Istorijos dūžiai spalio 27-ąją: žmonės, likimai, atradimai

2020 m. spalio 27 d. 06:55
Lrytas.lt
Portale lrytas.lt – žvilgsnis į tai, kas šią dieną įėjo į istoriją.
Daugiau nuotraukų (6)
XaiomiXaiomi
Įvykiai Lietuvoje
1918 m. buvęs Rusijos armijos karininkas, savanoris Jonas Žilinskas paskirtas vadovauti Valstybės Tarybos Apsaugos komisijai. Jis tapo ir kariuomenės specialiosios slaptosios tarnybos – Žinių dalies – pirmuoju viršininku. Prie Vyriausiojo kariuomenės štabo Rikiuotės skyriaus veikusi Žinių dalis 1919 m. gegužę buvo pertvarkyta į Žvalgybos skyrių. Spalio 27-oji laikoma Lietuvos žvalgybos tarnybos įkūrimo diena.
1958 m. Vilniaus lėlių teatre „Lėlė“ suvaidintas pirmasis spektaklis pagal Salomėjos Nėries poemą „Eglė žalčių karalienė“ (režisierius Balys Lukošius, dailininkas Jonas Surkevičius).
1999 m. prezidentas Valdas Adamkus priėmė ministro pirmininko Rolando Pakso atsistatydinimą. Laikinai eiti Vyriausybės vadovo pareigas buvo paskirta konservatorė Irena Degutienė.
2000 m. prezidentas Valdas Adamkus ministru pirmininku antrą kartą paskyrė Lietuvos liberalų sąjungos pirmininką Rolandą Paksą.
Įvykiai pasaulyje
1904 m. Niujorke atidaryta pirmoji požeminio metro linija.
1944 m. Antrajame pasauliniame kare prasidėjo Kuršo katilu vadinamos SSRS kariuomenės kovos su Vokietijos armijų grupe „Šiaurė“. SSRS kariuomenės sudėtyje kovėsi ir 16-oji lietuviškoji divizija bei estų ir latvių nacionaliniai kariniai junginiai. Iki 1945 m. balandžio, kai kovos dėl Kuršo baigėsi, SSRS kariuomenė dažnai buvo pildoma ką tik mobilizuotais okupuotų Baltijos šalių vyrais. Daug jų, į mūšius išsiųstų trumpai ir paviršutiniškai apmokytų, žuvo, tai skatino kitus pagal amžių į SSRS kariuomenę mobilizuotinus vyrus slapstytis ir vengti karinės tarnybos.
1944 m. numalšintas rugpjūčio pabaigoje kilęs slovakų sukilimas prieš nacių Vokietijos karinę valdžią ir kolaboracinę Jozefo Tiso vyriausybę. Sukilėliai pasiekė tik politinę pergalę – atsikratė Slovakijos kaip Vokietijos sąjungininkės žymės ir pasitraukę į kalnus toliau tęsė partizaninį karą.
1955 m. Ženevoje prasidėjo Didžiosios Britanijos, JAV, Prancūzijos ir SSRS vyriausybių vadovų ir užsienio reikalų ministrų pasitarimas Europos saugumo, nusiginklavimo, Vakarų ir Rytų šalių ryšių plėtojimo klausimais. Vakarų valstybės atsisakė sukurti bendrą su SSRS visų Europos šalių kolektyvinio saugumo sistemą, svarbiausiu klausimu jos laikė Vokietijos suvienijimą, bet SSRS jį atmetė. Pasitarimas baigėsi be nutarimų.
1979 m. buvusi Didžiosios Britanijos kolonija Karibų jūroje Sent Vinsentas ir Grenadinai tapo nepriklausoma valstybe. Šalyje švenčiama Nepriklausomybės diena.
1991 m. sovietinė Turkmėnijos respublika paskelbė nepriklausomybę. Šalyje švenčiama Nepriklausomybės diena.
1991 m. Čečėnijoje-Ingušijoje vykusius prezidento rinkimus laimėjo buvęs SSRS aviacijos generolas majoras Džocharas Dudajevas. Pirmuoju savo įsaku jis paskelbė Čečėnijos Respublikos nepriklausomybę nuo Rusijos ir SSRS.
2017 m. Katalonijos parlamentas balsavo už nepriklausomybės deklaracijos paskelbimą. Ispanijos vyriausybė įvedė tiesioginį Katalonijos regiono valdymą – nušalino Katalonijos vyriausybę ir paleido parlamentą. Buvęs Katalonijos prezidentas Carlesas Puigdemontas ir penki vyriausybės nariai išvyko iš Ispanijos, kiti ministrai buvo įkalinti.
Gimė
1728 m. – anglų jūrininkas ir keliautojas Jamesas Cookas. Vadovavo trims kelionėms aplink pasaulį. Jo vardu pavadinta daugiau kaip 20 geografinių objektų. Žuvo 1779 m.
1782 m. – italų smuikininkas virtuozas, kompozitorius Niccolò Paganini. Mirė 1840 m.
1855 m. – rusų sodo augalų selekcininkas, sukūręs apie 300 augalų veislių, Ivanas Mičiurinas. Mirė 1935 m.
1858 m. – JAV prezidentas, Nobelio taikos premijos laureatas Theodore’as Rooseveltas. Siekė reguliuoti monopolijų veiklą, skatino socialinių įstatymų, pirmiausia sveikatos apsaugos, leidybą, rūpinosi gamtos apsauga, Valstijose sukūrė rezervatų sistemą. Stiprino JAV įtaką Lotynų Amerikoje ir Tolimuosiuose Rytuose, buvo JAV dalyvavimo Pirmajame pasauliniame kare šalininkas. Mirė 1919 m.
1931 m. – poetė, Nacionalinės premijos laureatė Ramutė Skučaitė.
Mirė
1430 m. Naujuosiuose Trakuose mirė žymiausias Lietuvos valdovas, vienas garsiausių to meto Europos politikų ir karvedžių Vytautas Didysis (apie 80 m.). Jo valdymo metais Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė pasiekė didžiausią galią. Vytautas buvo palaidotas Vilniaus katedroje, bet kur jo palaikai dabar – nežinoma.
1505 m. – Maskvos didysis kunigaikštis Ivanas III (65 m.). Dėl Maskvos valdų išplėtimo ir kitų darbų vadinamas Ivanu Didžiuoju. Pats tituluodavosi Visos Rusios valdovu, kartais – caru. Jo laikais pradėta propaguoti Rusijos kaip Trečiosios Romos teoriją, skelbdamasis Bizantijos imperatoriaus įpėdiniu perėmė jos herbą dvigalvį erelį ir rūmų ceremonialus. Kvietėsi į Maskvą Europos meistrus, kurie perstatė Kremlių, pastatė cerkvių.
1988 m. Niujorke mirė dailininkas Vincas Kisarauskas (54 m.). Vienas pirmųjų Lietuvoje pradėjo kurti koliažo, fotomontažo, asambliažo technikomis. Palaidotas Vilniuje.
2019 m. JAV kariuomenės reido metu susisprogdino teroristinės Islamo valstybės vadeiva Abu Bakras al Baghdadi (48 m.). Už pagalbą jį sugaunant JAV vyriausybė buvo pažadėjusi 25 mln. JAV dolerių atlygį.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.