Taip gali nutikti dėl technologinio tokių lempučių patobulinimo – pasirodo, modifikuotos lemputės naudoja mažiau energijos.
Nors daugelis žmonių iš šiandien pirmenybę teiktų šiltesnę šviesą skleidžiančioms tradicinėms kaitrinėms elektros lemputėms, vis dėlto jos 95 proc. energijos sunaudoja ne šviesai, o šilumai. Todėl joms ir buvo paskelbtas negailestingas verdiktas – „netausoja aplinkos“.
Energetikos prasme kur kas efektyvesnių LED ir fluorescensinių lempučių žmonės nemėgsta dėl šaltos ir nenatūralios šviesos arba dėl didelių kainų.
Tačiau Masačiusetso technologijų instituto (MIT) mokslininkai mano radę sprendimą, kaip patobulinti tradicines kaitrines lemputes, kad jos tausotų energiją ir aplinką – modifikuotos standartinės lemputės tampa gerokai taupesnės. Jų funkcinis efektyvumas siekia nebe 5 proc., o jau 40 proc. Toks rodiklis gerokai lenkia LED ir fluorescensinių lempų efektyvumą, kuris siekia tik 14 proc.
„Modifikuota kaitrinė lemputė perdirba energiją, kurią ji anksčiau iššvaistydavo šilumos pavidalu“, – atkreipia dėmesį vienas iš patobulinimo autorių, fizkos profesorius Marinas Soljačičius.
Tradicinėse lemputėse volframo siūlelis įkaisdavo maždaug iki +2 700 laipsnių Celsijaus. Lemputės išspinduliuojama šiluma yra tam tikra šviesos atmaina – plika akimi nematomi infraraudonieji spinduliai.
Į patobulintas lemputes įstatyti kristaliniai nanofiltrai išlaužia šiuos šiluminius spindulius taip, kad jie pasislenka į regimojo spektro pusę ir tampa tradiciniais baltos šviesos spinduliais. Fotoniniai kristalai gaminami iš cheminių elementų, kurių mūsų planetoje gausu, todėl nanofotoninis kaitrinių lempučių modifikavimas nebūtų brangus.
MIT inžinierių patobulinta tradicinė kaitrinė lemputė su fotoniniais kristalais, kurie infraraudonuosius šilumos spindulius paverčia į baltos šviesos spindulius
Tiesa, kol kas pirmieji modifikuotų lempučių prototipai pasižymi tik 6,6 proc. funkciniu efektyvumu, tačiau ištobulinus technologiją, tokių lempučių efektyvumas gali siekti ir neįtikėtinus 40 proc.
Fotoniniai kristalai išlieti iš keleto tam tikro storio sluoksnių. Tinkama kristalo sluoksnių kombinacija sudaro sąlygas šilumą konvertuoti į regimąją šviesą ir padidinti išspinduliuojamos regimosios šviesos kiekį.