Šis pelėdinių šeimos plėšrus paukštis jau seniai įrašytas į Raudonąją knygą, nes atsidūrė ties išnykimo riba. Kelerius metus buvo vykdoma ES finansuota šių paukščių populiacijos padidinimo programa, bet ji užsibaigė, o Lietuvos miškuose priskaičiuojamos vos kelios perinčios poros.
Lietuvos zoologijos sodas ir keli entuziastai savarankiškai tęsia šią programą. Vienas tokių – atokią sodybą miškuose turintis šiaulietis 48 metų Petras Adeikis. A.Stulginskio universiteto doktorantas savo sodyboje įsirengė aptvarus, kuriuos veisia lūšis, didžiuosius apuokus ir išleidžia juos į laisvę.
Tiesa, trečiadienį išleisti paukščiai buvo išperinti Lietuvos zoologijos sode, o P.Adeikis priėmė jauniklius porai mėnesių į specialų aptvarą, kad didieji apuokai priprastų prie natūralios aplinkos.
„Tada paukštis patiria mažiau streso, – sakė gamtininkas. – Jie čia buvo pratinami ir prie natūralaus maisto – į aptvarą buvo įleidžiama gyvų gyvūnų“.
Plėšrūs paukščiai buvo šeriami lapės, usūrinio šuns mėsa, jiems buvo įmetama sumedžiotų kormoranų. P.Adeikis įsitikinęs, kad naktį medžiojantys didieji apuokai galėtų reguliuoti sparčiai didėjančią kormoranų populiaciją.
Lietuvos zoologijos sodas per pastaruosius kelerius metus į laisvę išleido jau dešimt paaugintų didžiojo apuoko jauniklių. „Kiek jų išgyveno, statistikos neturime. O ji negailestinga – iki brandos, ketverių metų, laukinėje gamtoje išgyvena tik kas dešimtas didžiojo apuoko jauniklis“, – sakė Lietuvos zoologijos sodo paukščių skyriaus vedėja Raimonda Varlauskienė.
P.Adeikis vylėsi, kad į laisvę išleisti paukščiai įsikurs kur nors netoliese. Mat greta yra gausu vandens telkinių, kurių pakrantėse galėtų lizdus sukti didieji apuokai.
„Šių paukščių drastiškai sumažėjo ir dėl žmonių veiklos, ir dėl smarkiai išaugusios šernų populiacijos. Didieji apuokai dažniausiai peri ant žemės, o šernai išknisa lizdus ir suėda kiaušinius“, – sakė P.Adeikis.
Stirnos jauniklius, lapes, usūrinius šunis, graužikus medžiojantys didieji apuokai dažnai žūva per susidūrimus su automobiliais. Šie paukščiai mėgsta lesti ant kelio nutrenktų gyvūnų mėsą, bet palyginti lėtai pakyla, todėl apakinti atvažiuojančio automobilio šviesų nebespėja išvengti susidūrimo.
P.Adeikis savo veislyne turi dvi iš Vokietijos parsivežtas didžiųjų apuokų poras, kurios pavasarį susilaukė keturių jauniklių: „Juos paleisiu tik pavasarį, nes jiems reikia priprasti gyventi be tėvų, išmokti medžioti. Todėl dabar jaunikliai bus perkelti į ištuštėjusį aptvarą“.
Auką puola be garso
* Didieji apuokai (Bubo bubo) gyvena Eurazijos žemyne, išskyrus piečiausius ir šiauriausius pakraščius.
* Suaugęs paukštis būna 58-75 cm ilgio, gali sverti iki 4 kilogramų.
* Didieji apuokai medžioja naktimis. Jų grobiu gali tapti net iki 17 kg sveriantys elnio jaunikliai, lapės, stirnos, usūriniai šunys.
* Dieną didysis apuokas dažniausiai praleidžia ant medžio šakos – stebi aplinką. Jis puikiai mato tamsoje, todėl sutemose pradeda medžioklę. Auką užklumpa netikėtai, nes geba skristi be garso.
* Apuokai yra gana sėslūs paukščiai – kai susiranda porą, ilgam įsikuria vienoje vietoje.
* Patelė padeda 2-5 kiaušinius, kuriuos išperi per 33-36 dienas.