Alytiškė Edita bobausių jau ne kartą prisirinko netoli namų – miško kirtavietėse prie Nemuno.
Pintinė greitai prisipildė, nes prie lapuočių sutrešusių kelmų šviesesni nei spygliuočių miške bobausiai užaugo iki 150–200 gramų, o rekordinio grybo svoris siekė beveik 300 gramų.
Mikologai kas pavasarį šių kvapių grybų mėgėjams primena, kad juose yra nuodingos medžiagos giromitrino, kuris beveik visas ištirpsta ir išgaruoja verdant ar džiovinant.
„Daug metų šiuos grybus renku ir valgau. Niekada neapsinuodijau. Tik reikia gerai išvirti. Bent du ar tris kartus dideliame kiekyje vandens.
Kiekvieną nuovirą būtinai išpilu. Ir garai yra pavojingi, tad reikia virti prie atviro lango.
Išvirtus skanu kepti ir mišrainėms pagardinti“, – sakė patyrusi grybautoja.
Miško grybų ir uogų verslininkų asociacijos prezidentas Virginijus Varanavičius taip pat kiekvieną pavasarį bent porą kartų su šeima pasimėgauja bobausiais, nes labai smagu sugrįžti į atgijusį mišką.
Drėgmės jau užtenka, bet dar trūksta šilumos, kad jie pradėtų dygti gausiai.
Kai kurios įmonės šią savaitę jau pradėjo pirkti šiuos grybus – po 60–80 euro centų už kilogramą, nes džiovintų tradiciškai pageidauja Skandinavijos ir kai kurių kitų šalių gyventojai.
Lietuvoje restoranai ir kavinės prisibijo šio delikateso siūlyti savo lankytojams.
Prie kelio Vilnius–Druskininkai grybautojai jau siūlo pirkti kvapių raukšlėtakepurių prašydami maždaug pusantro euro už pusantro litro kibirėlį ir pataria, kaip juos paruošti, kad pirmą kartą ragaujantys smaližiai nepakenktų savo sveikatai.