad sunaikintų vėl iš Baltarusijos atplaukiančias lervutes“, – sakė už šį darbą atsakinga Druskininkų savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjo pavaduotoja Joana Verbickienė.
Greitai dauginasi
1999 metais patvirtinta upinių mašalų reguliavimo programa buvo vykdoma iki 2010 metų, kol buvo panaikintos apskritys. Alytaus apskritis buvo atsakinga už šių darbų organizavimą.
Per tą laikotarpį biologiniu preparatu pavyko šimtą kartų sumažinti kraujasiurbių mašalų gausą, bet juos nustojus naikinti per kelerius metus vėl pasiektas pavojingas lygis.
Gausūs kraujasiurbių debesys nuskrenda iki 50 kilometrų nuo gegužės pabaigos iki birželio vidurio Nemuno aukštupio apylinkėse trikdydami vietos gyventojų ir poilsiautojų gyvenimą, keldami mirtiną pavojų naminiams gyvūnams.
Mašalų naikinimo programa buvo atnaujinta 2016 m.