Pasirodo, gyvūnas kvėpuoja ne per nosį, bet per savo lytinius organus.
Neseniai šis ypatingas Merės upės Australijoje, Kvynslande gyventojas buvo įtrauktas į sparčiausiai nykstančių pasaulyje reptilijų rūšių sąrašą, kurį sudarinėja Londono zoologų bendruomenė.
Nors Merės upės vėžlys (lot. Elusor macrurus) dėl ant kūno užsinešusių dumblių atrodo kaip pankas, jo priežiūra yra nesudėtinga. Tad nenuostabu, kad kažkada jis buvo ypač populiarus naminis gyvūnėlis.
Šių vėžlių užpakalinėje kūno dalyje esantys žiaunas primenantys organai naudojami ne tik atliekoms iš kūno pašalinti ir poravimuisi, bet ir tarnauja kaip kvėpavimo organas, leidžiantis po vandeniu gyvūnui praleisti iki 3 parų.
Tačiau tai nepadėjo šiai reptilijai pasislėpti nuo gyvūnų kolekcionierių, XX amžiaus septintąjį-aštuntąjį dešimtmečiais plėšusių vėžlių lizdus, rašo interneto svetainė „The Guardian“.
Dabar šie vėžliai yra įtraukti į pasaulinį reptilijų rūšių, kurioms iškilusi didžiausia grėsmė išnykti, trisdešimtuką. Į šį sąrašą, sutrumpintai vadinamą Edge, įtrauktos gyvūnų rūšys reitinguojamos ne tik pagal išnykimo grėsmės mastą, bet ir atsižvelgiant į jų evoliucinę atskirtį bei unikalumą.
Šį sąrašą patvirtina žurnale „Plos One“ publikuojamų tyrimų rezultatai.
Pirmasis minėtame sąraše yra Madagaskarinis šonakaklis vėžlys, kuris vis dar medžiojamas ir pardavinėjamas maistui.
Kiti sąraše esantys neįprasti gyvūnai, kuriems gresia išnykti yra Apvaliosios salos Mauricijaus boa (Casarea dussumieri) – smauglys, turintis atlošiamą viršutinį žandikaulį.
Tarp nykstančių yra nykštukinis Madagaskaro chameleonas (Brookesia minima), kuris yra nykščio nago dydžio, bei gavialas – siaurasnukis gėlavandenis krokodilas, mintantis žuvimi. Vos mažiau nei 235 gavialai egzistuoja Šiaurės Nepalo ir Indijos upėse.
Nykstančių reptilijų sąrašo Edge koordinatorius Rikki Gumbsas sakė: “Į reptilijas dažnai kreipiama mažiau dėmesio, nei į paukščius ar žinduolius. Tačiau Edge sąrašas atkreipia dėmesį į jų unikalumą, pažeidžiamumą ir tai, kokie nuostabūs yra šie sutvėrimai.
Kaip ir dėl tigrų, raganosių ar dramblių, mes turime padaryti viską, kas mūsų galioje, kad išsaugotumėme šiuos unikalius ir dažnai pamirštamus gyvūnus.
Dauguma sąraše esančių gyvūnų yra vieninteliai išlikę senovinių rūšių atstovai. Jų genealoginiai medžiai siekia dar dinozaurų laikus. Jeigu jie išnyks, Žemėje, nebeliks nieko į juos panašaus”.