Paaiškino, kodėl lietuviai išvydo raudoną saulę, ir perspėjo pasirūpinti sveikata

2017 m. spalio 18 d. 10:51
Pirmadienį, prie Britų salų artinantis galingai audrai „Ophelia“, britai danguje matė keistą reginį: visi stebėjosi geltonu dangumi ir raudona saule. O įpusėjus savaitei panašų reginį galėjo išvysti ir lietuviai: virš galvų trečiadienio rytą kilo rausva saulė.
Daugiau nuotraukų (11)
Jungtinėje Karalystėje šis fenomenas buvo matomas pietvakariuose, Midlandse, šiaurės vakaruose ir šiaurės rytuose.
Šis keistas reiškinys sulaukė daug dėmesio socialiniuose tinkluose, kai kurie net pokštavo, jog tai – apokalipsės ženklas.
Tuo metu Lietuvos hidrometerologijos tarnybos Klimatologijos skyriaus vyresnioji klimatologė Viktorija Mačiulytė portalui lrytas.lt pasakojo, kad lietuviai šį reiškinį taip pat matė ne dėl kokių nors magiškų priežasčių, o dėl iš Pietų Europos ir Afrikos atsklidusių oro masių.
„Raudoną saulę lietuviai šiandien mato dėl iš Sacharos dykumos atpustytų smėlio dalelių ir suodžių, kurie ore sklinda tūkstančius kilometrų iš Pirėnų pusiasalio, kur šiuo metu vyksta gaisrai.
Pavasaris ir vasara buvo gana sausi, todėl Portugaliją ir Ispaniją siaubia gamtos stichijos. Dėl gaisrų į orą kylančios dalelės – suodžiai – su oro masėmis atkeliauja ir iki mūsų.
Nesame vieninteliai, kurie mato šį reiškinį. Jis matomas Jungtinėje Karalystėje, Šiaurės Vokietijoje ir panašiai“, – pasakojo klimatologė.
Taigi smėlis ir dulkės paveikė saulės šviesą ir iškreipė jos spalvą. Kuo daugiau oro masėje yra įvairių aerozolių ir dalelių, tuo labiau šviesa yra išskaidoma. Klimatologė teigė, kad, atsižvelgiant į susidariusias sąlygas, toks reiškinys gali būti matomas kartą ar du per metus.
Paklausta, ar suodžiai ir kitos dalelės negali pakenkti sveikatai, V.Mačiulytė teigė, kad šios dalelės nėra kenksmingos, kol yra aukštesniuosiuose sluoksniuose.
Tačiau Vilniuje vykdomos oro taršos stebėsenos duomenimis, trečiadienį visose keturiose stotelėse, esančiose sostinėje, fiksuojamas padidėjęs kietųjų dalelių kiekis. O tai jau byloja apie oro taršą – smogą.
Didžiausia kietųjų dalelių koncentracija sostinėje fiksuojama Kareivių gatvėje Žirmūnuose.
Aplinkos apsaugos agentūros Oro kokybės vertinimo skyriaus vedėja Zita Šilienė teigė, kad pastarosiomis dienomis dėl silpno vėjo, dulksnos vyrauja palankios sąlygos oro užterštumui didėti.
„Prie užterštumo didėjimo daugiausia prisideda prasidėjęs šildymo sezonas, nuo rugsėjo padidėję transporto srautai.
Situacija nėra tragiška, tačiau gyventojams rekomenduojama ilgai nebūti arti gatvių. Jei eina pasivaikščioti – traukti į parką, mišką, toliau nuo kelio.
Daugiausia užteršto oro, žinoma, prisikvėpuoja stovintieji transporto kamščiuose“, – portalui lrytas.lt sakė Z.Šilienė.
Kietųjų dalelių koncentraciją ore visoje šalyje galite pasitikrinti čia.
Gydytojų rekomendacijos esant padidėjusiam aplinkos oro užterštumui:
• Nerekomenduojama lauke užsiimti aktyvia fizine veikla ir būti ilgą laiką.
• Reikia vengti pasivaikščiojimų arti intensyvaus eismo gatvių, sankryžų.
• Saugiai organizuoti patalpų vėdinimą.
• Saugiai organizuoti fizinę veiklą lauke.
• Blogai pasijutus kreiptis į medikus.
Saulėraudonadangus
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.