Kauno marių regioninio parko darbuotoja Raminta Mikitiejeva pasakojo, kad į šalies Raudonąją knygą įtrauktos didžiosios miegapelės Lietuvoje buvo išnykusios.
Po 50 metų pertraukos jos vėl pastebėtos Rumšiškių miškuose. Naktinis medžiuose gyvenantis 1,5–2 centimetrų dydžio graužikas įsikūrė lazdynų giraitėse ir ąžuoluose.
„Didžiosios miegapelės įdomios ne tik dėl to, kad yra retas gyvūnas. Mokslininkai mano, kad jos sugeba pajusti, ar metai bus derlingi“, – teigė R.Mikitiejeva.
Pilkakailiai gyvūnai kuriasi senų medžių drevėse arba jiems specialiai iškeltuose inkiluose. Juose vasaroja ir ant žemės nulipa labai retai. Į inkilus graužikai tempiasi tik medžių, kuriuose gyvena, lapus ir ant jų randamą maistą.
„Pavasarį miegapelės ima graužti medžių pumpurus. Kadangi mėgsta gyventi lazdynuose, dažniausiai juos ir skabo. Manoma, kad jei pumpurai gausiai nugraužti, vadinasi, metai bus geri“, – pasakojo specialistė.
Taip yra todėl, kad per vasarą šie gyvūnai ruošiasi atsivesti palikuonių ir kaupti riebalų atsargas, mat orams atvėsus miegapelės įsirausia į žemę ir 6–7 mėnesius miega.
Jei šie gyvūnai jaučia, kad orai ir derlius bus prasti, nusipenėti ir atsivesti vaikų nė nebando.
Didžiosios miegapelės Rumšiškių miškuose dar tik bunda.
Akylesni gamtos mylėtojai gali suprasti, kur gyvena miegapelės, iš to, kad po inkilais ar drevėmis būna gausiai prigliaudyta riešutų ir gilių.