Siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į šiukšlinimo problemą, vasaros metu su šūkiu „Vasarok. Žingsniuok. Rūšiuok“ „Misija: švari vasara ‘22“ organizatoriai kviečia visus jungtis prie iniciatyvos iššūkio, tapti atsakingais vasarotojais ir leistis į žygius po veiklos 30-metį švenčiančius Lietuvos regioninius parkus.
Šiukšlės atostogauja kartu su mumis
Remiantis „Eurostat“ duomenimis, vienas Lietuvos gyventojas per metus vidutiniškai sugeneruoja apie 500 kg atliekų. Skaičiuojant, jog daugelis žmonių kasmet atostogauja bent 14 dienų, o populiariausias laikas atostogoms – vasara, keturių asmenų šeima per atostogas gali sukaupti net apie 80 kg atliekų, kurios neatsakingai paliktos atsiduria net ir valstybės saugomuose parkuose.
Teigiama, kad iniciatyva „Misija: švari vasara ‘22“ siekiama ugdyti atsakingesnius ir tvaresnius visuomenės vasarojimo įpročius bei atkreipti poilsiautojų dėmesį į tai, kad ne tik susirinkti savo ir pakelti svetimą šiukšlę, bet ir surinkus šiukšles jas tinkamai išrūšiuoti – būtina.
„Nerūšiuojamos atliekos niekur nedingsta – patekusios į gamtą, jos kaupiasi ir yra net kelis šimtus metų, kenkdamos ir tapdamos tikra našta gamtai bei jos gyventojams, todėl mūsų tikslas – priminti vasarotojams, kad gamtoje viską, ką atsinešame, privalome išsinešti, nepatingėti pakelti svetimą šiukšlę ir galiausiai viską tinkamai išrūšiuoti.
Etatinių valytojų gamtoje nėra, todėl atostogos negali būti pasiteisinimas elgtis neatsakingai“, – teigia iniciatyvos organizatorė, pirmosios Lietuvoje licencijuotos pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos „Žaliasis taškas“ rinkodaros ir komunikacijos vadovė Simona Rasalė.
Parkuose daugėja stambiagabaričių atliekų
Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) atstovė Diana Rakauskaitė teigia, kad tikslų lankytojų skaičių parkuose įvardinti sunku, tačiau apytiksliai skaičiuojama, kad parkuose kasmet apsilanko apie porą milijonų lankytojų, o jų susidomėjimą skatina ir atsinaujinusi infrastruktūra.
VSTT atstovė pastebi, kad jau ilgus metus parkuose randamų atliekų tendencijos išlieka panašios. „Džiugina tai, jog žmonės pamažu darosi sąmoningesni ir pastebimas smulkiųjų šiukšlių mažėjimas – randama mažiau plastiko butelių ar stiklo taros, ledų popierėlių, tačiau priešingai yra su stambiagabaritėmis atliekomis. Vis dažniau smulkios įmonės į pievas ar miškus veža statybines atliekas, padangas, įvairias automobilių nuolaužas“, – pristato D.Rakauskaitė ir svarsto, jog to priežastis gali būti sudėtingi priėmimo procesai atliekų aikštelėse arba per maži nemokamai priimamų atliekų kiekiai.
D.Rakauskaitė pasakoja, jog neretai taršos parkuose problema sprendžiama pasitelkiant savanorius, kurių tinklas apjungia visus regioninius parkus, o reikšmingai prisideda ir patys parkų darbuotojai.
„Nors už šiukšlių tvarkymą yra atsakingi privatūs asmenys, kuriems priklauso teritorija, arba savivaldybės, parkų prižiūrėtojai neretai patys imasi iniciatyvos ir organizuoja talkas. Dažniausiai jos vyksta pavasarį ir pasibaigus vasaros sezonui“, – pasakoja D.Rakauskaitė ir priduria, jog ypatingai džiugina tokios iniciatyvos kaip „Misija: švari vasara“, nes jos įgalina sąmoningus žmones surinkti ne tik savo, bet ir kito šiukšles, įspėti teršiančius gamtą.
Iniciatyvos startas – birželio 6 d. Vilniuje
Iniciatyvos „Misija: švari vasara ‘22“ komanda parengė išskirtinius tvaraus vasarojimo kelialapius net 10 Lietuvos regioninių parkų, kuriuose poilsiautojų lauks „Žaliojo taško“ interaktyvios edukacinės erdvės ir programa visai šeimai.
Pirmasis susitikimas vyks jau birželio 6 d., Pavilnių ir Verkių regioniniame parke. Renginio pradžia – 10 val., Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcijoje, adresu Žaliųjų ežerų g. 53, Vilniuje.
Ten dalyvių lauks nemokamos pramogos – populiariausi stalo ir lauko žaidimai, pagaminti iš antrinių žaliavų, žinių išbandymas rūšiavimo turnyruose, atliekų perdirbimo ekspozicija, fotosesija ir jėgų išbandymas matuojantis „atostogų atliekų“ kuprinę, edukacijos apie atsakingą vartojimą, atliekų prevenciją, rūšiavimo naudą bei pakuočių rūšiavimo taisykles bei prizai už įveiktus žingsniavimo ir gamtos išlaisvinimo nuo šiukšlių iššūkius su vaikščiojimo programėle #walk15.
Prisijungti prie iniciatyvos galima ir tampant savarankišku jos ambasadoriumi. Tai padaryti galima dviem būdais: parsisiųsti vaikščiojimo programėlę #walk15, prisijungti prie „Misija: švari vasara ‘22“ iššūkio ir pasirinkti, už kokį regioninį parką žingsniuosite arba įamžinti atsakingo poilsiavimo akimirkas ir dalintis jomis „Facebook“ grupėje Misija: švari vasara'22 bei laimėti tvarių ir vertingų prizų.