„Lietuvoje susirgimų erkiniu encefalitu statistika yra viena prasčiausių visoje Europoje. O nuo šio susirgimo nėra efektyvesnio būdo nei vakcinos. Kadangi vakcinacija yra savanoriška, Vilniaus miesto savivaldybė ieško kitų būdų, kaip padėti išvengti šios grėsmingos ligos. Be skatinimo skiepytis ir informacinės kampanijos, norime išbandyti erkių gaudykles miesto parkuose. Tai kol kas mus mažai žinomas būdas sugaudyti erkių populiaciją lokalioje teritorijoje. Šiuo metu pradedame testuoti jo efektyvumą ir saugą Vingio parke. Jei eksperimentas pasiteisins, planuojame įrengti tokias gaudykles 17 vietų miesto parkuose“, – sako vicemeras Valdas Benkunskas.
Jamonto, Vingio, Lūžių, Pasakų parkuose Vilniaus savivaldybė jau įrengė apie 20 informacinių ženklų, kuriuose galima rasti informaciją apie erkių įkandimo vietas, taip pat priminimą, jog skiepai yra efektyviausia priemonė nuo erkinio encefalito.
Gaudyklių testavimo projektą remiančios įmonės UAB „Stebulė“ Miškų padalinio vadovas Dainius Žilius tikisi, kad parama šiai naudingai ir prasmingai iniciatyvai duos rezultatų ir gaudyklės pasiteisins.
„Vingio parke šiandien įrengtos gaudyklės veikia labai paprastai: erkė neturi akių, o savo „auką'' junta vadinamu Haller'io organu, kuris reaguoja į kvėpuojant išskiriamą anglies dioksidą (CO2). Imituojant didelį anglies dioksido šaltinį, tam pasitelkus Biogon sauso ledo granulių pagalbą, erkės yra „jaukinamos“ prie gaudyklės, kur jos prilimpa prie specialaus lipnaus pagrindo. Po erkių surinkimo nuo lipnaus pagrindo, gaudyklės pernešamos į kitą teritoriją“, – aiškino gaudykles įrengusios UAB „Zoo Alliance“ vadovas Valerijus Sidorčuk.
Tokias erkių gaudykles reikia palikti bent parai laiko. Šis unikalus erkių gaudymo metodas neužtikrina 100% rezultato, tačiau jis užtikrina trumpalaikę vejos ar teritorijos apsaugą.