„Ar ne per anksti joms grįžti? Juk dar tik vasaris!“ – pastebėjo palangiškė Lina, apie parskrendančias gerves papasakojusi portalui lrytas.lt.
Anksti mūsų kraštuose pasirodę paukščiai sutrikdė ir vilniečius. Praėjusią savaitę viename iš sostinės kiemų buvo pastebėtas varnėnas. Šiems paukščiams grįžti dar irgi lyg ir ankstoka.
Tačiau Ventės rago ornitologinės stoties vedėjas Vytautas Jusys sakė, kad išties šiemet paukščiai grįžta bemaž dviem savaitėm vėliau, negu pernai.
Pavyzdžiui, pempės pernai parskrido jau vasario 7 dieną, o šiemet – tik 19, taigi kone dviem savaitėm vėliau. Kai kurie kiti paukščiai irgi pernai anksčiau buvo grįžę, nes praėjusiais metais pavasaris buvo ankstyvesnis – jau sausio pabaigoje oras sušilo.
Tai, kad jau grįžta gervės irgi nieko keisto.
„Paprastai gervės grįžta kovą, bet dabar pastaruosius kelerius metus jas vis pamatome vasarį. Tad, palyginti su pastaraisiais metais, tai, kad gervės jau grįžo, galima sakyti yra normalu“, – teigė V.Jusys.
Pasak ornitologo, kai kurie paukščiai šiemet jau spėjo grįžti iš savo žiemaviečių. Lietuvoje jau pasirodė želmeninės ir pilkosios žąsys, pempės, taip pat karveliai keršuliai, uldukai, jau minėtosios gervės.
Kad varnėnai būtų pastebėti, V.Jusiui neteko girdėti, bet ornitologas neabejojo, kad kai kurie jų galėjo grįžti, nes sniego jau beveik nebėra, temperatūra – pliusinė.
Taigi, paukščiai kalendoriaus nepaiso, o grįžta tuomet, kai jų pačių nuomone pavasaris ateina.
„Pempės diena – kovo 19-oji, bet visą laiką jos grįžta vasario vidury, antroj pusėj. Gal anksčiau tik kovo mėnesį pradėdavo šilti ir ta pempės diena sutapdavo su sugrįžimu?“ – spėliojo V.Jusys.
Beje, į Lietuvą jau grįžinėja ir gandrai, kurie į perimvietes pradėjo skristi vasario pradžioje. Tikimasi, kad pirmieji gandrai Lietuvoje pasirodys kovo pradžioje.
Kad parskristų į mūsų kraštus, gandrams teks įveikti nemažą atstumą. Pietų Afriką, kur jie žiemojo, ir Lietuvą skiria bent 10 tūkstančių kilometrų, o paukščiai juk tiesiai neskrenda.
Tad pradėkite dažniau žvalgytis į dangų – gal kaip tik jums nusišypsos laimė pirmiems išvysti parskridusius gandrus.