Arkties vandenyne plaukiojusi žmonių grupė stabtelėjo prie Vrangelio salos valstybinio gamtos rezervato, esančio netoli Šiaurės Sibiro krantų.
Tokį laimikį į krantą išmetusi jūra tuoj pat priviliojo šimtus išalkusių plėšrūnų. Kai kurie iš lokių maitą dorojo užsiropštę ant paties banginio.
Apie šį atvejį buvo pranešta ir mokslininkams, mat tai – ypatingas reginys. Dabar salą ir joje gyvenančius poliarinius lokius stebi specialistai. „Plaukėme netoli kranto ir pastebėjome bandą poliarinių lokių – jų buvo gerokai daugiau nei 150“, – savo tinklaraštyje rašė ekspedicijos vadovas Rodney Russas.
Pasak Vrangelio salos administracijos pranešimo, šalia banginio puotavo daugiau nei 230 poliarinių lokių. Mokslininkai išsiaiškino, kad buvo užfiksuoti abiejų lyčių lokiai – stambūs patinai maitinosi atskirai nuo patelių ir jauniklių, tačiau buvo bendroje grupėje. Be to, dvi patelės turėjo net po keturis jauniklius.
Kaip pastebi mokslininkai, suaugę patinai ir patelės su savo jaunikliais vienoje bandoje retai kada sugyvena taikiai. Pasitaiko atvejų, kai patinai nužudo savo jauniklius.
Tačiau kai gamta padovanoja tokią galimybę pasimaitinti, poliariniai lokiai savo išskirtinumus ir lyčių priešingybes trumpam pamiršta bei dalijasi maistu.
Tuo tarpu mokslininkus labiausiai nustebino užfiksuotas kiekis lokių, esančių vienoje vietoje ir besimaitinančių banginio maita.
Įspūdinga tai, kad poliarinių lokių kompanija, aptikta Vrangelio saloje, sudaro net 1 proc. visų poliarinių lokių populiacijos. Jų šiuo metų laisvėje yra apie 25 tūkst. Toks didelis būrys lokių vienoje vietoje yra išskirtinis atvejis.
Pasaulinė gamtos apsaugos organizacija (IUCN) nurodo, kad poliariniai lokiai yra nykstanti žinduolių rūšis. Šių gyvūnų populiacijai didelę įtaką daro Arkties ledo tirpsmas, jo kiekio mažėjimas. Tad dėl klimato kaitos šių plėšrūnų ateitis yra miglota.
Parengė Šarūnas Meškys