Smarvės iškankinti gyventojai sustoti neketina: „Grigeo Klaipėda“ vadovams iškėlė reikalavimus

2020 m. rugpjūčio 24 d. 16:12
Teisėsaugos gniaužtuose spurdanti skandalinga įmonė „Grigeo Klaipėda“ toliau dirba ir mėgina įpiršti planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo (PAV) programą, kurioje pristato savo nuotekų valymo įrenginių baro Dumpių kaime (Klaipėdos r.) modernizaciją.
Daugiau nuotraukų (18)
Prieš savaitę prie „Grigeo Klaipėda“ protestavę klaipėdiečiai piktinosi šios įmonės mieste skleidžiama smarve, teigė pažadus sutvarkyti valymo įrenginius girdintys jau septynerius metus. Vadovybės pateiktą PAV programą skeptiškai vertina ir Klaipėdos savivaldybė.
Savivaldybei – padriki dokumentai
Savivaldybė „Klaipėdos Grigeo“ vadovams ir akcininkams primena, kad įmonė į visus žmonėms rūpimus klausimus atsakytų parengusi vieną išsamų, o ne kelis skirtingus atskirų segmentų dokumentus, kuriuose yra daug prieštaringos informacijos, pateiktos ne kaip visumos dalis, o kaip atskiri sprendiniai.
Tik taip, pasak Klaipėdos vicemero Arūno Barbšio, būtų galima kompleksiškai įvertinti „Grigeo Klaipėda“ planuojamą ūkinę veiklą, naudojamos technologijos kokybę ir efektyvumą, kitas numatomas priemones, siekiant išvengti galimo reikšmingo poveikio aplinkai ir visuomenės sveikatai.
„Norime vienareikšmiško atsakymą, kaip „Grigeo Klaipėda“ tvarkys gamybos nuotekas, kas pasikeis. Tokio iki šiol negavome. Nenusileisime, mums svarbu, kad mieste dirbtų socialiai atsakingos įmonės, kurioms rūpi žmonių gerovė, jų teisė gyventi saugioje ir švarioje aplinkoje. Pelno siekimas neturi vykti klaipėdiečių gyvenimo kokybės, jų sveikatos sąskaita“, – pareiškė A. Barbšys.
„Grigeo Klaipėda“ atstovai teisinasi: esą bendrovės „Ekosistema“ savivaldybei pateikti dokumentai rengiami dalimis, siekiant sutaupyti laiko ir kuo greičiau pradėti įgyvendinti realius projektus – vien tik PAV derinimas užtrunka apie pusantrų metų.
Siūlomos konkretesnės alternatyvos
Metų pradžioje dėl „Klaipėdos Grigeo“ neteisėtos veiklos įsiplieskė skandalas – Aplinkos ministerija užfiksavo, kad iš įmonės į Dumpių vandens valyklos atiteka nuotekos, nevalomos iki nustatytų normatyvų. Jos patekdavo į Kuršių marias per savivaldybės įmonės „Klaipėdos vanduo“ išvalytų nuotekų išleistuvą.
„Klaipėdos Grigeo“ PAV programoje nurodomos dvi planuojamos nagrinėti alternatyvos: viena, kai įmonės nuotekų įrenginiai nemodernizuojami, kita – nuotekų valymo baras Dumpiuose bus tvarkomas uždengiant rezervuaro ir pirminio nusodintuvo talpas, mechaniškai apdorojant ir nusausinant dumblą.
Savivaldybė „Klaipėdai Grigeo“ siūloma išplėsti PAV programą – nagrinėti planuojamą ūkinę veiklą įtraukiant ir kitas alternatyvas.
Vienas iš galimų sprendimų – uždengti dvi Dumpių nuotekų valymo baro talpas, kad iš jų nesklistų dvokas, įrengti dumblo apdorojimo mechaninio nusausinimo įrenginius, didinti jų našumą, gerinti technologinius parametrus.
Nerimauja dėl vamzdžio sandarumo
Dar viena alternatyvų – uždengti „Grigeo Klaipėda“ nuotekų valymo baro talpas, atnaujinti valymo įrenginius, nagrinėti kompostavimo aikštelėse sukaupto dumblo panaudojimo, smarvės mažinimo priemonių įgyvendinimo galimybes.
Klaipėdos gyventojų skundus pagaliau išgirdusi savivaldybė siekia, kad sugedus nuotekų dumblo realizavimo ar nusausinimo įrangai, „Grigeo Klaipėda“ savo gamybos atliekas laikyti tik uždarose aikštelėse.
Taip pat siūloma įvertinti anksčiau paminėtus ūkinės veiklos pokyčius, „Grigeo Klaipėdai“ priklausančio per visą miestą nutiesto 14 kilometrų ilgio nuotekų vamzdyno nuo Nemuno gatvės iki Dumpių valyklos modernizavimo arba jo atnaujinimo galimybę.
 „Tikėtina, kad nuotekų vamzdyno konstrukcijos neužtikrina pakankamo sandarumo reikalavimų“, - rašoma Klaipėdos savivaldybės rašte dokumentą rengusiai "Ekosistemai".
Savivaldybė taip pat pažymi, būtina įvertinti slėginio vamzdyno nuotekoms transportavimui įrengimo galimybę.
Negali naudotis įrenginiais – areštuoti 
„Grigeo Klaipėda“ tvirtina palaipsniui mažinanti dumblo sankaupas, bet tai reikia įvertinti ir PAV dokumentuose. To reikalaujame dėl Aplinkos apsaugos agentūros išvadų ir gyventojų skundų dėl pietinėje miesto dalyje iš Dumpių nuolat sklindančios smarvės“, – teigė A.Barbšys.
Klaipėdos savivaldybė taip pat prašo numatyti oro kokybės stebėseną reikiamos taršos matavimo renginius išdėstant sklypo Dumpių kaimo apylinkėse, kur „Grigeo Klaipėda“ vykdo savo veiklą, ribose.
Dėl „Grigeo Klaipėda“ ūkinės veiklos uostamiestyje nelegaliai leidžiant iki galo neišvalytas nuotekas į Kuršių marias atliekamas ikiteisminis tyrimas, kai kuriems vadovams, atsakingiems asmenims pareikšti įtarimai.
„Grigeo Klaipėda“ nebegali naudoti dar sovietmečiu nuo įmonės uostamiesčio centre iki Dumpių valyklos nutiestu gamybos nuotekų vamzdynu – jis, kaip kiti įmonės pirminio valymo įrenginiai, prokurorams reikalaujant, buvo areštuotas.
Kartoną gaminančios „Grigeo Klaipėda“ gamybos atliekos leidžiamos į centralizuotus miesto nuotekų tinklus ir švarinamos įmonei „Klaipėdos vanduo“ priklausančioje valykloje Dumpiuose, jeigu tik atitinka leistinas kenksmingų medžiagų koncentracijas.
 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.