Ventės ragą visame pasaulyje garsina unikali konstrukcija

2017 m. rugsėjo 26 d. 09:17
Video
Ventės rago ornitologinės stoties darbuotojams rugsėjo pabaigos ir spalio rytai yra patys darbingiausi. Tuo metu jie vos spėja žieduoti į gaudykles pakliuvusius paukščius.
Daugiau nuotraukų (17)
Čia yra vienas didžiausių pasaulyje paukščių migracijos kelių. Be to, Ventės rage įrengta didžiausia pasaulyje elektra iškeliama paukščių gaudyklė, šį nuošalų kampelį prie Kuršių marių garsinanti visame pasaulyje. 
Būtent dėl jų pavyksta pasiekti ir daugiau rekordų, pavyzdžiui, prieš keliolika metų per dieną pavyko sužieduoti net 6 519 paukščių. 

Užmesdavo tinklus ant krūmų
Ornitologinė stotis buvo įkurta 1929 metais Ventės rago švyturio prižiūrėtojo Miko Posingio, tapusio vienu pirmųjų paukščių žieduotojų Lietuvoje, iniciatyva.
Šis gamtininkas mėgėjas pastebėjo, kad pro Ventės ragą praskrenda ypač daug paukščių, tad parašė laišką gamtininkui Tadui Ivanauskui ir pasiūlė čia įrengti žiedavimo stotį.
Iš pradžių paukščiai gaudyti ant krūmų užmetus tinklus ir į juos įvarant paukščius. 1952 metais pastatytos ir specialios gaudyklės.
Šiuo metu stotyje stovi šešios paukščių gaudyklės, keturias jų – zigzagines – sukūrė buvęs stoties vedėjas L.Jezerskas. Į tokias gaudykles paukščiai patenka tiek iš vienos, tiek iš kitos pusės.
Taip pat yra mažoji ir didžioji gaudyklės.

Didžiausia pasaulyje
Įspūdingiausia yra pietrytinėje Ventės rago dalyje, ant marių kranto, 1978 metais pastatyta didžioji paukščių gaudyklė – tokio tipo, kokia yra Rybačio mieste (Kaliningrado sr., Rusija). Ja dažniausiai paukščiai gaudomi nuo rugpjūčio pabaigos iki lapkričio vidurio.
Vos pastatyta gaudyklė buvo 113 metrų ilgio 69 m pločio ir 25 metrų aukščio.
Po 2015 metų rekonstrukcijos gaudyklė buvo visiškai perstatyta ir modernizuota. Ji tapo didžiausia pasaulyje, niekur neturinti analogų. Savo aukščiu, pločiu ir ornitologinių tinklų komplekso dydžiu ji pralenkė kitapus marių, Rybačyje, veikiančias gaudykles.
Šia gaudykle paukščiai gaudomi nuo kovo pabaigos iki lapkričio vidurio.
Naudojant elektrines gerves gaudyklė ant stulpų iškeliama vos per porą minučių.

Žieduoja šimtamečiu metodu
Ventės rago ornitologinėje stotyje pernai buvo sugauta 92 tūkstančiai sparnuočių. Visame pasaulyje kasmet sužieduojama apie 6 milijonus paukščių. Vien Didžiojoje Britanijoje 2016 m. sužieduoti 1 051 629 paukščiai.
Daugiausia pasaulyje paukščių yra sužiedavęs Ventės rage dirbęs L. Jezerskas. Per 60 metų darbo praktiką ornitologas jų sužiedavo apie 800 tūkstančių.
Antroje vietoje yra dabartinis Ventės rago ornitologinės stoties vedėjas Vytautas Jusys, sužiedavęs 70 tūkst. paukščių mažiau, bet ir dirbantis trumpiau – apie 40 metų.
Kaip pasakojo V.Jusys, daugiausia paukščiai žieduojami tradiciniu metodu, naudotu ir prieš 100 metų, – ant pagauto sparnuočio kojos užmaunant aliuminį žiedą.
Ant žiedo būna užrašytas numeris ir žiedavimo centro adresas anglų kalba. Ant Lietuvoje sugautų paukščių žiedų angliškai būna parašyta „Zoologijos muziejus, Kaunas, Lietuva“. Toks užrašas yra ant visų Lietuvoje naudojamų žiedų.
Deja, tradicinis paukščių žiedavimas suteikia nepakankamai informacijos.
„Iš žiedo galima sužinoti nebent kur paukštį pagavo ir kaip jis žuvo, jei buvo rastas negyvas“, – paaiškino V.Jusys.

Žinios stebina ir ornitologus
V.Jusio teigimu, siųstuvai atskleidžia ypač įdomios informacijos, pavyzdžiui, kad mūsų gandrai pakyla net į 3 kilometrų aukštį ir išskrenda į šiltuosius kraštus ne naktį, bet antroje dienos pusėje, kai oras pakankamai įšyla.
Be to, pasirodo, kad kai kurie paukščiai deda ir peri kiaušinius sulaukę net gana brandaus amžiaus – 50–60 metų.
Deja, kol kas daug informacijos suteikiantys siųstuvai naudojami retai, nes yra brangūs.

Paženklina ir laumžirgius
Į Ventės rago ornitologinės stoties gaudykles pakliūva ne tik paukščių, bet ir kitų gyvūnų. Visose gaudyklėse ornitologai yra radę ir lapių, kačių, ežių, voverių, usūrinių šunų, barsukų.
Ornitologas tikisi, kad kas nors jo paženklintus laumžirgius pastebės ir apie tai jį informuos.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.