Pirmaisiais modeliais tapo kačių parodos dalyviai
Paklaustas, kodėl projektą pradėjo būtent kačių fotografija, vaikinas neslepia – katės – artimiausias jam gyvūnas. Tad kartą naršydamas internete ir pamatęs vieno katės augintojo namuose darytą gyvūno nuotrauką ant stiklinio stalo išbandyti tai nusprendė ir pats.
„Ilgiau nei metus nesugalvojau, kur galėčiau vienoje vietoje rasti tiek kačių, kiek reikėjo fotosesijai. Tačiau vieną dieną nusprendžiau nueiti į kačių parodą, nes niekuomet nebuvau ten buvęs, ir supratau, kad paroda yra būtent tai, ko man reikia. Daug pačių įspūdingiausių kačių vienoje vietoje. Per kelias minutes susitariau su organizatoriais ir visą naktį praleidau gamindamas stiklinį stalą, apšvietimo schemas, foną ir kilnojamąją studiją. Po fotosesijos sukėliau nuotraukas į internetą ir jau sekančios dienos rytą susilaukiau daug palaikymo ir sveikinimų už išradingumą. Taip ir prasidėjo „Underlook“, – prisiminimais dalijosi fotografas.
3 metrai po žeme arba „arkliai iš apačios“
Fotografo teigimu, pamačius kokį visuomenės susidomėjimą sukėlė kačių ir šunų fotografijos, buvo be galo sunku neleisti mintims nukrypti prie ko nors didesnio. Galimybė iš apačios nufotografuoti 600 kg. sveriantį gyvūną iš pradžių atrodė neįmanoma, todėl vaikiną dar labiau traukė tai pabandyti.
„Žinojau, kad tokia fotosesija yra beveik neįmanoma, todėl pradžioje apie tai tik svajojau. Svajojau visą vasarą ir lėtai dėsčiausi mintis, kol galiausiai nusprendžiau imtis to rimtai. Išėjau iš savo mėgstamo darbo ir pradėjau intensyviai organizuoti arklių fotosesiją. Visas pasiruošimo procesas užtruko daugiau nei du mėnesius“ – teigė menininkas.
Fotografas pasakoja, jog rengiantis fotosesijai teko apgalvoti pačias smulkiausias detales: reikėjo surasti arklius, užsakyti ypatingai storą stiklą, iškasti duobę, pagaminti dėžę, iš kurios būtų fotografuojama. Teko pasidomėti ir arklių charakteristika. Iškilo dar viena rimta problema – pasagos, kurios galėjo sutraiškyti stiklą. Todėl arkliams buvo siuvamas ir specialus odinis apavas.
Fotosesijos metu Andriui teko būti trijų metrų gylio duobėje, virš kurios stovėjo 600 kg. sveriantis gyvūnas, tad stiklas, dengiantis duobę, buvo gaminamas ypač kruopščiai. Pasak fotografo, nors iš pradžių buvo gana baisu, jog stiklas gali suaižėti, skilti ar įlūžti, gamintojai garantavo, kad būti po juo yra saugu. „Stiklas, po kuriuo vyko fotosesija, yra 3 m. ilgio, 175 cm. pločio ir 30 mm. storio. Iš tiesų tai – trys grūdinti stiklai po 10 mm. suklijuoti į vieną. Vadinasi, jeigu vienas suskils, stiklas neįlūš, nes laikys kiti du. Mane patikino, kad net jeigu visi stiklai būtų suskilę, juos jungianti plėvelė vis tiek būtų atlaikiusi arklio svorį“ – pasakojo A. Burba.
Žino visas pasaulis, tačiau ne Lietuva
Nors „Underlook“ žinomas visame pasaulyje, fotografas nespėja atsakinėti į užsienio žiniasklaidos prašomus komentarus, o Vokietijoje leidžiami fotografijų albumai, Lietuvoje apie šį projektą yra girdėję vos keletas žmonių.
„Keista, tačiau pasaulyje šiuo metu esu vienintelis fotografas, užsiimantis fotografavimu iš apačios ir vis dar negaliu patikėti, kad paprastos nuotraukos gali taip greitai apskrieti visą pasaulį. Apie mus rašė JAV, Brazilijos, Jungtinės Karalystės, Lenkijos, Latvijos ir daugelio kitų pasaulio šalių žiniasklaida. Vos pasirodžius kačių nuotraukoms, viena Vokietijos kompanija pasiūlė išleisti knygą. Vokietijoje ji sulaukė itin didelio pasisekimo – vos per mažiau nei tris mėnesius buvo parduota daugiau nei 5000 jos egzempliorių. Tad nusprendėme išleisti dar vieną, kuri prekyboje pasirodė tik vakar. Šį kartą – su šunų nuotraukomis“ – sakė pasakojo A. Burba.
Atėjo laikas didelėms katėms
Paklaustas, kokie yra „Underlook“ ateities planai, Andrius pirmiausia prisipažįsta, kad yra svajoklis, tačiau jau spėjo įsitikinti, jog visos svajonės pildosi ir neslepia – artimiausioje ateityje labiausiai norisi nufotografuoti „dideles kates“ – liūtus ir tigrus. Fotografas tikisi tai įgyvendinti šią vasarą, tačiau susiduria su finansinėmis pasirengimo tokio sudėtingumo fotosesijoms problemomis.
„Taip pat turiu svajonę vasarą įsirengti mini fotostudiją zoologijos sode ir nufotografuoti kuo daugiau ten laikomų gyvūnų, kurių nuotraukos vėliau virstų dar vienu albumu. Neabejoju, jog rezultatai būtų ypatingi ir stulbinantys. Juk nei vienas iš mūsų nesame matę zebro ar žirafos iš apačios!“ – planais dalijosi fotografas.
Ateityje Andrius tikisi projektui suteikti ir edukacinę prasmę, kadangi kasdien negalime išvysti gyvūnų iš apačios, o pats fotografas drąsiai teigia – išmokti tikrai yra ko!