Šių metų akcija „Darom“ skatina keisti požiūrį, dalyvavo ir I. Šimonytė Narai valė Žaliuosius ežerus

2021 m. gegužės 8 d. 11:52
Tradicija jau tapusi viešųjų erdvių tvarkymo akcija „Darom“ šiuos metus pasitinka su pokyčiais. Švarinimosi akcijos organizatoriai skatina gyventojus pasirūpinti aplinkos tvarkymusi iki galo ir šiukšles ne tik surinkti, bet ir išrūšiuoti bei priduoti. 
Daugiau nuotraukų (35)
Šioje akcijoje šeštadienį dalyvavo ir premjerė Ingrida Šimonytė.
„Svarbiausia yra ne tvarkytis, o nešiukšlinti, nes tam, kad kas nors pakeltų šiukšlę, pirmiausia ją kas nors turi numesti. Visiems turėtų rūpėti, kad gamta neturėtų „virškinti“ to, ko negali „suvirškinti“, juolab kad yra tikrai patogių sprendimų, kaip atsikratyti nereikalingais daiktais. Nesuprantama, kaip galima išmesti buitinę techniką tiesiog miške, nors yra kas ją gali paimti ir išvežti iš namų“, – sako I. Šimonytė.
Premjerė pripažino, kad kai kurių rūšių atliekomis atsikratyti dar nėra taip patogu, kaip turėtų būti, ir čia dar pasitempti turėtų Vyriausybė kartu su savivaldybėmis.
„Dažnai šiukšlinimas yra tiesiog blogas įprotis. Visgi džiaugiuosi, kad žmonių elgesys keičiasi ir gerėja“, – akcentuoja Vyriausybės vadovė.
Prisidėję prie aplinkos tvarkymosi, akcijos dalyviai ne visuomet susimąstydavo, o kur gi iš tiesų nukeliauja surinktos šiukšlės ir kas apskritai jomis turėtų pasirūpinti.
Todėl šiais metais akcija „Darom“ skatina pasirūpinti atliekomis iki galo – taip, kaip tai žmonės darytų kasdien: surinkti, išrūšiuoti ir išmesti jas į toms atliekoms skirtus konteinerius arba pristatyti į regionų atliekų tvarkymo centrų (RATC) valdomas didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. 
„Pastebėjome, kad po ankstesnių „Darom“ akcijų, atliekų tvarkytojai susidurdavo su iššūkiais, kaip panaikinti naujai suformuotą šiukšlyną ir išaiškinti, kad tai tikrai nėra nemokamai tvarkoma atliekų sunešimo vieta, – sako Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) direktorius Tomas Vaitkevičius. – Kitas svarbus dalykas – tai atliekų rūšiavimas.
Anksčiau gyventojų surinktos ir į vieną krūvą sudėtos atliekos neturėjo kitos perspektyvos kaip tik keliauti į sąvartyną. Šiais metais skatiname ne tik surinkti, bet ir tinkamai išrūšiuoti. Rastas pakuotes ir antrines žaliavas teliks išmesti į joms skirtus konteinerius, o kitas atliekas pristatyti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles“. 
Surinkus bešeimininkes atliekas, jos priklauso tam, kas jomis nusprendė pasirūpinti, tad pristačius akcijos metu surinktas atliekas į RATC gyventojų bus prašoma užpildyti deklaraciją, bus tikrinama ar šiukšlės išrūšiuotos. 
„Esame dėkingi Lietuvos RATC, nes dauguma iš jų pasiūlė lanksčias galimybes ir priims akcijos metu surinktas atliekas iš gyventojų, neskaičiuodami jų į metinius atliekų limitus, – sako „Mes Darom“ komunikacijos vadovė Toma Buivydaitė. – Tam, kad pavyktų išvengti eilių, RATC akcijos dienomis į pagalbą atvyks mūsų savanoriai.“ 
Siekiant sumažinti būriavimosi tikimybę, šiais metais akcija vyksta gegužės 7-8 d. Norintieji dalyvauti turėtų parsisiųsti mobiliąją programėlę „Mes Darom“, kurioje bus pažymėtos tvarkytinos teritorijos bei savanorių buvimo vieta, kur dalyviai galės pasiimti surinktų atliekų rūšiavimui skirtus maišus. 
Jei nėra galimybės tinkamai pasirūpinti rastomis šiukšlėmis (jos per didelės, sunkios ar specifinės), akcijos organizatoriai kviečia pasinaudoti galimybe ir pažymėti „šiukšliną vietą“ mobiliojoje aplikacijoje, kurioje taip pat galima bus pasitikrinti informaciją apie savivaldybės iniciatyvas: galbūt savivaldybė savarankiškai inicijuoja dalyvių registraciją, dalina maišus prieš akciją ar vis dar rūpinasi atliekų išvežimu nurodydamos atliekų surinkimo punktus. 
Visi dalyviai kviečiami laikytis saugumo reikalavimų: dalyvauti ne daugiau kaip po du šeimos ūkius (iki 5 žmonių viename), laikytis atstumų bei dėvėti nosį ir veidą dengiančias kaukes. 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.