Viešai gintis užsimoję „Grigeo Klaipėda“ teršėjai nutilo po rekordinio ieškinio
Gediminas Pilaitis
„Lietuvos rytas“
2021-01-28 09:13Kokią žalą gamtai padarė nevalytas nuotekas į marias leidusi įmonė „Grigeo Klaipėda“? Jos atstovai tvirtina, kad jokios, o prokurorai ją įvertino net 48 milijonais eurų.
Ikiteisminis tyrimas dėl nevalytų nuotekų leidimo į Kuršių marias artėja į pabaigą – Klaipėdos apygardos prokuratūra įmonei „Grigeo Klaipėda“ pateikė 48 mln. eurų civilinį ieškinį dėl aplinkai padarytos turtinės žalos.
Prieš metus Dumpių (Klaipėdos r.) vandens valykloje aptikus vamzdį, kuriuo, kaip teigia teisėsaugininkai, naktimis atsukinėjant sklendes į Kuršių marias ilgą laiką buvo tekinamos nevalytos gamybos nuotekos, įsiplieskė skandalas.
Žalą vertino įvairiai
„Net negalėjome įsivaizduoti, kad visa tai galėjo vykti Klaipėdos pašonėje, – įmonė „Grigeo Klaipėda“ tik imitavo nuotekų valymo procesą“, – stebėjosi Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausioji prokurorė Dalia Pocienė.
Iš karto po skandalo kalbėta, kad gamtai padaryta žala siekia nuo 1,3 iki 5 mln. eurų, bet tuometis aplinkos ministras Kęstutis Mažeika prasitarė, jog ji gali siekti net 60 mln. eurų.
„Grigeo Klaipėda“ valymo įrenginiai buvo areštuoti. Gofruotąjį kartoną gaminanti įmonė šiuo metu priversta naudotis centralizuotais uostamiesčio įmonės „Klaipėdos vanduo“ nuotekų vamzdynais ir valymo įranga.
Sąskaita – už 8 metus
Atlikus tyrimą įmonei „Grigeo Klaipėda“ pateiktas Lietuvoje dar neregėtas 48 mln. eurų civilinis ieškinys.
Tokią išvadą Klaipėdos apygardos prokuratūrai pateikė Aplinkos apsaugos departamento (AAD) specialistai, įvertinę per aštuonerius metus į Kuršių marias leistų tinkamai neišvalytų „Grigeo Klaipėda“ nuotekų žalą aplinkai.
„Žala gamtai apskaičiuota griežtai vadovaujantis ikiteisminio tyrimo metu surinktais ir mums pateiktais duomenimis, dokumentais, sugulusiais į 50 tomų bylą“, – teigė AAD vadovė Olga Vėbrienė.
Samdė užsienio ekspertus
Galutinis ieškinys „Grigeo Klaipėdai“ suglumino bendrovės „Grigeo“ antrinės įmonės generalinį direktorių Tomą Eikiną, kuris jau anksčiau tyrėjams siūlė pagalbą nustatant taršos mastą ir gamtai padarytą žalą: „Aplinkosaugininkų išvados dėl žalos mus stebina – pasigendame argumentų, kuo remiantis ji apskaičiuota.
Neaišku, ar buvo pakenkta augalijai, žuvims ar vandenų būklei.“
Panašiai kalbėjo „Grigeo Klaipėda“ pasamdyti užsienio ekspertai – nuotekų mastą ir jų poveikį aplinkai tyrė tarptautinė įmonė „TIG Environmental“. Esą nuotekų paveiktas Kuršių marių plotas turėjo būti ribotas, o poveikio žuvims, zooplanktonui išvis nepastebėta.
„TIG Environmental“ ataskaitą dėl taršos, siūlymus dėl kompensacinių mechanizmų ir gamtosauginių priemonių atkūrimo įtariamieji pateikė Aplinkos apsaugos departamentu dar pernai, tačiau jokio atsakymo nesulaukė.
Atsakomybė už padarytą žalą gamtai, dokumentų klastojimą numatyta juridiniam asmeniui „Grigeo Klaipėda“, įmonės akcininkams, esamiems ir buvusiems šios įmonėms vadovams.
Taškus sudėlios teismas
„Grigeo Klaipėda“ generalinis direktorius T.Eikinas iki šiol ragino sėsti prie stalo ir diskutuojant išsiaiškinti, kokia žala iš tikrųjų galėjo būti padaryta gamtai.
„Kaip yra iš tikrųjų, bus nutarta ne prie diskusijų stalo, o teisme, įvertinus visų pusių argumentus.
Visi kaltinamieji ten galės kalbėti, pateikti savo tyrimų duomenis įstatymų numatyta tvarka“, – taip į Lietuvoje dar negirdėtą pasiūlymą viešai diskutuoti prieš prasidedant teismui reagavo prokurorė Gina Skersinskytė.