Iš biokuro katilinės kamino virsta juodi lyg garvežio dūmai

2015 m. birželio 24 d. 06:53
Daiva Zimblienė
„Ar gali iš biokuro katilinės kamino ištisai kelias valandas per dieną veržtis  baisiai juodi dūmai? Atrodo, tarsi ten automobilių padangas ar kokias atliekas degintų.
Daugiau nuotraukų (3)
Kokiu oru mes priversti kvėpuoti, kas turėtų atsakyti už tokią aplinkai daromą taršą?“, – sunerimę klausė ukmergiškiai, gyvenantys netoli Vilniaus gatvėje esančios biokuro katilinės.
Pasak jų, tiršti juodi dūmai iš katilinės katilo virsta jau antrą savaitę.
Nors naujai pastatyta katilinė veikia nuo praėjusių metų lapkričio mėnesio, anksčiau gyventojai tokių dūmų nepastebėję.
Įtaką dūmams daro sumažėjusi katilo galia?
Bendrovės „Ukmergės katilinė“ direktorė Ingrida Žukauskienė teigė, jog žmonėms nėra dėl ko nerimauti.
„Katilinė kūrenama tik medienos skiedromis, naudoti kitokį kurą technologiškai nėra įmanoma.
Tai šiuolaikinė katilinė, o ne atliekų deginimo įmonė.
Juodi dūmai iš kamino prasiveržia dėl to, kad katilas šiuo metu dirba labai mažu galingumu – 0,7 MW, vietoj šaltuoju metų laiku buvusio 2,5 MW.
Katilinė dabar gyventojams tik šildo vandenį.
Kai karšto vandens naudojimas sumažėja, katilas savotiškai „pridūsta“, o kai to vandens poreikis išauga, katilas vėl „užsikrauna“ ir šio technologinio proceso metu išmeta tuos juodus dūmus.
Šių dūmų užterštumas nėra didesnis nei įprastai“, – tvirtino I.Žukauskienė.
Ji pati tuos dūmus mato, kadangi netoliese gyvena.
Bendrovės vadovė pažadėjo pasikviesti į katilinę projektuotojus, derintojus, kad šie padėtų išspręsti šią problemą.
„Norime būti skaidrūs ir nieko neslepiame, kadangi nuo pat katilinės statybų pradžios esame girdėję pačių įvairiausių interpretacijų“, – sakė I.Žukauskienė.
Iš tiesų, planai gyvenamajame kvartale, šalia vaikų darželio, mokyklos ir vaikų globos namų statyti šią pirmąją mieste biokuro jėgainę buvo sukėlę nemažai diskusijų tarp gyventojų ir miesto valdžios.
Tuomečiai rajono savivaldybės vadovai atkakliai neigė šiuos planus, o žmonės juos rėmė prie sienos ir stebėjosi, kaip ši katilinei visiškai netinkama vieta neužkliuvo privalomus leidimus statyboms išdavusiems aplinkosaugininkams.
Atliks laboratorinius tyrimus
Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Ukmergės rajono agentūros vedėjas Jonas Čivas patikino, kad pastaruoju metu yra gavęs gyventojų skundų dėl bendrovės „Ukmergės katilinė“ biokuro katilinės veiklos.
„Dėl rūkstančių juodų dūmų šią savaitę buvau pats nuvykęs į katilinę ir atlikau vizualinį patikrinimą. Įsitikinau, kad deginama tai, kas ir priklauso.
Man ten bebūnant, dūmų spalva pasikeitė į normalią.
Įtariu, kad problema slypi gerai nesutvarkytame deginimo režime – nesureguliuotas kuro ir oro santykis“, – kalbėjo J.Čivas.
Per septynis šios biokuro katilinės darbo mėnesius Ukmergės aplinkosaugininkai jos veiklą tikrino tik kartą – kovo mėnesį.
Pasak J.Čivo, atlikto planinio patikrinimo metu dėl taršos leidimo reikalavimų laikymosi buvo rasta kai kurių pažeidimų, dėl ko bendrovei buvo paskirta 57 eurų bauda.
Kokie gi buvo rasti pažeidimai, J.Čivas nepanoro detalizuoti.
Netrukus po pokalbio Ukmergės aplinkosaugininkų vadas paskambino dar kartą pats ir patikino, kad jau susisiekęs su departamento Valstybinės analitinės kontrolės skyriaus laboratorija bei paprašė atvykti ketvirtadienį į Ukmergę atlikti šios biokuro katilinės išmetamo oro tyrimus.
Skundų dėl biokuro katilinių negavo
Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento direktorius Egidijus Anulis teigė, jog jam dar nėra tekę matyti iš biokuro jėgainių virstančių juodų dūmų ir kol kas departamentas nėra gavęs jokių skundų dėl šių jėgainių veiklos.
„Gali būti visokių niuansų ir įtarimų, dėl ko iš katilinės kamino virsta tie juodi dūmai.
Gal kūrenama mediena yra nepakankamai švari – impregnuota ar kitaip chemiškai apdorota.
Tikrai nenorėčiau tikėti, vargu, ar ten gali būti deginamos padangos ar kitokios atliekos.
Į tokius gyventojų nepasitenkinimą keliančius reiškinius reikia nedelsiant reaguoti ir atlikti rimtą kompleksinį tyrimą.
Jei paaiškėtų, kad paimtų oro mėginių tarša viršija leidžiamą ribinį dydį, gali būti pareikalauta, kad įmonė nutrauktų savo veiklą“, – sakė E.Anulis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.