2010 metais panaikinus apskričių administracijas, nebeliko kam rūpintis kraujasiurbiais mašalais. Anksčiau pinigų jiems naikinti būdavo skiriama iš Alytaus apskrities biudžeto.
Nustatyta, kad dvejus metus nenaudojant biologinio preparato „VectoBac 12AC“, kuris suardydavo prie vandens augalų prikibusių lervų žarnyną ir neleisdavo išsivystyti vabzdžiams, mašalų tankis išaugo 3 kartus.
Jei toks jų augimo greitis nusistovės, pavojingas mašalų skaičius vėl bus pasiektas per dvejus trejus metus.
Upiniai mašalai (Simulium maculatum) Dzūkijoje prilygsta stichinei nelaimei: skaudžiai žmones ir gyvulius kandantys parazitai kelia pavojų sveikatai.
Mašalų antplūdį buvo pavykę per kelerius metus beveik 100 kartų sumažinti, kai 1999 metais lervos ir lėliukės buvo naikinamos biologiniu preparatu.
Nelygu meteorologinės sąlygos, tai būdavo atliekama gegužės mėnesį.
Remdamiesi 2010 metų pavyzdžiu, kai 2580 litrų biologinio preparato pastarąjį kartą buvo išpilta į Nemuną Varviškės kaime (Lazdijų r.), prie valstybinės sienos, ir srovė per kelias dienas jį nunešė iki Prienų, mokslininkai teigė, kad net nedideli preparato kiekiai leidžia gerokai sumažinti mašalų skaičių.
Toliau tik savo iniciatyva ir už savo lėšas balandžio mėnesį bent kartą Nemune prie Merkinės šių mašalų lervas ir lėliukes ant vandens augalų skaičiuojanti Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto docentė Rasa Bernotienė patvirtino, jog jų gausėja.
Druskininkų savivaldybė kasmet siunčia Aplinkos ir Finansų ministerijoms prašymus skirti iš valstybės biudžeto lėšų mašalų populiacijai įvertinti, biologiniam preparatui įsigyti.
„Bijau, kad iš žmonių vėl bus atimtas normalus gyvenimas.
Keliolika metų trukusi mašalų naikinimo programa sustabdyta, nes lėšų tam neskiriama.
Ne tik mūsų kurorto, bet ir viso Pietų Lietuvos regiono gyventojai, svečiai vėl negalės kelias birželio savaites normaliai gyventi ir poilsiauti“, – sakė Druskininkų meras Ričardas Malinauskas.
Finansų viceministras Edmundas Žilevičius pasiteisino, jog ministerija neturi pinigų, ir nurodė jų prašyti Aplinkos ministerijos iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos.
Aplinkos viceministras Linas Jonauskas atsakė, kad ministerija tokiai programai niekada nebuvo skyrusi lėšų ir net neturi galimybių to daryti, nes to nenumato Aplinkos apsaugos rėmimo programos įstatymas.