Kaip saugiai atsikratyti namuose besikaupiančių atliekų?

2017 m. rugpjūčio 24 d. 14:24
Lrytas.lt
 
Daugiau nuotraukų (7)
 Nors pavojingos atliekos dažniausiai siejamos su didelėmis pramonės įmonėmis ar gamyklomis, jų galima rasti kiekvienuose namuose. Tarp jų – patys įvairiausi produktai: nuo buitinės chemijos priemonių iki nebenaudojamos elektroninės įrangos. Netinkamai tvarkomos šios ir kitos pavojingos atliekos užteršia aplinką, dirvožemį, gruntinius vandenis ir gali rimtai pakenkti žmonių sveikatai, tačiau jos gali būti saugiai perdirbtos ar panaudotos kaip energijos šaltinis. Kokios namuose susidarančios atliekos yra pavojingos ir kaip su jomis elgtis? Kur galima jas saugiai išmesti ar atiduoti perdirbimui?
Atliekos pavojingomis laikomos dėl jose esančių pavojingų cheminių medžiagų. Pavojingoms buitinėms atliekoms priskiriamos kai kurios netinkamos naudojimui baterijos (sagos formos galvaniniai elementai) ir nešiojami akumuliatoriai, dalis elektros ir elektroninės įrangos (seni kineskopų televizoriai, dienos šviesos ir energiją taupančios lemputės), buitinės chemijos produktai ir cheminėmis medžiagomis užterštos pakuotės, remonto ar statybų darbų atliekos (lakas, dažai ir skiedikliai), automobilių atliekos (visi skysčiai, išskyrus langų ploviklį, švino rūgštiniai automobilių akumuliatoriai), vaistai, švirkštai ar nuo senų laikų užsilikę gyvsidabrio termometrai ir kt.
„Kiekvienas gyventojas kasdien buityje susiduria su popieriaus, stiklo ar plastmasės atliekomis. Džiugina tai, kad vis daugiau žmonių linkę šias atliekas rūšiuoti. Vis tik buityje susidaro ir nemažai pavojingų atliekų, kuriomis taip pat būtina tinkamai pasirūpinti – utilizuoti aplinkai nekenksmingu būdu. Perdirbant atliekas gaunamos antrinės žaliavos, kurios ne tik tausoja gamtos išteklius, bet ir mažina įvairių naujų gaminių savikainą“, – sakė bendrovės „Atliekų tvarkymo centras“ vykdomoji direktorė Kristina Štelmokaitienė.
Pasak jos, buityje susidarančių pavojingų atliekų negalima mesti į buitinių atliekų konteinerį, nes netinkamai sutvarkytos pavojingos atliekos kenkia aplinkai ir žmonių sveikatai. Pavyzdžiui, į aplinką – vandenį, gruntą, orą – patekusios baterijų atliekos gali užteršti ją pavojingomis toksiškomis medžiagomis, tokiomis kaip gyvsidabris, švinas, kadmis ar chromas. Energiją taupančiose lemputėse yra gyvsidabrio, todėl jas išmetus kartu su kitomis buitinėmis šiukšlėmis yra didelė tikimybė, kad gyvsidabris pateks į gruntą.
Tepalo atliekose apstu sunkiųjų metalų, kurie gali pažeisti nervų sistemą, inkstus ar net sukelti vėžį ir pridaryti daug žalos gamtai. Litras panaudotos alyvos gali padengti plėvele iki hektaro vandens paviršiaus ploto, o patekęs į gruntą užteršti požeminio vandens šaltinius. Šildant patalpas alyva, teršiamas oras, kuriuo kvėpuojame. Buityje naudojamas oro kondicionierius yra užpildytas šaltnešiu, kurio sudėtyje yra šiltnamio efektą sukeliančių dujų.
Kur galima atiduoti pavojingas atliekas?
„Svarbu, kad gyventojai pavojingas atliekas atiduotų tiems atliekų tvarkytojams, kurie tinkamai jas sutvarkytų (perdirbtų). Pavojingas atliekas gali tvarkyti tik pavojingų atliekų tvarkymo licenciją turinti bendrovė. Kai kurios atliekos yra perdirbamos ar panaudojamos dar kartą, kitos – deginamos, taip išgaunant energiją“, – teigė K. Štelmokaitienė.
Gyventojai visas buityje susidarančias pavojingas atliekas gali priduoti savivaldybių didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse. Tokių aikštelių Lietuvoje yra 96, jose įrengtos specialios talpos pavojingoms atliekoms laikyti. Šias atliekas taip pat galima nuvežti į specialias jų surinkimo vietas, pavyzdžiui, tokios vietos sukurtos panaudotai elektros ir elektroninei įrangai priimti. Atliekoms išvežti galima išsikviesti ir atliekų tvarkytoją.
Nenaudojamą buitinę techniką ir kitą elektroninę įrangą taip pat priima jos platintojai. Baterijas galima palikti tam skirtuose specialiuose konteineriuose, esančiuose beveik kiekviename prekybos centre. Pasenusius, nebenaudojamus vaistus paprasčiausia grąžinti vaistinei, tačiau juos galima nuvežti ir į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles ar atiduoti pavojingų atliekų vežėjui. Buitinės chemijos atliekas, lakus, daržus ar skiediklius taip pat priima savivaldybių didelių gabaritų aikštelės.
„Atliekų tvarkymo centras“ surinktas atliekas rūšiuoja, perdirba arba jas perduoda tolesniam naudojimui (perdirbimui), o kai kurias atliekas eksportuoja. Bendrovė perdirba elektroninės įrangos atliekas, o į užsienį išveža senas baterijas, dienos šviesos lempas ar panaudotą automobilių alyvą. Atliekų perdirbimo metu gautas antrines žaliavas perduoda naujų gaminių gamybai. 
GamtaatliekosEkologija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.