Pagal rangos sutartį MBA įrenginiai Utenos regione turi pradėti veikti iki rugsėjo 30-osios. Utenos regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Mindaugas Bobelis informavo, kad šiuo metu jau pastatyti mechaninės ir biologinės dalies pastatai, taip pat atvežta didelė dalis technologinės įrangos ir vyksta baigiamieji statybos-montavimo darbai.
„Liepą atvežus technologinės įrangos likučius bus pradėta montuoti įrangą. Dar yra likę inžinerinių komunikacijų, technologinės įrangos darbų, aplinkos tvarkymas, paleidimo derinimas“, – laukiančių darbų sąrašą vardijo M. Bobelis.
MBA įrenginius Utenos regioniniame nepavojingų atliekų sąvartyne sudarys keli pastatai. Viename jų mechaniniu būdu bus rūšiuojamos mišrios komunalinės atliekos, kitame bus apdorojama biologiškai skaidri frakcija.
Pradėjus veikti MBA įrenginiams regione pavyks ne tik sumažinti į sąvartyną patenkantį komunalinių atliekų kiekį. Tvarkant bioskaidžias atliekas bus išskiriamos biodujos, kurios bus naudojamos gaminti elektros energijai bei šilumai. Šiluma bus naudojama tik įmonės vidaus reikmėms, tai yra, pačiai biodujų išgavimo technologijai, bei MBA pastatui šildyti.
Tuo metu iš biodujų pagaminta elektros energija pirmiausia taip pat bus naudojama įmonės reikmėms, tačiau suprojektuota sistema leis ją perduoti ir į bendrą tinklą. Ateityje svarstoma galimybė elektros energijos perteklių parduoti, tačiau tai bus apspręsta sutartyje su MBA įrenginius eksploatuojančia įmone.
Biodujos bus saugomos MBA įrenginių talpyklose, o elektros energija bus gaminama kogeneracinėje jėgainėje.
M. Bobelis atkreipia dėmesį, kad pradėjus veikti MBA įrenginiams bus ypač svarbu, kad gyventojai sąžiningai rūšiuotų buityje susidarančias atliekas.
„Šie įrenginiai skirti mišrių komunalinių atliekų rūšiavimui siekiant išgauti energiją. Energija bus išgaunama iš mišriose komunalinėse atliekose esančių netinkamų kompostuoti bioskaidžių atliekų, maisto atliekų likučių. Tokiu būdu tvarkant atliekas siekiama, kad kuo mažiau atliekų būtų šalinama sąvartyne. Kuo daugiau mišrių komunalinių atliekų pateiks į MBA, tuo daugiau teks mokėti už jų apdorojimą. Dėl šios priežasties žmonės turi išlikti sąmoningi ir atsakingai rūšiuoti atliekas, kadangi atsainus požiūris į atliekų rūšiavimą smarkiai pabrangintų jų tvarkymą“, – aiškino Utenos regiono atliekų tvarkymo centro direktorius.
MBA planuojamas našumas siekia 45200 tonų atliekų per metus. Skaičiuojama, kad tokio kiekio visiškai užteks visam Utenos regiono poreikiui užtikrinti.
Utenos regiono gyventojai MBA įrenginių naudą galės įvertinti ir darbo vietomis. Pradėjus veikti įrenginiams čia planuojama nuolat įdarbinti mažiausiai 26 žmones