„Šis konfliktas buvo užprogramuotas. Šiandien buvo visų regiono savivaldybių merų ir administracijos direktorių susirinkimas, buvo priimta rezoliucija, kuri virs dokumentu. Jos tikslas yra pranešti Aplinkos ministerijai, jog būsim priversti nesilaikyti teisės aktų ir vežti atliekas tiesiai į sąvartyną neišrūšiavus. Mums nelieka kitų variantų. Pozicija yra vieninga“, – penktadienį BNS sakė A.Visockas.
Jo teigimu, tikimasi ministerijos pagalbos suvaldant kritinę situaciją.
„Suprantame, kad tai yra pažeidimas, dėl to informuojame ministeriją iš anksto, tikėdamiesi, kad ji įsikiš ir padės suvaldyti situaciją. Ji kartojasi, ministerija apie tai žinojo. Jeigu jie sakys, kad taip negalima daryti, lauksime – gal pasakys, kaip reikia daryti“, – kalbėjo Šiaulių meras.
Aplinkos viceministrė Raminta Radavičienė sako, kad situacija Šiauliuose yra gerai žinoma ir gali būti išspręsta nepažeidžiant aplinkosaugos reikalavimų.
„Mes ją vertiname kaip juridinį konfliktą. Labai tikimės, kad ginčo sprendimui savivaldybės bus aktyvesnės, nes, mūsų vertinimu, iki šiol jų įtrauktis buvo per maža. Galimos teisinės priemonės neišnaudojamos, paslaugos gyventojams turi būti teikiamos nenutrūkstamai, aplinkosaugos sąskaita mes negalime leisti ginčytis, reaguosime principingai ir pareikalausime atsakomybės, jeigu atliekų tvarkymas neatitiks teisės aktuose numatytų reikalavimų“, – penktadienį BNS sakė R.Radavičienė.
Penktadienį „NEG Recycling“ dar kartą pranešė, kad dėl Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro skolos, siekiančios beveik 500 tūkst. eurų, nuo šeštadienio ryto nepriims atliekų į savo mechaninio biologinio apdorojimo įrenginius.
„Atliekos bus priimamos iki šeštadienio 7 valandos ryto, o tolesnei veiklai jai beveik neliko finansinių galimybių“, – rašoma bendrovės pranešime.
Mero A.Visocko teigimu, šeštadienį stabdomas „NEG Recycling“ darbas iš karto nepaveiks atliekų tvarkymo proceso, mat šiomis savaitės dienomis šiukšlės ten nevežamos, tačiau vėliau tai gali sukelti didelių problemų.
„Regione savaitgalį įprastai nevežama, sekmadienį iš Šiaulių iki 10 automobilių. Tikroji apimtis yra darbo dienomis, reikia tam užbėgti už akių. Čia negalima klysti, vežėjams keliami rimti reikalavimai, jų veikla optimaliai organizuota. Negalima delsti nė dienos, paskęstume šiukšlėse“, – sakė A.Visockas.
„NEG Recycling“ kasdien perdirba apie 200 tonų komunalinių atliekų, kurios išrūšiavus keliauja į termofikacinę elektrinę ir sąvartyną. Tai vieninteliai tokie įrengimai regione.
Šiaulių regiono atliekų centro vadovas Žilvinas Šilgalis anksčiau šią savaitę BNS sakė, kad bendrovei atsiskaitoma tik už kokybiškai suteiktas paslaugas, o už netinkamai sutvarkytas atliekas nemokama. Anot jo, dėl „NEG Recycling“ pažeidimų centras siekia nutraukti su įmone sutartį.
„Turime subjektą („NEG Recycling“ – BNS), kuris atliekų tinkamai neapdoroja, jo veiklą tikrinti trukdo, su sutarties nutraukimu nesutinka, o dabar dar ir grasina Šiaulių regione sukelti ekstremaliąją situaciją, jei centras nesumokės sumų, dėl kurių priteisimo dar tik vyksta teisminiai ginčai. Civilizuotuose santykiuose toks elgesys neįsivaizduojamas“, – pranešime spaudai sakė Ž.Šilgalis.
Pirmadienį Šiaulių apygardos teismas žada skelbti sprendimą byloje, kurioje „NEG Recycling“ prašo pripažinti, kad Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras negali vienašališkai nutraukti sutarties.
Centro ir „NEG Recycling“ sutartis pasirašyta 2013 metais, į jos mechaninio apdorojimo įrengimus suvežamos atliekos iš 260 tūkst. gyventojų turinčių Šiaulių regiono savivaldybių.