Daugiabučių namų rūsiuose – sveikatai pavojingi radiniai

2017 m. gruodžio 6 d. 12:22
Lrytas.lt
Vieni gyventojai savo daugiabučių rūsiuose laiko uogienes ir konservuotas daržo gėrybes, o kiti – nieko blogo neįtardami rūsį naudoja įvairiausioms atliekoms kaupti. Pasirodo, dalis ten laikomų atliekų gali tapti viso namo gyventojų problema. Kokį pavojų galime sukelti sau ir kaimynams rūsyje laikydami sklandžiam automobilio darbui būtinas ar po būsto remonto likusias medžiagas?
Daugiau nuotraukų (10)
Vilnietė Indrė pasakoja pastebėjusi, kad kaimynai rūsiuose kaupia dažų, skiediklių, lakų ir kitų po būsto remontui panaudotų medžiagų likučius. „Be to, kartą teko matyti, kad tiesiai po mano šeimos butu esančiame rūsyje kaimynė pasidėjo dyzelino cilindrą. Sunku įsivaizduoti, kaip tragiškai viskas galėtų baigtis, jei bute kiltų gaisras“, – sako ji.
Specialistai atkreipia dėmesį, kad tiek būsto remontui naudojamos medžiagos, tiek ir transporto priemonių eksploataciniai skysčiai ar nebenaudojamos detalės, tokios kaip tepalo filtrai, yra pavojingi sveikatai ir aplinkai, todėl rūsys – ne vieta jiems kaupti, – rašoma pranešime spaudai.
Automobilių atliekos – pavojingos
Bendrovės „Atliekų tvarkymo centras“ vykdomoji direktorė Kristina Štelmokaitienė pastebi, kad automobilių degalus ir kitus eksploatacinius skysčius draudžiama laikyti daugiabučių rūsiuose, nes tai yra pavojingos medžiagos. Pavyzdžiui, degalai, net ir negausiai išsipylę ar nutekėję ant rūsio grindų, gali sukelti gaisrą ar sprogimą. Tokiu atveju realus pavojus kiltų viso namo gyventojų gyvybei bei turtui.
„Kita vertus, net jei tokia nelaimė nenutinka, rūsyje ar garaže laikomos degios atliekos ilgainiui taip pat gali pakenkti žmonių sveikatai. Naftos produktuose esantis didelis kenksmingų policiklinių aromatinių angliavandenilių kiekis dirgina akis, kvėpavimo takus ir gerklę. Įkvėpus didelį kiekį dyzelino garų galima rimtai apsinuodyti, o ilgalaikis sąlytis su oda gali sukelti netgi odos vėžį“, – sako K. Štelmokaitienė.
Svarbu žinoti, kad prie sveikatai pavojingų atliekų priskiriamos ir automobilių dalys – pavyzdžiui, amortizatoriai ar akumuliatoriai bei automobilių degalų ir tepalo filtrai. Į sąrašą patenka ir panaudota alyva, kurioje esantys sunkieji metalai gali pažeisti žmogaus nervų sistemą, inkstus.
Remonto atliekos kenkia sveikatai
Rūsiuose žmonės dažnai sandėliuoja ir po remonto likusias tuščias arba nesandariai uždarytas dažų, lako, įvairių skiediklių ar kitokias pakuotes. Taip pat – šiomis medžiagomis užterštus audinius, šluostes ir darbo drabužius. Namų remontui naudojamos medžiagos yra nesaugios sveikatai, todėl tinkamai jomis nepasirūpinę gyventojai gali pakenkti patys sau.
„Nesandariai inde palikti dažai garuoja, o į aplinką patekusios medžiagos yra kenksmingos žmonių sveikatai. Svarbu žinoti ir tai, kad šios medžiagas ilgainiui neišsisklaido, o nusėda ant įvairių paviršių. Ne išimtis ir ten pat – rūsyje – atvirai laikomos daržovės ir vaisiai, todėl vėliau juos valgant kyla rizika pakenkti savo sveikatai“, – sako K. Štelmokaitienė.
Pavojingos atliekos turi būti perdirbamos
Pasak specialistės, svarbu atkreipti dėmesį, kokias sveikatai ir aplinkai pavojingas atliekas laikome arba dar tik ketiname kaupti savo rūsiuose. Taip pat žinoti, kaip tinkamai ir saugiai pasirūpinti automobilių ar po remonto likusiomis atliekomis, kad nepakenktume savo ir kaimynų sveikatai.
„Šias atliekas būtina išskirti iš bendro atliekų srauto ir jokiu būdu akumuliatorių ar panaudotos alyvos nešalinti kartu su buitinėmis atliekomis. Dažų ar kitų skystų medžiagų likučių negalima pilti ir į kanalizaciją ar ant žemės, nes taip galima užteršti gruntinį vandenį. Visas šias atliekas reikia priduoti pavojingų atliekų tvarkytojams, turintiems teisę jas tvarkyti. Taip apsaugoma aplinka, taupoma energija ir tausojami gamtos ištekliai“, – pastebi K. Štelmokaitienė.
 
 
Gamtaatliekosdaugiabutis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.