Istorijos dūžiai vasario 24-ąją: žmonės, likimai, atradimai

2021 m. vasario 24 d. 06:55
Lrytas.lt
Portale lrytas.lt – žvilgsnis į tai, kas šią dieną įėjo į istoriją.
Daugiau nuotraukų (6)
XaiomiXaiomi
Įvykiai Lietuvoje
1336 m. Vokiečių ordino ir kryžininkų kariuomenė apsupo Pilėnų pilį. Tiksli Pilėnų vieta nenustatyta, dažnai ji tapatinama su Punios piliakalniu. Pilies gynėjams vadovavo kunigaikštis Margiris. Dėl priešo persvaros negalėdami ilgiau kovoti lietuviai, anot vokiečių kronikininkų, po kelių parų pilį padegė ir patys joje susidegino.
1990 m. vyko pirmieji demokratiniai rinkimai į Lietuvos SSR Aukščiausiąją Tarybą. Juose dalyvavo 472 kandidatai į deputatus 141 rinkimų apygardoje. Iš 90-ties pirmajame ture išrinktų deputatų 72 atstovavo Sąjūdžiui, kuris savo rinkimų programoje nurodė, kad nedelsiant ir besąlygiškai sieks atkurti nepriklausomą Lietuvos valstybę.
1768 m. Varšuvoje posėdžiavęs seimas, paklusdamas Rusijos reikalavimams, Abiejų Tautų Respublikos stačiatikiams ir protestantams suteikė lygias su katalikais pilietines teises, o Jekateriną II pripažino ATR valstybinės santvarkos ir sienų garante. ATR „de facto“ tapo Rusijos protektoratu. Varšuvos sutartimi nepatenkinti ATR bajorai vasario 29-ąją Ukrainoje sudarė Baro konfederaciją.
Įvykiai pasaulyje
1525 m. prie Pavijos miesto šiaurės Italijoje įvyko Šventosios Romos imperatoriaus Karolio V ir Prancūzijos karaliaus Pranciškaus I kariuomenių mūšis, po kurio Prancūzija atsisakė ketinimų nukariauti Italiją ir čia pradėjo vyrauti Ispanija.
1821 m. vykstant Ispanijos kolonijų Amerikoje nepriklausomybės karui Meksikos Igvalos mieste vienas karo vadų Agustínas de Iturbide paskelbė kreipimąsi į visuomenę, kuriame pažadėjo 3 garantijas: nepriklausomybės (paskelbti nepriklausomybę ir įtvirtinti konstitucinę monarchiją), religijos (išsaugoti visas Katalikų Bažnyčios teises ir privilegijas) ir vienybės (siekti lygių kreolų ir ispanų teisių). Paskelbus Igualos planą nepriklausomybės kovą ėmė remti konservatyvūs turtingesnieji visuomenės sluoksniai ir Bažnyčia. Rugpjūčio mėn. A.de Iturbide ir Naujosios Ispanijos vicekaralius pasirašė Kordobos sutartį, kuria vicekaralius sutiko išvesti iš Meksikos ispanų kariuomenę.
1868 m. JAV Kongrese prasidėjo prezidento Andrew Johnsono apkaltos procesas. Prezidentui pirmajam JAV istorijoje buvo iškelta apkalta, kai jis iš karo sekretoriaus pareigų pašalino Edwiną M.Stantoną, kuris nepritarė švelniai prezidento politikai konfederatų atžvilgiu. A. Johnsonas buvo išteisintas, bet politinės įtakos nebeatgavo.
1918 m. estų svarbiausių partijų sudarytas Estijos gelbėjimo komitetas paskelbė Estijos nepriklausomybę ir sudarė Laikinąją vyriausybę. Estų žemes nuo vidurinių amžių valdė Livonijos ordinas, XVI–XVII a. – Švedija, vėliau – Rusija. Estija švenčia Nepriklausomybės dieną.
1919 m. įkurtas Estijos centrinis bankas. 1928 m. jis į apyvartą išleido Estijos nacionalinę valiutą kroną.
1920 m. vietoj nuo 1919 m. pradžios veikusios Vokiečių darbininkų partijos įkurta Nacionalsocialistinė vokiečių darbininkų partija. 1921 m. liepos mėnesį jos pirmininku dėl savo organizatoriaus gebėjimų ir oratoriaus talento tapo Adolfas Hitleris. Jis tapo vienvaldžiu lyderiu, vienas ėmė spręsti partijos strategijos ir politikos klausimus.
1942 m. iš Niujorko pradėjo transliuoti JAV valstybinė radijo stotis „Amerikos balsas“. 1954 m. būstinė ir transliacijos perkeltos į Vašingtoną.
2008 m. Kubos lyderis F.Castro Ruzas dėl sveikatos pasitraukė iš visų valstybinių pareigų. Dar 2006 m. liepą jis visus savo įgaliojimus perdavė broliui Rauliui, o 2011 m. balandį pasitraukė ir iš Kubos komunistų partijos vadovo posto. Šalį valdė beveik pusę amžiaus.
Gimė
1595 m. – žymiausias Abiejų Tautų Respublikos baroko epochos poetas Motiejus Kazimieras Sarbievijus. Mirė 1640 m.
1786 m. – vokiečių filologas, kartu su broliu Jacobu surinkęs ir išleidęs visame pasaulyje populiarų pasakų rinkinį „Vaikų ir namų pasakos“, Wilhelmas Grimmas. Mirė 1859 m.
1921 m. – čekų rašytojas, rašęs ir vokiečių kalba, Ludvíkas Askenazy. Mirė 1986 m.
1926 m. – Lietuvos pasipriešinimo sovietiniam okupaciniam režimui veikėjas, Kovo 11-osios Akto signataras Balys Gajauskas. Mirė 2017 m.
1955 m. – JAV verslininkas ir išradėjas Stevenas Paulas Jobsas. Mirė 2011 m.
Mirė
1815 m. – JAV inžinierius ir išradėjas Robertas Fultonas (49 m.). Sukonstravo pirmąjį mentratinį praktiškai naudojamą garlaivį, sukūrė keletą civilinių ir pirmąjį karinį garlaivį. 1800 m. sukonstravo ir išbandė povandeninį laivą „Nautilus“.
1940 m. – visuomenės ir socialdemokratų partijos veikėjas, pirmasis Šiaulių burmistras, teisininkas Kazimieras Venclauskas (59 m.). Su žmona Stasnislava Jakševičiūte priglaudė ir išaugino daugiau kaip 100 beglobių ir neturtingų vaikų.
1964 m. – fizikas, pirmasis Kauno politechnikos instituto rektorius Kazimieras Baršauskas (59 m.).

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.