„Pamatęs gyvį ne iš karto supratau, kad tai nutrija. Panaši buvo į įmitusį pacą. Nuo jos sklido siaubingas kvapas. Vėliau pastebėjau, kad ties uodega ji sužeista. Lapė ar šuo matyt gerokai krimstelėjo. Ilgainiui uodega nukrito, todėl dabar mūsų kaimynė nutrija panašėja į bebrą. Gyvena už tvoros upelyje, žiemą buvau surentęs jai laikiną pastogę, kartais atseikėdavom kokių daržovių ar duonos su grūdais, taip ir ištempė žiemą“, – pasakojo sodybos šeimininkas.
Pasak jo, uodega nukrito ir kvapo nebeliko, gyvūnas sustiprėjo, dabar prie upelio rausia urvą. „Gamtininkai dar žiemą buvo atvykę dėl netoliese pastipusio šerno, kalbėjome, bet nutrija jų nesudomino. Nors ir invazinė rūšis. Tada dar uodega nebuvo nukritusi, bet sąžinė neleido palikti gyvio, kuris tarsi pats pagalbos pasiprašė, likimo valiai“, – pasakojo vyras.
Paklaustas, ar tokia kaiminystė nekliudo, patikino, kad gyvenant miške, kaiminystėje nuolat atsiranda laukinių gyvūnų, ypač kai netoliese dėl vykdomo kelio platinimo, išpjauta dalis miško. „Tegul gyvena, negi dabar ką pikta darysi? Jei net gamtininkai nesusdomėjo... Žinau, kad tokiam gyviui auginti ar veisti reikalingas leidimas, bet šiuo atveju ji gyvena kaiminystėje, mes jai tik padėjom pasveikti. Ar ji kalta, kad kažkada jos gentainius atvežė Lietuvon, o paskui nesusitvarkė ir paskelbė invazine rūšimi?“ – apgailestavo jis.
Nutrijos natūraliai nepaplitusios Lietuvoje — jos sunkiai ištveria šaltį žiemą. Natūraliai šie gyvūnai paplitę Pietų Amerikoje, o į Europą buvo atvežti XIX amžiaus pabaigoje ir laikomi dėl mėsos ir kailio. Šis graužikas užaugti gali iki 9 kilogramų, gyvena apie aštuonerius metus. Per metus gali atsivesti dvi vadas po 5-6 jauniklius.
Gamtoje nutrijos veisiasi šalia negilių, lėtai tekančių vandens telkinių, kuriuose jos maitinasi, slepiasi nuo kaitros ir nuo plėšrūnų. Tarp kranto augalų jos stato laikinas buveines — lizdus arba krantuose išsikasa urvus. Nutrijos nekaupia atsargų žiemai, ištisus metus maitinasi vandens arba priekrantės augalais.
Jeigu trūksta sultingų augalų, nedideliais kiekiais ėda medžių, krūmų lapus ir jaunų šakelių žievę. Nuo 2016 metų nutrijos yra paskelbtos ES invazine gyvūnų rūšimi. Laikyti nutrijoms reikalingas leidimas. Dar prieš Lietuvos nepriklausomybės atgavimą nutrijos buvo augintos kolūkiuose, iš šių gyvūnų kailiukų siūti kailiniai. Šiandien toks verslas paklausos šalyje nebeturi.