Prieš kelias dienas Biržų rajone, prie pat Lietuvos ir Latvijos sienos esančio Leitiškių kaimo laukuose, papiltų srutų dvokas papiktino vietos gyventojus.
Ankstų rytą į žvejybą vos už kelių šimtų metrų tekančioje Nemunėlio upėje susiruošęs vyras pastebėjo melioracijos grioviu tekančius teršalus. Vanduo buvo purvinas ir dvokė.
Biržų aplinkos apsaugos agentūros vedėja Elona Pipiraitė įtaria, kad vanduo buvo užterštas srutomis ir grioviu tekėjo į Nemunėlio upę.
Su paviršiniu vandeniu susimaišiusios srutos į melioracijos griovį drenažo vamzdžiais subėgo iš aplinkinių laukų.
Įtarimas krito ant šiose apylinkėse kiaulides turinčio „Biržų bekono“. Bendrovės darbuotojai sakė, kad tą dieną ir prieš tai srutomis tręšė kitoje kelio pusėje esančius laukus.
„Biržų bekono“ darbuotojai patys ėmėsi veiksmų: griovyje buvo pastatyta užtvara iš smėlio maišų ir taip sustabdytas teršalų patekimas į Nemunėlio upę. Užterštas vanduo iš griovio buvo siurbiamas į bendrovės atvairuotas cisternas.
Paimti vandens mėginiai laboratoriniams tyrimams. Aiškinamasi, ar buvo išlaikytos laistymo normos.
Aplinkosaugininkai guodėsi, kad teršalų koncentracija nebuvo didelė, nes nei upėje, nei griovyje nepastebėta nugaišusių žuvų ar varliagyvių.
„Biržų bekono“ direktorius Vaclovas Briedis patvirtino, kad ūkininkams išnuomoti bendrovės laukai buvo tręšiami iš „Biržų bekono“ kiaulidžių atvežtomis srutomis.
Direktoriaus teigimu, aplinkosaugininkai dar nepatvirtino, ar išties vanduo buvo užterštas srutomis.
„Dėl šio įvykio visi taškai dar nesudėti. Aš nemanau, kad buvo išlieta per daug srutų.
Melioracijos griovyje ir toliau kurkia varlės, o tai reiškia, kad vanduo švarus“, – dėstė jis.
„Biržų bekonas“ yra vienas didžiausiu kiaulių augintojų Biržų rajone. Čia auginama per 17,5 tūkst. riestauodegių.