„Ukmergė gali! Kas, jei ne mes?“ – taria dabar jau buvęs šio rajono meras Rolandas Janickas. Ukmergiškiai rūšiuoti maisto atliekas pradeda nelaukdami, kol kitų metų pradžioje įsigalios to reikalaujanti Europos Sąjungos direktyva.
„Galėjome eiti daug brangesniu keliu: kurti atskirą sistemą, pirkti specialius maisto konteinerius, užsakyti išvežimo paslaugą. Tai kainuotų papildomai ir visas išlaidas dengtų gyventojai per rinkliavą už atliekų tvarkymą“, — televizijos laidai „Atliekų kultūra“ sakė R. Janickas.
Ukmergiškiai išbandys kartu su Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centru (VAATC) įgyvendinamą ekonomiškesnį būdą, pasiteisinusį Skandinavijos šalyse – maisto ir virtuvės atliekas rūšiuos į oranžinės spalvos maišelius.
Dėl ryškios spalvos juos atliekų tvarkytojams bus nesudėtinga atskirti iš mišrių komunalinių atliekų srauto ir nukreipti kompostavimui.
Atsakymus į dažniausiai kylančius klausimus Ukmergės miesto gyventojai ras atmintinėje, kuri dalinama kartu su maišeliais, bet nesuklys ir vadovaudamiesi bendrais rūšiavimo principais.
„Žmonės dažniau nenori rūšiuoti nei nemoka to daryti. Natūralu, kad prieš išmetant maisto produktus ir jų likučius į oranžinį maišelį būtina juos išimti iš pakuočių. Pakuotėms skirti popieriaus, plastiko ir stiklo konteineriai.
Atliekų tvarkytojai lyg anekdotą pasakoja tikras istorijas, kad gyventojai į stiklo konteinerį išmeta net neatidarytus uogienes, raugintų agurkų, daržovių konservų stiklainius. Toks elgesys neturi jokios ateities.
Būtina prieš išmetant stiklainį atsukti, nusunkti skysčius į kriauklę, kiek tai įmanoma ir tirščius išmesti į oranžinį maišelį“, – pasakojo tvarumo ekspertė Milda Paukštė.
Laidos „Atliekų kultūra“ žiūrovus ji sekmadienį pakvies į savo tėvų namus Ukmergėje ir pavyzdžių, kokios atliekos turėtų keliauti į oranžinį maišelį ir kokios neturėtų ten pakliūti, pateiks iš savo mamos virtuvės.
Menininkė Jurgita Zagreckaitė atvers savo kūrybos gelmes. Archeologijos studijas baigusi moteris dabar dėmesį sutelkia į nebereikalingus daiktus – juos paverčia meno kūriniais.
„Mane žavi netobulumas, todėl vaizduoju kreivas nosis, kreivas akis, spuogus, karpas. Visa tai – žmogaus unikalumas“, – ištars Jurgita.
Kitai laidos pašnekovei Ritai Juškytei, VšĮ „Unikalus šokis“ vadovei įvairūs parankiniai daiktai tampa įrankiu išlaisvinti negalios sukaustytus žmones.
Terapiniam šokiui juos įkvepia lengvučiai spalvingi maišeliai bei tekstilės skiautės. Tai verta pamatyti savo akimis – jau sekmadienį, 18:30 val. tvaraus gyvenimo būdo laidoje „Atliekų kultūra“ per „Lietuvos ryto“ televiziją.