Naujausi tyrimų rezultatai: aiškėja, kas ir kokį plastiką pylė į upę

2020 m. vasario 5 d. 14:23
Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas trečiadienį pristatė pirmuosius Neries upės vandens užteršimo plastiku tyrimo rezultatus, kuriuos pateikė Fizinių ir technologijos mokslų centras.
Daugiau nuotraukų (16)
„Turime pirmuosius nuotekų mėginių su plastiko atliekomis tyrimų rezultatus. Fizinių ir technologijos mokslų centras (FTMC) ištyrė mėginius, paimtus sausio 20 d. iš šulinių Sandėlių gatvėje. Šie mėginiai (du, iš šalia esančių šulinių) buvo palyginti su nuotekų mėginiu iš Neries, paimtu ties Vilniaus vandenų nuotekų valyklos išleistuvu“, – pranešė V. Benkunskas.
V. Benkunskas teigė, kad FTMC išvadose nustatyta, kad mėginiuose rasta įvairių spalvotų ir permatomo plastiko fragmentų, galimai atsiradusių iš degraduojančių maišelių bei kitų plastiko gaminių, mėginiuose rasta plastiko, t.y. polietileno, polipropileno fragmentai.
 
„Visus tyrimų rezultatus perduosim prokuratūrai ir aplinkosaugai, išvadų ir faktų konstatavimui. Taip pat vis dar laukiame mėginių, kuriuos paėmėme iš Neries, iš šulinio Liepsnos g. ir kitų tyrimų rezultatų. Kai tik bus informacijos, ja pasidalinsiu“, – feisbuke pranešė V. Benkunskas.
Plastiku nuklojo Neries pakrantes
Sausio viduryje į Nerį iš „Vilniaus vandenų“ valymo įrenginių paplūdo nuotekos su itin dideliu kiekiu smulkinto plastiko.
 Tačiau kol kas nėra nei nustatytas kaltininkas, nei apskaičiuota padaryta žala gamtai.  Tačiau viena aišku – smulkintą plastiką į valymo įrenginius paleidusi įmonė vieną didžiausių Lietuvos upių užteršė taip, kad plastiko dalelės krantus nuklojo net ir už 20, 40 ar net daugiau nei 100 kilometrų, t.y. jau netoli Kauno.
Portalo lrytas.lt komanda nuvyko į Neries regioniniame parke esančias lankytinas vietas patikrinti, kaip plastiko atliekomis yra užteršta aplinka. Viena iš vietų – itin sraunaus Saidės upelio žiotys.
Vos priėjus prie Neries ir Saidės santakos, matyti suplakti nešmenys vandens paviršiuje. Tarp įvairiausių šapalėlių ir kitų organinių dalelių plūduriavo nesuskaičiuojama galybė raudonų, mėlynių, žalių, baltų, skaidrių ir kitokio atspalvio plastiko dalelių. Jų dydis – vos keli milimetrai.
Toks vaizdas mus pasitiko nuvykus apie 25 km nuo Vilniaus. Pavažiavus kiek toliau, apie 40 km nuo Vilniaus, ties Papiškių kaimu į Nerį įtekančiu Bražuolės upeliu, vaizdas – toks pat. Bražuolės ir Neries santakoje pakrantės taip pat nusėtos spalvoto plastiko dalelėmis.
Plastiko dalelės – net už 110 km Aplinkosauginė organizacija „Lašišos dienoraštis“ pranešė, kad smulkinto plastiko sankaupų aptiko net ir 110 km žemiau „Vilniaus vandenų“ nuotekų išleistuvo.
„Galite patys įsivaizduoti kokie kiekiai plastiko buvo leidžiami pro „Vilniaus vandenų“ valymo įrengimus, kurių jie „nepastebėjo“, jei net už 110 kilometrų vaizdas nesikeičia ir visur matomas vien plastikas. Lieka vienas klausimas: kaip ir kada bus atlyginta žala gamtai?“, – teigė „Lašišos dienoraštis“, pasidaliję vaizdo siužetu apie aptiktą plastiką Neryje.
Prokuratūra pradėjo tyrimą
Sausio pabaigoje prokurorai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Neries taršos plastiku sostinėje. „Pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Vilniaus savivaldybės kreipimąsi dėl teršalų Neryje“, – BNS informavo Generalinės prokuratūros atstovė Rita Stundienė.
Pasak jos, tyrimas pradėtas pagal Baudžiamojo kodekso 270-ojo straipsnio antrąją dalį dėl aplinkosaugos taisyklių pažeidimo, kai orui, žemei, vandeniui, taip pat gyvūnams ar augalams buvo padaryta didelė žala.
Už tai gali būti baudžiama bauda, areštu arba laisvės atėmimu iki šešerių metų. Prokurorų vadovaujamą tyrimą atlieka Vilniaus apskrities policija. Pasak R. Stundienės, savivaldybės perduotą informaciją taip pat dar aiškinasi Vilniaus apygardos prokuratūros viešojo intereso gynimo prokurorai.
Aplinkos apsaugos agentūra nustatė, jog iš „Vilniaus vandenų“ į Nerį išleidžiamose valytose nuotekose yra plastiko dalelių ir tai kelia pavojų aplinkai, vandens gyvūnams. Taip pat nustatyta didesnė nei leistina tarša azotu ir fosforu.
Pavadino teroro aktu prieš gamtą Anksčiau portalui lrytas.lt bendrovės „Vilniaus vandenys“ direktorius Marius Švaikauskas teigė, kad tokia didelė smulkinto plastiko ataka iš plastiką perdirbančių įmonių pasitaikė pirmą kartą.
„Esame sumontavę savadarbius filtravimo įrenginius, kurie padeda sugaudyti tas plastiko daleles, kurios praeina nuotekų valymo įrenginius. Nes mūsų įrenginiai tam nėra pritaikyti ir viskas, kas mažiau nei 6 mm, įprastai praeina valymo įrenginius.
Mes prisiimsime atsakomybę už tai, kad nepasiruošėme tokiai teroro atakai, tačiau visas su tuo susijusias išlaidas išieškosime iš šį nusikaltimą prieš „Vilniaus vandenis“ ir gamtą padariusių įmonių“, – teigė M. Švaikauskas.
Anot jo, bendrovėje yra sustiprintas nuotekų tikrinimas, įrengti papildomi valymo įrenginiai, filtrai ir aplinkos tarša (…) yra kontroliuojama.
Gamta^Instantplastikas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.