Ukmergės rajono apylinkės teismas padėjo tašką pustrečių metų nagrinėtoje gamtos niokotojo 52 metų Algirdo Augūno baudžiamojoje byloje.
Aukštesnįjį išsilavinimą turintį bendrovės „AA Turtas” direktorių A. Augūną teismas pripažino kaltu ir skyrė jam 9750 litų baudą, o už aplinkai padarytą žalą iš jo priteisė 287 tūkst. litų.
Be to, nuteistajam teks atlyginti ir civilinio ieškovo – Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento – išlaidas – 7614 litų.
Pakeitė upės tėkmę
A.Augūnas buvo kaltinamas tuo, kad 2009 metų liepos 8, 9 ir 13 dienomis Slabados kaime esančiame nuosavame žemės sklype pasikėsino į Siesarties upę – Šventosios intaką.
Savavališkai, neturėdamas reikalingų leidimų, A. Augūnas iškasė naują 340 metrų ilgio, 11 metrų pločio ir 3 metrų gylio vagą bei keliomis dešimtimis stambių lauko riedulių ir žemėmis užtvenkė Siesartį.
Taip upės tėkmė buvo nukreipta nauja vaga – padariusi kilpą ir priartėjusi prie A. Augūno sodybos, Siesartis už kelių šimtų metrų grįžo į savo krantus.
Siesartyje atsirado sala
Tačiau po kiek laiko, praūžus stiprioms liūtims, vanduo pralaužė užtvarą ir pradėjo tekėti abiem vagomis: natūraliąja ir dirbtine.
Taip Siesartyje atsirado nemaža sala.
Nukreipiant upę nauja vaga, buvo negrįžtamai sunaikintas kraštovaizdis: iškasta ne mažiau kaip 1000 kubinių metrų žemių, iškirsta daugybė pakrantės miškelio medžių, sunaikinta daugiau negu 10 tūkstančių kvadratinių metrų miško paklotės.
Kad kraštovaizdžio draustinyje padaryti tokie drastiški pakeitimai niekam labai nekristų į akis, naujosios Siesarties vagos pakrantė buvo apsėta javais.
Pirmasis šį gamtai padarytą nusikaltimą pastebėjo baidare Siesartimi plaukęs poilsiautojas.
Žmogus apie tai pirmiausia pranešė ne aplinkosaugininkams, o visuomeninės organizacijos „Baltijos aplinkos forumas” ir bendrovės „Hnit-Baltic” iniciatyva vykdomos akcijos „Pranešk apie skriaudžiamą Lietuvos gamtą” atstovams.
Verslininkas purtosi kaltės
Nei ikiteisminio tyrimo metu, nei bylą nagrinėjant teisme A.Augūnas kaltu neprisipažino.
Jis aiškino, kad Slabados kaime turi padovanotą 5,45 ha sklypą ir žinąs apie jam nustatytas specialiąsias naudojimo sąlygas bei tai, kad sklypas yra kraštovaizdžio draustinyje.
A.Augūnas, norėdamas tvarkyti mišką, du kartus – 2007 metų sausį ir 2008-ųjų gruodį – buvo kreipęsis dėl leidimų, o 2009 metų liepą, norėdamas sutvarkyti senvagės teritoriją, sudarė tik darbų atlikimo sutartį su bendrove „Ukmergės keliai”.
Verslininkas teisinosi, jog tikėjosi, kad bendrovė pasirūpins visais reikalingais leidimais. Jis tikino, kad senvagės žemes galėjo sudarkyti bevažiuodamas ekskavatorius.
Pasak A.Augūno, kasti ir gilinti upės senvagės rangovui neliepė, niekam nedavęs nurodymų ir dirbtinai patvenkti Siesartį.