Popieriniuose šiaudeliuose – sveikatai pavojingos cheminės medžiagos: pasakė, koks pasirinkimas saugesnis

2023 m. rugsėjo 6 d. 17:45
Lrytas.lt
Nauji tyrimai atskleidė, kad popieriniuose šiaudeliuose yra potencialiai toksiškų cheminių medžiagų, kurios gali kelti pavojų žmonėms, laukiniams gyvūnams ir aplinkai.
Daugiau nuotraukų (3)
Daugumoje tirtų popierinių ir bambukinių šiaudelių aptikta perfluoralkilintų cheminių medžiagų (PFAS), kurios yra ilgai išliekančios ir bėgant laikui gali pakenkti žmonių sveikatai. Popieriniai šiaudeliai įprastai laikomi ekologiška alternatyva, palyginti su plastikiniais šiaudeliais, kurie ES uždrausti nuo 2021 m. Visgi tyrimas rodo, kad tai gali būti ne visai tiesa. 
Tyrimas buvo atliktas Europoje, o jo metu buvo analizuojami iš įvairių medžiagų pagaminti šiaudeliai iš parduotuvių ir greitojo maisto restoranų. Tirta 20-ies prekės ženklų popieriniai šiaudeliai, o net 18-oje jų buvo aptikta PFAS. Plastikiniuose ir stikliniuose šiaudeliuose šių medžiagų aptikta rečiau, o metaliniuose šiaudeliuose PFAS pėdsakų neaptikta apskritai, praneša news.sky.com.
Tyrimo metu nebuvo tiriama, ar PFAS iš šiaudelių pateko į skysčius. Dažniausiai aptikta PFAS – Perfluoroktaninė rūgštis (PFOA) – visame pasaulyje uždrausta naudoti nuo 2020 m.
Nustatyta, kad PFAS koncentracija yra nedidelė, o kadangi šiaudeliai naudojami palyginti retai, Belgijos mokslininkai teigė, kad jie kelia nedidelį pavojų žmonių sveikatai.
Visgi jie įspėjo, kad cheminės medžiagos gali susikaupti organizme per daugelį metų. Šios cheminės medžiagos siejamos su įvairiomis sveikatos problemomis, įskaitant mažesnį atsaką į vakcinas, mažesnį naujagimio svorį, skydliaukės ligas, padidėjusį cholesterolio kiekį, kepenų pažeidimus, inkstų ir sėklidžių vėžį.
Tyrėjai pridūrė, kad PFAS didžiojoje popierinių šiaudelių dalyje randama dėl to, kad dažnu atveju jie buvo naudojami kaip vandenį atstumianti danga.
Dr. Thimas Groffenas (Thimo Groffen) iš Antverpeno universiteto sakė, kad tyrėjai norėjo išsiaiškinti, ar PFAS yra Belgijoje parduodamuose augalinės kilmės šiaudeliuose po to, kai jų buvo aptikta JAV parduodamuose šiaudeliuose.
Po tyrimo išvadų jis rekomendavo naudoti metalinius šiaudelius, tačiau taip pat sakė, kad geriausia yra „apskritai nenaudoti šiaudelių“.
Dr. Groffenas pridūrė: „Iš augalinių medžiagų, pavyzdžiui, popieriaus ir bambuko, pagaminti šiaudeliai dažnai reklamuojami kaip tvaresni ir ekologiškesni nei plastikiniai, tačiau PFAS buvimas šiuose šiaudeliuose reiškia, kad tai nebūtinai yra tiesa.“
PFAS ypač naudojamos tokiuose daiktuose kaip lauko drabužiai ir nelimpančios keptuvės, nes šios medžiagos padidina daiktų atsparumą vandeniui, karščiui ir dėmėms.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.