Šį kartą tai nebus istorija apie tirščių panaudojimą dirvos gerinimui, biodegalams kurti, prisvilusioms keptuvėms ar kūno odai šveisti. Panevėžiečių Arūno ir Snieguolės Revotų namai pilni kavos aromato todėl, kad čia susidarę visi kavos tirščiai tampa paveikslais, atliktais originalia, kantriai tobulinta technika.
Vieno stiprios kavos puodelio tirščių užtenka vienam paveikslui sukurti. Sumaišęs tirščius su cukrumi ir praskiedęs vandeniu, menininkas skalsiu sluoksniu tepa masę ant popieriaus lapo ir palieka džiūti. Nereikia nei klijų, nei lako.
Vėliau šį sukietėjusį paviršių A. Revotas raižo, išgaudamas reljefiškus raštus, padiktuotus vaizduotės.
„Nesėkmė tapo sėkme, nes viskas prasidėjo nuo išvirtusio kavos puoduko. Netyčia sulietas popieriaus lapas atvėrė kelią į saviraišką. Arūnas tokiu principu piešia vienintelis Lietuvoje, o gal ir pasaulyje“, – sekmadienio laidoje ištars Snieguolė Revotienė. Ji – menininko balsas parodose.
Kasmet sąvartynus visame pasaulyje papildo apie 2 milijonai tonų kavos tirščių, nes vos 7 procentai visų tokio tipo atliekų yra panaudojama pakartotinai.
„Mes nei vieno kavos puoduko neišpilame lauk, sunaudojame viską. Sukame tirščius vartojimo rate po kelis kartus, įkvėpdami kurti ir kitus bei pripildydami savo gyvenimą puikaus aromato“, – džiaugiasi S. Revotienė.
Kitas pavyzdys, kaip svarbu pokyčius pradėti nuo savęs – Pažagienių gyvenvietės bendruomenė Panevėžio rajone, kurią aplankė laidos „Atliekų kultūra“ filmavimo komanda.
Ten gyvena apie 700 žmonių, daugiausia – daugiabučiuose. Atliekas jie rūšiuoja atsakingai, naudodamiesi visais siūlomais konteineriais.
„Atvykę pas mus prieš keletą metų būtumėte išsigandę dėl netvarkos. Bet ėmėme šviesti gyventojus, mokėme atliekų rūšiavimo per įvairius susirinkimus, susitikimus ir dabar matome ryškų pokytį“, – pastebi Raimondas Imbrasas, Pažagienių bendruomenės valdybos narys.
Kai gyventojai vieni kitus pažįsta, jaučiasi drąsūs vienas kitą ir pagirti, ir pamokyti, ir pasitarti.
„Mažesnėje erdvėje, mažesnėje bendruomenėje lengviau mobilizuotis ir šį tą daugiau padaryti. Kita vertus, didesni miestai yra sudaryti iš daug mažų bendruomenių: gatvių, kvartalų, rajonų. Jei tos bendruomenės yra organizuotos, jos gali tvarkyti taip pat puikiai kaip mažos gyvenvietės“, – neabejoja Gražvydas Balčiūnas, bendruomenės „Aktyvus Pasvalys“ pirmininkas. Visą pokalbį, įkvepiantį pokyčiams, išgirsite laidoje.
Rubrika „Minimalistai“ žiūrovams primins tvarumo pamokas, gautas bendraujant su įvairiose srityse atsakingo vartojimo siekiančiais lietuviais, o paauglės Fausta ir Aistė aptars pasaulines garsenybes, neabejingas klimato kaitai ir aktyviai siekiančiais pokyčių teigiama linkme.
Pavyzdžiui, britų virtuvės šefas ir laidų vedėjas Jamie Oliveris aukoja solidžias sumas saulės ir vėjo jėgainių projektams Indijoje ir Kinijoje, o „Oskaro“ laimėtojas Leonardo DiCaprio vairuoja elektromobilį ir atsisako kelionių privačiais lėktuvais.
Daugiau istorijų – jau sekmadienį, 18:30 val. tvaraus gyvenimo būdo laidoje „Atliekų kultūra“ per „Lietuvos ryto“ televiziją.