Pagarbos verti gamtos kūriniai

2019 m. gegužės 22 d. 09:47
Gamta ir laikas sukūrė tai, ką būtina pamatyti. Tai – išskirtiniai medžiai, menantys ne vieną amžių. Šias gamtos vertybes privalu saugoti, bet kartu verta jomis pasigrožėti.
Daugiau nuotraukų (19)
Geriau naudotis įranga
Pagaliau ją radau – nepaprastą Meškėnų liepą. Paklaidžiojau. Bet tik dėl to, kad navigacijos sistemoje buvau įvedusi ne šio medžio, bet Meškėnų kaimo, esančio Marijampolės savivaldybėje, koordinates.
Viskas galėjo būti paprasčiau. Tereikėjo iš Marijampolės pasukti į Vilniaus kelią, vedantį per Prienus, – būtų pakakę kelių minučių 8 kilometrams įveikti. Tačiau raitantis kaimo keliukais nuo „Via Baltica“ magistralės iki Meškėnų šio gamtos paminklo paieška tapo keblesnė, tačiau reginys – nuostabus.
Tai milžiniška, tris šimtmečius jau įveikusi mažalapė liepa. Ji užsigydė daugybę žaizdų, kadaise atsivėrusių lūžus šakoms: kamieno gumbai mena ne vienos vėtros smūgius. Jį juosia ir tvirta grandinė. Mat jei ne šis žmogaus įsikišimas, senatvės knežinamas medis per vėjų atakas seniai jau būtų skilęs pusiau.
Greta liepos esančioje informacinėje lentelėje rašoma, kad storiausioje vietoje jos kamieno apimtis siekia 6 metrus, o aukštis – 11,5 metro. Ten pat prašoma lankytojų, kad jie nevaikščiotų po medžio laja, nes tai trapi vieta, kur paviršinės šaknys iš žemės įstengia pasiimti gyvastį.
Kiekvienas išskirtinis medis turi savo legendą, Meškėnų liepa – taip pat. Pasakojama, kad ji auga buvusio Javaravo dvaro teritorijoje, kurios dvarponis buvęs nepaprastai žiaurus – įsakydavo prie šio medžio plakti baudžiauninkus.
Gamtos paminklų įvairovė
Kalnelio daugiakamienė pušis, Raganos uosis, Didžioji Kintų tuja, Salantų kaštonas, Dusetų vinkšna. Tai – tik keletas unikalių medžių, kurie verti išskirtinio žmonių dėmesio.
Daugelis yra aplankę seniausią Lietuvos medį – Stelmužės ąžuolą, kuriam jau per tūkstantį metų. Daug kas pabuvo prie daugiakamienės Raganų eglės Rambyno regioniniame parke. Bet nedaug yra žmonių, mačiusių įspūdingą Dabulevičių maumedį ar Lampėdžių liepą Gražuolę. Suaugę į vieną kamieną ąžuolas ir pušis, plačiai išsišakojusi Vartelių liepa – tai gamtos ir laiko sukurtos vertybės, kurias verta pamatyti. O tai padaryti tampa vis paprasčiau.
Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT) šiam atostogų sezonui parengė 25 lankytinų medžių sąrašą, o jame nurodė ir šių ypatingų objektų koordinates.
„Buvo sunku išrinkti pačius įdomiausius medžius, nes valstybės saugomų medžių sąrašas ilgas. Vieni medžiai įspūdingi savo amžiumi, kiti – forma, treti – apimtimi.
Tačiau kartu su tarnybos specialistais atrinkome 25 unikaliausius ir sudėjome juos į kelionių žaidimą „Aplankyk 25 įspūdingiausius saugomus medžius, – sakė žaidimą sumaniusi VSTT atstovė Diana Rakauskaitė. – Jį techniškai parengti mums padėjo portalas pamatyklietuvoje.lt, kuriame ir yra galimybė, atsistojus po medžiu ir naudojantis mobiliuoju telefonu, pasižymėti buvimo vietą.“
Žaidimo maršrutas sudėliotas taip, kad keliauti būtų patogu, – medžiai yra sugrupuoti į penkias kelionių kryptis: Kauną bei jo apylinkes, Suvalkiją, Aukštaitiją, Žemaitiją ir Mažąją Lietuvą.
Liepos – istorijos sargai
Pasak VSTT direktoriaus Alberto Stanislovaičio, išrinkdami įspūdingiausius medžius ir ragindami keliauti po gamtą aplinkosaugininkai nori atkreipti žmonių dėmesį į gamtines vertybes.
