Išskirtiniai augalai žiedais ir vaisiais pradžiugina žiemą

2014 m. sausio 18 d. 20:59
Vėjūnė Inytė
Paprastai manoma, kad namuose auginti retą gėlę ar medelį yra sudėtinga. Botanikai teigia, kad iš svetimų kraštų atkeliavę augalai prisitaiko prie aplinkos ir ne tik nustebina įspūdingais žiedais, bet ir vertingais, kartais keistais vaisiais.
Daugiau nuotraukų (1)
Norite, kad žiemą jūsų namuose žydėtų ir kvepėtų ne bet kokie, o išskirtiniai, reti augalai?
Tokių krūmų ir medžių yra, tačiau apie juos dažniausiai žino tik botanikos specialistai, rašo „Lietuvos ryto" priedas „Laikinoji sostinė".
Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos sodo gėlininkystės sektoriaus darbuotoja Judita Varkulevičienė sakė, kad egzotiškus augalus namuose gali užsiauginti visi norintys, ir patarė, kaip tai daryti.
Skleidžia malonų aromatą
Namuose galima pabandyti užsiauginti ilgažiedį linkšą.
J.Varkulevičienės teigimu, tai – mūsų šalyje retas augalas, kilęs iš rytinės ir pietinės Afrikos pakrantės.
Jis suveši ir sužaliuoja tarsi krūmas. Žiemą sukrauna baltų smulkių žiedų kekes. Augalas žydi vasario – gegužės mėnesiais ir rudenį. Žiedai skleidžia nepaprastai malonų aromatą.
„Šiems augalams reikia daug šviesos. Jie mėgsta drėgmę. Žiemą reikėtų laikyti 13 – 15 laipsnių temperatūroje, nuo pavasario iki rudens geriausiai auga esant 18 – 20 laipsnių šilumai. Tada krūmą reikėtų ir gausiai laistyti“, – sakė biomedicinos mokslų daktarė.
Vienas trūkumas, kad šis augalas – nuodingas.
„Nuodingi ne tik juodi į alyvuoges panašūs vaisiai, bet ir augalo sultys. Todėl genint linkšą ar pjaunant jo ūglius dauginimui, reikia elgtis atsargiai“, – perspėjo specialistė.
Tačiau J.Varkulevičienė sakė, kad yra ir nenuodingų linkšų veislių.
Aptiko ugnikalnio papėdėje
Dar vienas labai retas ir įdomus, žiemą žydintis augalas – „Phaedranassa tunguraguae Ravenna“.
„Į nedidelį krūmą panaši gėlė mūsų šalyje tokia reta, kad net lietuviško pavadinimo jai dar nesugalvota“, – sakė J.Varkulevičienė.
Amarilių šeimai priskiriamas augalas randamas tik Ekvadore, Tungguragua ugnikalnio žemutiniuose šlaituose. Jis prisitaikęs prie didelės temperatūrų kaitos, gali išgyventi vėsioje patalpoje, tačiau vasarą jam reikia šilumos ir drėgmės.
Žiemą augalas sukrauna gražius rausvus pailgus žiedus su žaliais vainiklapių galais.
Vaisiuose gausu jodo
Egzotikos mėgėjus turėtų sudominti ir augalas aka, populiariai vadinamas žemuoginiu medžiu.
Žiemą jis sukrauna raudonai baltai gelsvus žiedus. Viename žiede būna iki 100 kuokelių. Nužydėjęs užaugina žalias, pilku vaškiniu sluoksniu padengtas uogas.
„Minkštimas yra saldžiai rūgštus, primena ananaso skonį ir kvepia žemuogėmis. Šviežiuose vaisiuose gausu jodo ir įvairių vitaminų“, – pabrėžė J.Varkulevičienė.
Medis kilęs iš Pietų Amerikos. Nedidelį sodinuką galima genėti, formuoti taip, kaip nori jo augintojas. Akai augant svarbiausia, kad ją pasiektų kuo daugiau šviesos.
„Pažįstu vieną žmogų, kuris užsispyręs vis bando auginti šį medį. Tačiau jam nesiseka, nes, matyt, per daug augalą myli – žiemą laiko per šiltai“, – pasakojo J.Varkulevičienė.
Žiemą aką reikia laikyti 10 – 16 laipsnių temperatūroje. Medžiui tinka sausas būsto oras, tik lapus reikia purkšti vandeniu. Vasarą šiam augalui patinka šiluma ir drėgmė.
„Bute tokį augalą auginti kiek sudėtingiau, nes jis užauga iki 2 – 4 metrų aukščio. Tačiau nuosavame būste aka būtų įdomus ir naudingas augalas“, – sakė J.Varkulevičienė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.