Anot ilgamečio neetatinio aplinkosaugininko Tado Viparto, būti neetatiniu aplinkosaugininku skatina tikėjimas, kad situacija pagaliau pasikeis į gerąją pusę, kad savo vaikams, anūkams bei ateities kartoms paliksime gamtą, kuria jie galės didžiuotis ir džiaugtis.
Jo teigimu, reikėtų aktyviau pasitelkti visuomenės pagalbą, motyvuojant ir pritraukiant neetatinius aplinkosaugos inspektorius.
„Neetatinius aplinkosaugininkus vienija bendri interesai, matoma esama situacija ir noras ją pakeisti. Tad kviečiu visus neabejingus, mylinčius aplinką, prisijungti prie bendro tikslo – kuo mūsų daugiau, tuo geriau Lietuvai ir jos gamtai“, – jungtis prie aplinkosaugininkų būrio paragino T.Vipartas.
Gamtos ištekliai – ne tik teisė, bet ir pareiga
Pasak neetatino aplinkosaugininko Martyno Manco, gamta ir jos ištekliai yra ne tik kiekvieno iš mūsų teisė, bet ir atsakomybė: „Realybė yra tokia, jog mūsų visuomenei vis dar trūksta teisingo, kritinio požiūrio į gamtos apsaugą bei saugojimą. Juk nukirsta eglė ar nelegaliai sugauta žuvis kai kuriems vis dar yra normalu“.
Anot M.Manco, jei jautiesi reikalingas bei matai realią, apčiuopiamą naudą, prisidėti – smagu. „Gamta bei jos ištekliai kiekvienam piliečiui turėtų būti labai svarbūs, nes mes esame tiesiogiai atsakingi už tai, ką po savęs paliksime ateities kartoms bei kokioje aplinkoje gyvensime rytoj“, – pasakojo M.Mancas.
Aplinkosaugininkas teigė, kad tai ne tik padėtų nustatyti bei užfiksuoti didesnį pažeidimų skaičių, bet ir mažintų aplinkos apsaugos inspektorių darbo krūvius.
„Kviečiu gamtai neabejingus žmones prisidėti prie šios prasmingos veiklos“, – teigė M.Mancas.
Per karantiną – didesnis neetatinių aplinkosaugos pareigūnų poreikis
Utenos gyvosios gamtos inspekcijos viršininkas Almantas Vaičiūnas akcentavo, kad neetatinių inspektorių pagalbos tikrai trūksta šalyje, ypač sugriežtinus karantiną: „Nors departamentas nuolat primena, kad ir dabar mes dirbame įprastu režimu, kažkodėl pažeidėjams atrodo, kad per pandemiją nebus vykdoma aplinkosauginė kontrolė.
Taip, reali neetatinių aplinkos inspektorių pagalba, laiku suteikta informacija mums labai svarbi, bet asmenis įspėjame – reidai vyks net ir švenčių dienomis.“
Ne vieną dešimtmetį gamtą fotografuojantis Romualdas Barauskas teigė, kad žmonių pilietiškumas – viena iš svarbiausių priemonių siekiant išsaugoti gamtą.
„Yra daugybė pavyzdžių, kai žmonės pamato kažką blogai besielgiantį užfiksuoja ir praneša. Tad esu už tai, kad vis daugiau žmonių įsitrauktų į neetatinių aplinkos apsaugos inspektorių būrį ir skatintų visuomenės sąmoningumą. Ir jei žinotų, kad Lietuvoje yra daug tokių neetatinių aplinkos apsaugos inspektorių, žmonės gamtoje elgtųsi atsakingiau“, – sakė gamtos fotografas R.Barauskas.
Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos kviečia saugoti gamtą kartu ir pasibaigus karantinui tapti neetatiniais aplinkos apsaugos inspektoriais.
Visi norintys kartu su aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnais saugoti aplinką bei šalies gamtinius išteklius nuo neteisėtos veikos ir neetatiniais aplinkos apsaugos inspektoriais visą informaciją gali rasti čia.
Visus testus galite rasti čia.