Į lankytinų įspūdingiausių 25 medžių sąrašą įrašyta ir daugiau liepų, tarp jų – viena seniausių. Tai liepa Motinėlė – valstybės saugomas botaninis gamtos paveldo objektas, esantis Kauno rajone.
Teigiama, kad tuomet, kai prieš 300 metų kūrėsi Braziūkų kaimas, medelis buvęs visai mažas. Vėliau kaimo gyventojai į jį keldavę kryžius, prie kamieno tvirtindavę lenteles su reikšmingomis datomis, prie jo rinkdavosi ir 1863-iųjų sukilėliai.
Varėnos rajone, rytiniame Liškiavos alkakalnio šlaite, galima rasti ir Liškiavos liepą – aukščiausią medį apylinkėse, kurio nepaprastą išvaizdą suformavo žaibo kirtis. Nuo smūgio medis skilo pusiau, o išsikerojusios kelminės atžalos stiebėsi aukštyn ir suformavo išskirtinę lają.
Akmenės rajone, Ventos regioninio parko teritorijoje, auga Papilės penkiolikakamienė liepa. Jos amžius, ko gero, perkopė 150 metų. Dar viena išskirtinė liepa šakas aukštyn kelia prie pat Lenkijos sienos, Vištyčio regioniniame parke. Tai Vartelių liepa, išsiskirianti plačiu kamienu ir įdomiai susiformavusiomis, neįprastomis stipriomis apatinėmis kamieninėmis šakomis.
Kaune, Lampėdžiuose, žaliuoja liepa Gražuolė. Tokia ji tapo kadaise į vieną kamieną suaugus penkiems medeliams.
Išskirtinė ekosistema
„Gamtos paminklai – tai išskirtiniai gamtos kūriniai. O norint juos pamatyti, būtina sustoti, nurimti ir gerai įsižiūrėti“, – sakė ekologas, gamtininkas Giedrius Šlekys.
Jo teigimu, gamtos paminklų vertė matuojama ne vien tik metrais ir centimetrais – ne tik aukščiu ar apimtimi. Jų išskirtinė išvaizda liudija apie savybes, kurias turi tam tikra augalijos rūšis.
„Nors šie medžiai patys galingiausi, jais būtina pasirūpinti. Viena, reikia juos kuo ilgiau išsaugoti gyvus, antra, tai susiję ir su šių galingų augalų genetika. Žydėdami, brandindami sėklas ir jas barstydami šie medžiai savo sodinukams perduoda išskirtines genetines savybes. Taigi didėja ir tikimybė, kad atsiras ir panašių medžio gentainių.
Trečia, seni medžiai sudaro tam tikras mikroklimato sąlygas, palankias bioįvairovei. Kiekvienas jų yra tapęs išskirtine, savita ekosistema, kurioje gausu įvairių mikroorganizmų, samanų, paukščių, vabzdžių, vabalų – įvairios gyvybės.
Kiekvieno medžio paūksmėje yra susiformavusi savita žemės paklotė, kurioje yra tam tikrų, tik jai vienai būdingų rūšių augalijos bei gyvūnijos. Štai todėl tokias ekosistemas būtina kuo ilgiau išsaugoti“, – paaiškino G.Šlekys.
Įveikusiems žaidimą jau parengti prizai
Lietuvos saugomų teritorijų valstybės kadastre https://stk.am.lt/portal/ yra sužymėti visi gamtos paveldo objektai. Vien saugomų medžių mūsų krašte yra apie keturis šimtus. Artimiausiu metu dalis jų bus tvarkomi, statomi nauji informaciniai stendai.
Kelionių žaidimas „Aplankyk 25 įspūdingiausius medžius“ prasidėjo gegužės 10 d. ir tęsis iki rugsėjo 10 d.
Dalyvaudami žaidime keliautojai turės surasti į sąrašą įrašytą medį ir jį, pasitelkę GPS siųstuvą, pažymėti savo mobiliajame telefone.
25 medžių koordinatės ir galimybė pažymėti savo buvimo vietą yra pasiekiama adresu https://www.pamatykLietuvoje.lt.
Aplankę visus 25 įspūdingiausius medžius ir pasižymėję telefonu keliautojai gaus prizo kodą, kurį turėdami galės jį atsiimti – knygą „Medžiai“ arba „Lietuvos saugomos teritorijos“.
Kiekvienas, atvykęs atsiimti knygos į Saugomų teritorijų nacionalinį lankytojų centrą (Antakalnio g. 25, Vilnius), dar gaus ir papildomą prizą – nemokamą ekskursiją po Nacionalinį lankytojų centrą ir galės susipažinti su mūsų krašto nacionaliniais ir regioniniais parkais.
gamtos paminklasmedžiai^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.