Daugiau kaip 215 000 ledynų yra gėlo vandens šaltinis beveik 2 mlrd. žmonių, tačiau jų tirpimas prisideda prie jūros lygio kilimo, kuris kelia grėsmę milijardams žmonių, gyvenančių pasaulio pakrantėse.
Nors jau seniai žinoma, kad šios milžiniškos ledo „upės“, kurių kai kurioms yra šimtai tūkstančių metų, yra labai pažeidžiamos klimato krizės, suprasti, kaip ledynai reaguos į skirtingus klimato scenarijus, buvo sudėtinga. Duomenys dažnai būna regioniniai arba ribotos apimties, sakė Karnegio Mellono universiteto glaciologas Davidas Rounce'as, pagrindinis ataskaitos, kuri ketvirtadienį buvo paskelbta žurnale „Science“, autorius.
Tačiau pastaraisiais metais įvyko „revoliucija naudojant palydovines nuotraukas ledynų pokyčiams stebėti, todėl mokslininkai gali atlikti kiekvieno atskiro ledyno vertinimus“, – sakė D. Rounce'as.
„Tai tikrai didelė pažanga, palyginti su ankstesniais tyrimais. Naudodamiesi šiais naujais duomenų rinkiniais, mokslininkai parengė prognozes, koks bus daugiau kaip 215 000 pasaulio kalnų ledynų (išskyrus Grenlandijos ir Antarktidos ledynus) likimas iki šimtmečio pabaigos, esant įvairiam temperatūros kilimui: 1,5 laipsnio, 2 laipsnių , 3 laipsnių ir 4 laipsnių Celsijaus“, – sakė jis.
Net jei temperatūros kilimas neviršys 1,5 laipsnio Celsijaus (šiuo metu pasaulis nesiekia šio tikslo), prognozuojama, kad iki amžiaus pabaigos ledynai neteks bent 26 proc. savo masės. Ataskaitoje teigiama, kad pagal geriausią klimato kaitos scenarijų iki 2100 m. gali išnykti iki pusės pasaulio ledynų.
Jungtinių Tautų duomenimis, dėl dabartinių klimato kaitos įsipareigojimų iki 2100 m. temperatūra pasaulyje pakils 2,1–2,9 laipsnio Celsijaus. Jei taip atsitiks, ledynai gali beveik visiškai išnykti keliuose regionuose, įskaitant Vidurio Europą, vakarų Kanadą, Jungtines Amerikos Valstijas ir Naująją Zelandiją, sakoma ataskaitoje.
„Šių ledynų nykimas, ypač per mūsų ar mūsų vaikų gyvenimo laikotarpį, tikrai kelia nerimą“, – sakė Rounce'as.
Mažėjantys ledynai taip pat turės aiškią įtaką jūros lygio kilimui. Tyrėjai prognozuoja, kad atšilimui padidėjus 1,5 laipsnio Celsijaus, jūros lygis pakils 90 milimetrų, o pakilus 4 laipsniais Celsijaus – 154 milimetrais.
Tačiau, nors ledynai jau smarkiai nyksta, visos pastangos kovoti su klimato kaita padės sumažinti tolesnį jų nykimą, sakė Rounce'as. „Net ir nedidelis temperatūros pokyčių sumažinimas gali turėti tikrai didelį poveikį“.
Parengta pagal CNN inf.