Ne tik tvariau, bet ir pigiau: lrytas.lt skaitytojai dalinasi, kaip daiktus prikelti antram gyvenimui

2024 m. kovo 1 d. 14:51
Lrytas.lt
​Vis daugiau žmonių susimąsto apie kasdienius pasirinkimus, galinčius padėti gyventi ne tik tvariau, bet ir taupiau. Ypač populiarėja idėja dalintis dar tinkamais naudoti, bet nebereikalingais daiktais bei prikelti daiktus antram gyvenimui. Nežinantiems, nuo kur pradėti kelionę tvaresnių sprendimų link, patarimų turi lrytas.lt skaitytojai.
Daugiau nuotraukų (6)
„Tvarkingus, švarius, geros būklės drabužius ir daiktus, tinkamus naudojimui kviečiu neišmesti, o pratęsti jų naudojimo laiką – atiduoti/dovanoti/parduoti draugams, artimiesiems... Labai smagu pamatyti savo dovanotu drabužiu apsirengusį kitą žmogų, skaitantį atiduotą knygą, naudojantis kitais daiktais“, – rašė Marytė Stankevičienė.
Tą patį pataria ir Rima Rimšaitė, primenanti, kad jei dar geram daiktui naujų namų nepavyksta atrasti tarp artimųjų, visada galite išbandyti daiktų atiduotuves.
Dovilė Bazarė primena, kad dalintis galite ne tik drabužiais, bet ir daiktais, kurie mažiesiems itin greitai atsibosta – žaislais.
„Žaislų nuoma prisideda prie tvarumo. Net 90 proc. vaikiškų žaislų yra pagaminti iš plastiko, kurie naudojami vidutiniškai 6 mėn. ir net 80 proc,. žaislų patenka į sąvartynus, deginimo krosnis ir vandenynus. Nuomojant žaislus galime prisidėti prie didelio pokyčio“, – primena D.Bazarė
Sigita rašo, kad rūšiavimas ir daugkartiniai maišeliai – jau savaime suprantama kasdienybės dalis, tačiau moteris pastebi ir dar dvi maloniai nuteikiančias tendencijas.
„Stebiu 2 tendencijas – jaunimas nebeperka daug daiktų, nebevartoja, o vyresnieji suvartoja, perdirba, nieko neišmeta. Pati naudojuosi Zero waste grupėmis – tai tikrai veikia! Taip pat dalinamės gausiomis daržovėmis, rūbais ir t.t. Daug sąmoningumo pamokėlių gaunu iš savo kaimynės, pvz., ji nešioja batus (bet stilingus), kuriems per 40 metų, pamokė balkoninius pomidorus laistyti vandeniu, užpiltu ant bananų žievių (kalio šaltinis), daržoves sukepti į apkepą, jas užšaldyti ir t.t.
Mama senas staltieses su dėmėmis paverčia rankšluostukais, skudurėliais buityje. Žodžiu, nauja yra pamiršta sena!“, – dalinasi Sigita.
Pozityviai nusiteikusi ir Kristina. Nors kai kuriems dar reikia išmokti bent jau nešiukšlinti, moteris tiki, kad tvarumas gali tapti nauja mada.
„Jei galima daiktą perdirbti, tai taip ir padaryti: seną dėmėtą staltiesę perdirbk į virtuvinius rankšluosčius, o šiems atgyvenus – į skudurėlius dulkėms ir grindims. Jei tik įmanoma, perleisk savo rūbus giminaičiams ir draugams arba paaukok stokojantiems, norint įmanoma atrasti ir daug tikslinių grupių, pvz senus rankšluosčius mielai priglaudžia gyvūnų prieglaudos, nubėgusiom akim pėdkelnės susipina į kilimėlį prie durų.
Ar žinote, kad net senus išplautus akių tušo šepetukus galima paaukoti aplinkosauginėm organizacijom? Kviečiu nepirkti, o pabandyti atnaujinti seną arba pasidaryti iš to, ką randame namuose ir dalinkimės! Dalinkimės idėjomis ir skleiskime tvarumo kultūrą. Tegu tai tampa nauja mada!“, – ragina moteris.
Daugiau naujienų apie tvarumą rasite čia: https://projektas.lrytas.lt/tvarumo-kodas/. 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.