Tarp Amalę tvarkiusių savanorių – NATO priešakinių pajėgų kovinės grupės karių iš Nyderlandų, Prezidentūros kanceliarijos atstovai ir įvairių įmonių („Continental“, „SDG“, „Decathlon“ ir kt.) bei nevyriausybinių organizacijų kolektyvai.
Apsiavę guminius batus ir žvejų kelnes, pasitelkę virves bei kitus įrankius, jie brido į upės vandenį traukti atliekų. Taip pat švarintos ir upės pakrantės. Organizatoriai vardija, kad surinkta 8 kub. m. statybinio laužo, automobilių detalių, plastikų, metalo dalių ir kt. Surinktų bešeimininkių padangų svoris viršijo 3 tonas.
„Amalė – Nemuno intakas, kuris plečiantis Petrašiūnų mikrorajonui daugiausia buvo kanalizuotas. Tačiau net ir likusių atvertų jo vietų saugoti nemokame.
Miesto teritorijoje, visiškai šalia veikiančių įmonių pastatų esanti upelio dalis paversta sisteminės taršos židiniu: akivaizdu, kad padangos čia vežamos ilgą laiką, paskutinės palaidotos gal net šį sezoną. Piktavališkumas ir problemos ignoravimas – bado akis.“ – komentuoja iniciatyvos atstovė Ieva Budraitė.
Renginyje dalyvavę Aplinkos apsaugos departamento Kauno valdybos vadovai teigia, kad apie šį probleminį tašką žino jau seniai, taip pat mėgino kameromis identifikuoti teršėjus, tačiau nesėkmingai. Tarnybos darbą apsunkina ir tai, kad šiuo metu dirba vos 10 inspektorių, aptarnaujančių ir Kauno miesto, ir Kauno rajono teritorijas.
Iniciatyvos organizatoriai teigia, kad siekdami ugdyti visuomenės sąmoningumą surinktas padangas prikels antram gyvenimui: būtent Amalėje surinktos bešeimininkės padangos buvo iškart kraunamos į bendrovės „Ekobazė“ mašiną, presuojamos ir išvežamos perdirbti į lauko laisvalaikio aikštelei pritaikytą dangą.
„Visų pirma, padangos bus smulkinamos specialiais įrenginiais. Iš susidariusios masės ištraukiamas metalas, kuris sudaro apie 20–25 proc. viso svorio, dar tiek pat – tekstilė, o iš likusios gumos gaminamos granulės. Iš jų gaminama ne tik speciali danga, guminiai kilimėliai, bet ir stovėjimo aikštelių stabdomieji borteliai, taip pat garso izoliacinės plokštės“ – apie procesą pasakoja įmonės atstovė Marina Curko-Notkuvienė.
Belgijoje gimusi tarptautinė „River Cleanup“ iniciatyva, kasmet suvienijanti gyventojus upių švarinimui, Lietuvoje sėkmingai vyksta jau penktą kartą.