Klaipėdoje svečiuojasi mokslininkai iš užsienio: tiria žmogaus veiklos poveikį Europos jūroms ir pakrančių regionams

2023 m. birželio 20 d. 12:28
„Traversing European Coastlines“ (TREC/ „Žygis per Europos pakrantes“) – pirmoji visos Europos tarpdisciplininė ekspedicija, kurios tikslas – įvairiais lygmenimis, nuo molekulių iki bendruomenių, tirti pakrančių ekosistemas ir jų reakciją į aplinką.
Daugiau nuotraukų (3)
Europos molekulinės biologijos laboratorijos (EMBL) kartu su Taros vandenyno fondu, Taros vandenynų konsorciumu ir Europos jūrų biologijos išteklių centru (EJBIC) vadovaujama TREC jungia daugiau kaip 150 mokslinių tyrimų grupių iš daugiau kaip 70-ies institucijų 29-iose Europos šalyse. Birželio 18–21 dienomis ekspedicija sustojo Klaipėdoje, kur jos dalyvius priėmė Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų institutas. Klaipėda – 10-oji stotelė ekspedicijos maršrute.
Mokslo projektas jungia sausumoje ir jūroje vykdomas ekspedicijas palei visą Europos pakrantę: Lietuvos teritorijoje mėginiai taip pat imami ir sausumoje, ir jūroje. Visose vietose, kur EMBL komanda su bendradarbiais ir mobiliąja laboratorija ima dirvožemio, nuosėdų ir seklaus vandens mėginius, tą pačią dieną škuna „Tara“ ima mėginius iš gretimų jūros ekosistemų.
Šiandien ekspedicijos dalyviai susitiko su Lietuvos žiniasklaidos atstovais ir pristatė savo misiją. Pristatyme dalyvavo: Valerie Maier, ekspedicijos koordinatorė, Severin Belle, mokslininkas, Tina Enders, mokslininkė, Zita Rasuolė Gasiūnaitė, KU Jūros tyrimų instituto direktorė, Marija Kataržytė, KU Jūros tyrimų instituto vyresnioji mokslo darbuotoja.
Apie TREC mokslinę ekspediciją
Mūsų jūrose ir pakrantėse randama itin daug gyvybės rūšių, kurios lemia platesnių ekosistemų stabilumą ir tvarumą. Tačiau dėl antropogeninio poveikio vis sparčiau nyksta rūšių genetinė įvairovė ir naikinamos funkcionalios ekosistemos.
Kad ateityje sumažintume tokių išorės veiksnių poveikį pakrančių biologinei įvairovei, turime suprasti, kaip organizmai sąveikauja ekosistemose molekulių ir ląstelių lygmenimis ir kaip reaguoja į išorės poveikius savo natūraliose buveinėse.
TREC ekspedicijos metu mokslininkai renka dirvožemio, nuosėdų, aerozolio ir vandens mėginius, taip pat atrinktų organizmų pavyzdžius ir daug kitų aplinkos duomenų. Jie domisi įvairiomis gyvybės formomis – nuo virusų ir bakterijų iki dumblių, augalų ir gyvūnų – sausumoje, upių žiotyse ir jūroje.
Mokslininkų grupės tiria sausumos ir jūros biologinę įvairovę ir ekosistemas, taip pat organizmų tarpusavio sąveiką bei jų saveiką su aplinka. Renka informaciją apie tokius veiksnius, kaip teršalų, antibiotikų, pesticidų ar hormonų buvimas, taip pat temperatūra, druskingumas ir deguonies kiekis.
Iš viso TREC tirs biologinę įvairovę ir gyvybės adaptaciją molekuliniu lygmeniu 120-je mėginių ėmimo vietų 22-jų Europos šalių 46-ių regionų pakrantėse. Klaipėdoje ir jos apylinkėse taip pat numatytos kelios mėginių paėmimo vietos.
Visą Europą apimantis projektas sąlygoja, kad mėginiai bus imami standartizuotai. Dėl to duomenis bus galima lyginti. TREC remiasi EMBL, Taros ir EJBIC teikiamais ištekliais, infrastruktūra, žiniomis ir patirtimi, taip pat plačiu Europos partnerinių institucijų, tokių, kaip Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų institutas, tinklu.
KlaipėdaekspedicijaJūra
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.