Lietuvą visame pasaulyje garsins 100 sparnuotų ambasadorių

2017 m. birželio 6 d. 14:54
Rudeniop į įvairias Europos ir Afrikos šalis išskris šimtas specialiais žiedais paženklintų retų paukščių – Lietuvos ambasadorių. Jie primins, kad kitais metais Lietuva minės valstybės 100 metų atkūrimo jubiliejų.
Daugiau nuotraukų (38)
Bublelių miške (Kėdainių r.) ketvirtadienį buvo pritvirtinti pirmieji specialūs žiedai mėnesio jūrinio erelio jaunikliui.
Taip Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus Ornitologijos skyriaus vedėjas Saulius Rumbutis su vyr. zoologu Deiviu Dementavičiumi pradėjo projektą „Paukščiai – Lietuvos ambasadoriai“.
„Mes nusprendėme taip prisidėti prie Lietuvos šimtmečio jubiliejaus minėjimo.
Juk paukščiai – geriausi mūsų šalies ambasadoriai. Kasmet milijonai Lietuvos sparnuočių migruoja į įvairias Europos šalis, Aziją, nemažai jų pasiekia Afrikos žemyną“, – sakė S.Rumbutis.
Lietuvoje apsistojo „latvis“
Apie sunkiai pasiekiamame pelkėtame miške ant aukšto ąžuolo esantį jūrinių erelių lizdą ornitologams pavasarį pranešė Kėdainių girininkijos miškininkai. Atvykusio įsitikinti, ar tikrai tai juos dominantys paukščiai, D.Dementavičiaus laukė dar viena staigmena.
Paaiškėjo, kad tai neįprasta jūrinių erelių pora. Pagal ant kojos esantį žiedą paaiškėjo, kad patinas yra iš Latvijos, o patelė iš mūsų šalies. Šiuo metu Lietuvoje žinomos 150 jūrinių erelių poros, dvi iš jų – Kėdainių rajone.
„Tai nėra mažai, nes pirma jūrinių erelių pora Lietuvoje pastebėta tik 1987 metais“, – pasakojo ornitologai.
Kopti į medį – nelengva
Žieduoti erelius – palyginti sunkus, net pavojingas darbas. Šie paukščiai baikštūs, lizdus suka toli nuo gyvenamųjų vietų, dažniausiai ant miškų gilumoje esančių aukštų medžių.
Šįkart norint pasiekti Bublelių miške esantį lizdą teko keletą kilometrų kulniuoti pelkėtu, menkaverčiais medžiais apaugusiu mišku. Ornitologai ant pečių tempė po keliasdešimt kilogramų sveriančias pilnas įvairios alpinistinės bei kitokios įrangos kuprines.
Suaugę ereliai, iš toli pajutę, kad artėja pašaliečiai, nuskrido keletą šimtų metrų tolyn ir įsitaisę aukštame medyje stebėjo, kas bus toliau.
Pasiekus medį su lizdu laukia bene sunkiausias ir atsakingiausias darbas – kopimas į viršų naudojant alpinistinę įrangą.
„Kiekvienas medis bei kopimas į jį visada kitoks, niekada nežinai, kas lipant į medį tavęs laukia kitame žingsnyje“, – pasakojo D.Dementavičius.
Nuolatiniai palydovai pelkėtuose miškuose – įkyrūs uodai, tad kopiant į medį ant galvos užsidedamas specialus tinklelis.
Pasiruošti, įkopti į medį, paukštį sužieduoti, lizdą bei paukštį išmatuoti užima mažiausiai tris valandas.
„Gerai, jei lizdas sukrautas tarp kelių šakų, tada visai nesunku į jį patekti. Kur kas sudėtingiau, kai jis sukraunamas medžio viršūnėje be į šonus styrančių šakų“, – pasakojo ornitologai.
Jauniklį nuleido ant žemės
Paukščių jaunikliai žieduojami dažniausiai pačiame lizde.
Kadangi šįkart šį procesą fiksavo „Lietuvos rytas“, ornitologai padarė dovaną – jauniklį nuleido specialiame krepšyje ant žemės.
„Tai jam visiškai nepakenks. Netiesa, kad laukiniai paukščiai žmogaus paliestą jauniklį išmes iš lizdo“, – aiškino žieduodamas erelį S.Rumbutis.
Ant abiejų erelio kojų buvo uždėti metaliniai žiedai su specialiais „paso“ numeriais bei užrašais „Lietuva“ ir „Kaunas“.
Jūriniai ereliai vieni arčiausiai nuo Lietuvos migruojančių šiame projekte numatytų sužieduoti paukščių.
Dažniausiai mūsų krašte perintys šios rūšies paukščiai pastebimi Latvijoje, Lenkijoje, toliausiai – Vengrijoje.
Kitos saugomos rūšys, kurios šią vasarą bus sužieduotos, nukeliauja daug toliau, toli į šiaurę ar Afrikos šalis.
Į pagalbą pasitelks ir palydovinį ryšį
Projekto „Paukščiai – Lietuvos ambasadoriai“ metu 2017 ir 2018 metais visuose etnografiniuose Lietuvos regionuose spalvotais žiedais lizduose planuojama sužieduoti 200 (po 100 kasmet) saugomų paukščių rūšių.
Be jūrinių erelių, bus sužieduoti juodieji gandrai, mažieji ereliai rėksniai, juodieji ir rudieji pesliai, žuvininkai. Juos ornitologai pavadino specialiaisiais ambasadoriais.
Taip pat numatyta 10-iai paukščių pritvirtinti GPS siųstuvus. Juos ornitologai pavadins akredituotais ambasadoriais. Palydoviniu ryšiu bus stebima siųstuvus turinčių paukščių migracija, ši informacija bus skelbiama viešai.
„Registruosime migracijos keliuose ir žiemavietėse aptiktus žieduotus paukščius. Skleisime žinią apie saugomas paukščių rūšis, paukščių migraciją, jos metu tykančius pavojus, apsaugos priemones“, – sakė S.Rumbutis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.