Karališkasis filharmonijos orkestras į Vilnių atvyko ne iš savo gimtojo Londono, bet iš mūsų kaimynės Estijos.
Garsusis kolektyvas rugsėjo 19 d. Londono Karališkojoje Alberto salėje šventiškai pradėjo 70-ąjį sezoną, bet nepraėjus nė savaitei leidosi į Baltijos turą.
Rugsėjo 26-ąją Ch.Dutoit diriguojamas Karališkasis filharmonijos orkestras koncertavo Tamperės salėje Suomijoje. Rugsėjo 27-ąją orkestras surengė pasirodymą pagrindinėje Talino koncertų salėje „Estonia“. Vakar jis džiugino LNOBT gausiai susirinkusius klausytojus.
Vilniaus publika išgirdo tą pačią programą, kurią orkestras parengė Talinui ir Tamperei: Felixo Mendelssohno uvertiūrą „Hebridai“, Wolfgango Amadeaus Mozarto Simfoniją Nr. 39 ir Antonino Dvorako simfoniją „Iš Naujojo pasaulio“.
Vilniuje pasirodžiusiame Karališkajame filharmonijos orkestre grojo ir dvi jaunosios kartos lietuvių muzikantės. Smuiku griežė Joana Valentinavičiūtė, o altu – Ugnė Tiškutė.
Įdomu tai, kad Karališkajame filharmonijos orkestre galėjo griežti vien vyrai. Tokia buvo orkestro įkūrėjo ir dirigento Thomo Beechamo nuostata. Ją tik po 20 metų – praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje – sulaužė Th.Beechamą pakeitęs dirigentas Rudolfas Kempe. Orkestras be moterų jam priminė kariuomenę. Pasak dabartinio Karališkojo filharmonijos orkestro vyriausiojo dirigento Charles’o Dutoit, viena svarbiausių orkestro savybių yra lankstumas. Tai gebėjimas aukštu lygiu atlikti įvairią muziką – ir W.A.Mozartą, ir džiazo standartus arba muziką filmams.
Spalį 80-metį švęsiantis šveicarų dirigentas Ch.Dutoit – vienas gerbiamiausių šiandienos batutos meistrų.
Šiuo metu jis yra Karališkojo filharmonijos orkestro meno vadovas ir pagrindinis dirigentas, dirba su Čikagos, Bostono, San Fransisko, Los Andželo ir Niujorko orkestrais, koncertuoja Londono, Berlyno, Paryžiaus, Miuncheno, Maskvos, Sidnėjaus, Pekino, Honkongo, Šanchajaus salėse.
Tokiose įrašų kompanijose kaip „Decca“, „Deutsche Grammophon“, EMI, „Philips“ ir „Erato“ Ch.Dutoit įrašė per 200 kūrinių, kurie pelnė įvairių apdovanojimų, tarp jų – dvi „Grammy“ statulėles. Ch.Dutoit apdovanotas Kanados ordino garbės karininko laipsniu, Lozanos aukso medaliu, jam suteiktas Filadelfijos garbės piliečio vardas.
Prieš dvejus metus dirigentas pelnė Tarptautinį klasikinės muzikos apdovanojimą (ICMA) už gyvenimo nuopelnus.